Co to jest chłosta krzesła: pomocny przewodnik

Siedząc na swoim starannie wykonanym krześle, zastanawiasz się, „czym jest chłosta krzesła”. Nie szukaj dalej — ten artykuł zawiera odpowiedź dla Ciebie! Chłonkowanie krzesła to forma sztuki, która wykorzystuje wewnętrzną skórę lub plecy rattanowej dłoni do tkania siedziska krzesła.

W tym artykule o chłostaniu krzeseł wyjdziemy poza opis tej umierającej sztuki i zapytamy „dlaczego”, „jak” i „co jest” związane z chłostami krzeseł. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Co to jest chłosta krzesła: pomocny przewodnik

Dlaczego nazywa się to laską na krzesło?

Laski do krzeseł lub szerzej meble z trzciny cukrowej były u szczytu popularności w epoce wiktoriańskiej imperium brytyjskiego. Tam jednak praktyka się nie zaczęła. Tybetańscy wojownicy i egipscy arystokraci od dawna to praktykują, zanim stały się popularne wśród Brytyjczyków.

Meble z trzciny po raz pierwszy pojawiły się w Holandii, Anglii i Francji w związku z handlem z Azją. Laska była używana w całej Azji i Afryce, a Tybetańczycy używali jej nawet jako tarczy.

Meble z trzciny cukrowej były popularne w krajach angielskich ze względu na swoje doskonałe właściwości i były znane jako trwałe, lekkie i odporne na kurz, robaki i mole. Były higieniczne i mniej formalne, co dodawało im uroku.

Dzięki koloniom angielskim meble z trzciny cukrowej stały się bardziej popularne i rozpowszechnione. Caning stał się nawet typowym materiałem do siedzenia w kawiarni w połowie XIX wieku dzięki Thonetowi.

Odchodząc od swojej historii na Zachodzie, „trzcina” to nazwa materiału z zewnętrznej skóry łodygi rattanu. Ta zewnętrzna skóra jest materiałem używanym w meblach z trzciny cukrowej, stąd określenie laska krzesła. Produkt, z którego wyrasta trzcina, czyli rattan, może dorastać do setek stóp i pochodzi z Afryki i Azji, ale występuje głównie w Indonezji.

W dzisiejszych czasach, ze względu na duże zapotrzebowanie, ludzie szukają sposobów na zrównoważone zbiory rattanu. Niektórzy używają nawet materiałów syntetycznych zamiast rattanu, aby chronić środowisko.

Ponieważ materiałem używanym do trzciny jest trzcina, meble z niej wykonane nazywa się meblami z trzciny cukrowej. Różni się to od mebli trzcinowych, które odnoszą się do wszelkich mebli wykonanych z rattanu.

Ile kosztuje zmiana trzciny krzesła?

Koszt zależy od stopnia uszkodzenia laski krzesła. Zależy to również od wiedzy fachowej i stawki profesjonalisty, któremu chcesz poddać krzesło.

Niektóre laski są uważane za antyki, więc jeśli jesteś poszukiwaczem antyków i znalazłeś krzesło z trzciny cukrowej, które można naprawić lub naprawić, lepiej zdobądź profesjonalistę.

Jeśli zrobisz to profesjonalnie, koszt jednego krzesła z trzciny może wynieść nawet 350 USD. Dzieje się tak dlatego, że za każdą dziurę w starej lasce krzesła profesjonalista zapłaciłby około 2 USD.

Ile czasu zajmuje zmiana krzesła?

Jeśli chcesz zrobić to sam, zamiast prosić profesjonalistę o regenerację krzesła, materiały kosztują nawet 70 USD. Jednak proces recaningu jest żmudny.

Jeśli wykonasz recaning za jednym posiedzeniem, może to zająć do 12 godzin. To znaczy, jeśli już wiesz, jak zmienić krzesło.

Dobrą rzeczą w samodzielnym recaningu jest to, że możesz rozłożyć pracę nad tym na tygodnie. Pamiętaj też, aby nie używać paneli z trzciny, nawet gdy czujesz się leniwy.

Panele z trzciny są specjalnie dopasowane do krzeseł. Oznacza to, że prawdopodobnie nie będą uzupełniać twojego krzesła i nie będą tak mocne jak tkane.

Jakiego materiału używa się do kładzenia krzesła?

Materiałem użytym do pokrycia krzeseł jest rattan. Konkretną używaną częścią jest zewnętrzna skóra lub kora rattanowej dłoni zwana „trzciną”.

Istnieje wiele gatunków rattanu. Jednak ten używany do kiszenia należy do rodzaju Calamus Rotan, który jest zarówno trwały, jak i piękny i idealny do tkania.

Jakie są procesy chłosty?

Istnieją różne rodzaje procesów kiszenia. Najczęściej stosowaną formą jest tradycyjna kijówka ręczna od otworu do otworu. Inne rodzaje trzciny to splajn, taśma maszynowa lub trzcinowa oraz laska gankowa lub szeroka laska wiążąca.

Pierwsza z nich obejmuje gotowy arkusz rattanowej laski, który ma być umieszczony na krześle. Ten arkusz rattanu jest następnie utrzymywany na miejscu za pomocą splajnu trzciny i kleju.

Drugi rodzaj kijów polega na tkaniu siedzeń wokół kołków krzeseł. Zgodnie ze swoją nazwą (szerokie wiązanie), paski stosowane w tego typu caning są szerokimi paskami tworzącymi dwuwarstwowy splot.

Jaka jest różnica między trzciną a wikliną?

Trzcina jest głównie tradycyjna i używa tylko rattanu. Nie jest obrabiany ani malowany i jest tkany w różne wzory taśm. Jest też trwalszy, dlatego powszechnie stosuje się go do oprawy.

Z drugiej strony wiklina wykorzystuje różne materiały, w tym syntetyczne, takie jak żywica i winyl. Występuje również w różnych splotach i różnych kolorach. Czasami wykonuje się je również z białymi wykończeniami.

Wniosek

Dotarliśmy do końca tego artykułu o chłoście krzesła. Mamy nadzieję, że dzięki naszym treściom dowiesz się, czym jest chłosta krzeseł i nie tylko.