5 delikatnych kroków, jak podnieść osobę starszą z krzesła

Przenoszenie pacjentów powinno odbywać się prawidłowo. Przeczytaj i dowiedz się, jak podnosić starszą osobę z krzesła, aby mieć pewność, że robisz to dobrze. Nie możesz sobie pozwolić na ryzykowanie czyjegoś bezpieczeństwa, prawda?

Podczas podnoszenia, asystowania i poruszania się ważne jest stosowanie dobrej mechaniki ciała. Ma to na celu uniknięcie obrażeń zarówno pacjenta, jak i ciebie.

5 delikatnych kroków

Podnoszenie osoby starszej z krzesła

Opieka nad pacjentami, zwłaszcza starszymi, wymaga znacznie więcej niż tylko karmienia i czyszczenia. Często będziesz musiał je bezpiecznie przenieść i przenieść. Oto właściwy sposób podnoszenia starszej osoby dorosłej z krzesła.

Krok 1. Najpierw należy poinformować pacjenta o ich przeniesieniu. Jest to ważne, aby uniknąć nagłych reakcji.

Krok 2. Usuń wszelkie przeszkody lub wszystko, co może przeszkadzać w podnoszeniu. Sprawdź, czy podłoga jest mokra — może być śliska i niebezpieczna. Sprawdź, czy nie ma przedmiotów, które mogą zaszkodzić Tobie i pacjentowi podczas przenoszenia i pozbądź się ich.

Krok 3. Teraz ustaw się. Stań z głową do góry, ramionami do tyłu, plecami wyprostowanymi i klatką piersiową wysoko. Rozstaw stopy na szerokość biodra.

Trzymaj się jak najbliżej pacjenta. Zegnij kolana i biodra.

Krok 4. Podnoś mięśnie nóg, a nie ramion. Nie skręcaj talii, ponieważ może to spowodować obrażenia. O ile to możliwe, pozwól pacjentowi wykonywać większość ruchów samodzielnie i nie sięgaj podczas podnoszenia.

Krok 5. Po udanym podniesieniu pacjenta przenieś go na wózek inwalidzki, łóżko lub inną bezpieczną powierzchnię. Powinieneś również zapytać ich, czy jest coś, co chcą, abyś następnym razem zrobił inaczej i zanotuj to.

Te kroki powinny być ściśle przestrzegane, aby uniknąć narażania bezpieczeństwa pacjenta. Ważne jest również, aby pamiętać, że jeśli doznasz kontuzji, odpadniesz! Nie możesz podnosić osoby w takim stanie, ponieważ może to stanowić zagrożenie dla Ciebie i starszej osoby dorosłej.

Pomaganie starszej osobie usiąść na krześle

Osoby w podeszłym wieku często mają problemy z siedzeniem na krześle, ponieważ ich stawy i mięśnie słabną. Dlatego ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią pomoc.

Krok 1. Zapytaj pacjenta, czy fotel jest wystarczająco blisko. Jeśli nie, ustaw fotel w wygodnej odległości.

Krok 2. Ustaw się blisko pacjenta. Połóż najbliższą rękę na jej talii.

Krok 3. Drugą ręką za pięść. Poproś pacjentkę, aby położyła na nim najbliższą rękę.

Krok 4. Pomóż jej znaleźć się w pozycji, w której poczuje krzesło z tyłu nóg. Zapewnij wystarczające wsparcie podczas siadania. Pomocne będzie, aby starsza osoba siedziała na krześle z podłokietnikami, ponieważ może je trzymać, gdy siada.

Wskazówki, o których należy pamiętać, pomagając osobom starszym

 • Pozwól im robić jak najwięcej dla siebie. Zniechęcanie ich do robienia rzeczy, które mogą zrobić, nie pomoże im.
 • Pamiętaj, że zawsze powinieneś informować ich o tym, co robisz. Powiedz, kiedy podnosisz, przenosisz lub przenosisz.
 • Daj im wystarczająco dużo czasu na wykonanie twoich instrukcji. Bądź cierpliwy i nie spiesz się ani nie naciskaj.
 • Nigdy nie ciągnij ich nogami lub rękami. Zawsze trzymaj je w biodrach lub tułowiu.
 • Podczas przenoszenia, szeroki pas transferowy wokół talii będzie świetnym uchwytem.
 • W razie potrzeby powinieneś poprosić o pomoc. Nie zmuszaj się do zrobienia czegoś, czego nie możesz zrobić sam.
 • Niezbędne jest stosowanie dobrej mechaniki ciała. Zapobiega to obrażeniom zarówno u Ciebie, jak i osoby starszej.
 • Używaj butów antypoślizgowych, aby uniknąć poślizgnięcia się podczas asystowania.
 • Zawsze sprawdź, czy otoczenie jest bezpieczne, zanim cokolwiek zrobisz. Poszukaj przedmiotów, które mogą wyrządzić krzywdę zarówno Tobie, jak i osobom starszym.
 • Jeśli osoba, do której się przenosisz, zacznie spadać, nie panikuj! Powoli zegnij się i opuść je na bezpieczną powierzchnię. Nigdy nie chwytaj pacjenta za ubranie, aby zapobiec jego upadkowi.
 • Nie zapominaj, że podnoszenie rannej osoby jest niebezpieczne, więc nie możesz tego robić. Nie jest również wskazane podnoszenie kogoś cięższego od siebie, chyba że zostałeś przeszkolony w tym zakresie.

Wniosek

Kiedy Twoi bliscy potrzebują pomocy w poruszaniu się, ważne jest, aby chronić ich bezpieczeństwo. W zależności od ciężkości stanu i ilości potrzebnej pomocy, musisz zasięgnąć profesjonalnej porady. Pielęgniarki i doradcy zdrowotni mogą nauczyć Cię technik ułatwiających pracę.

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest nie tylko dla pacjenta, ale także dla Ciebie. Ważne jest, abyś był bezpieczny, abyś mógł dalej się nimi opiekować.

Nauka podnoszenia starszej osoby z krzesła to tylko jedna z podstawowych rzeczy, o których musisz wiedzieć, opiekując się najbliższymi. Wraz z prawidłowym karmieniem i czyszczeniem, dużą pomocą jest dla nich odpowiednia pomoc w poruszaniu się.