3 proste kroki, jak ostrzyć obieraczkę obrotową

Obrotowa obieraczka to narzędzie kuchenne, które można wykorzystać do obierania warzyw i owoców. Nie ma ostrzy, ale malutkie ząbki na końcu głowy.

Te zęby mogą stać się matowe po dłuższym użytkowaniu, jeśli nie są okresowo ostrzone. Ten artykuł zawiera wskazówki, jak ostrzyć obieraczkę obrotową, aby nie trzeba było kupować nowej!

3 proste kroki

Kroki ostrzenia obieraczki obrotowej

Krok 1. Weź kamień do ostrzenia i zmiel zęby z jednej strony. Upewnij się, że masz dużo miejsca na wypadek, gdyby kawałki odleciały! Uważaj, ile naciskasz, ponieważ może to spowodować całkowite pęknięcie obieraczki, jeśli nie jest wystarczająco mocne do mielenia.

Krok 2. Trzymaj ostrze prostopadle do kamienia ostrzącego, ostrożnie przesuwając obieracz do przodu i do tyłu. Spowoduje to naostrzenie ostrza bez konieczności dotykania go kamieniem ostrzącym lub pilnikiem, co może uszkodzić jego działanie w przyszłości.

Krok 3. Zadbaj o swoje ostrza, myjąc je po użyciu i przed schowaniem. Niektórzy ludzie decydują się przechowywać obrotową głowicę do obierania w uchwycie, aby nie była narażona na bakterie i inne rzeczy.

Krok 4. Możesz również użyć mokrej szmatki lub ręcznika, aby usunąć uporczywe resztki jedzenia z ostrza przed schowaniem ich w szufladzie do późniejszego użycia.

Jak korzystać z obieraczki obrotowej

Obrotowa obieraczka ma ostrze, które jest zwykle wykonane z metalu i obraca się wokół uchwytu. Możesz je kupić za mniej niż 15 USD w dowolnym sklepie spożywczym lub sklepie z artykułami kuchennymi, co oznacza, że ​​nie musisz inwestować w drogi sprzęt, jeśli dopiero zaczynasz.

Połóż obrane owoce na desce do krojenia i umieść na niej ostrze. Obrotowa obieraczka ślizga się po skórze z dużo mniejszym wysiłkiem io wiele mniej pociągnięć, niż gdybyś używał innego rodzaju noży lub ostrzy.

Trzymaj jedną stronę rękojeści, umieść kciuk na końcu najbliżej ostrza i obracaj się, obracając nadgarstek.

Rób to, aż skóra zostanie całkowicie zdarta.

Obróć uchwyt, aby zobaczyć, ile skórki zostało usunięte i upewnij się, że nie przekłuwasz drugiej strony owocu tak, jak robisz to nożem (lub ryzykujesz skaleczeniem palców).

Jak dbać o obieraczkę obrotową

Opłucz obieracz pod bieżącą wodą i użyj czystej szmatki, aby delikatnie wytrzeć resztki jedzenia.

Zaleca się, aby po kilku użyciach zanurzyć obieraczkę obrotową w gorącej wodzie z mydłem, aby zapewnić lepszą higienę. Mycie go mydłem do naczyń zmieszanym z ciepłą wodą z kranu powinno wystarczyć – wyjąć ostrze i zadbać o to, aby dostać się również do wnętrza rękojeści.

Po umyciu osusz obieraczkę czystym ręcznikiem do naczyń lub ręcznikami papierowymi przed odłożeniem go w wyznaczonym miejscu (zwykle obok innych przyborów kuchennych).

Nie należy również przechowywać tego typu narzędzi w pobliżu niczego zbyt kwaśnego, takiego jak ocet lub sok z cytryny, ani niczego zbyt podstawowego, takiego jak soda oczyszczona.

Jeśli masz obieraczkę od dłuższego czasu i zaczyna wykazywać oznaki zużycia (np. ostrze się poluzowało), zabierz ją do profesjonalnego ostrzenia, ponieważ robienie tego w domu może jeszcze bardziej uszkodzić narzędzie .

Obieraczki obrotowe zostały zaprojektowane z myślą o łatwości użytkowania, ale wymagają również większej ostrożności niż standardowe ostrza.

Ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest spowolnienie procesu obierania przez tępe ostrze!

Jak zapobiegać uszkodzeniom w obieraczce obrotowej

Utrzymuj obieraczkę tak suchą, jak to możliwe.

Umyj go i wyczyść ściereczką za każdym razem, gdy go używasz, szczególnie po obraniu czegoś bardzo kwaśnego lub podstawowego (np. pomidorów lub cebuli). Pomaga to zapobiec nadmiernej korozji ostrza.

W przypadku przechowywania przez dłuższy czas należy przechowywać go w suchym miejscu, takim jak szuflada na przybory kuchenne.

W przypadku używania obieraczki do krojenia lub krojenia warzyw (np. selera) należy to zrobić przed obraniem ich za pomocą obieraczki obrotowej. Pomoże to zmniejszyć częstotliwość jego ostrzenia i zapewni jego długowieczność!

Jak czyścić obieraczkę obrotową

Chwyć ściereczkę do naczyń i potrzyj o nią ostrze obieraczki. To wchłonie wszelkie jedzenie lub cząstki, które mogły na nim utknąć.

Jeśli są twarde pokarmy, takie jak skórka cebuli, użyj ciepłej wody, aby wypłukać wszystkie pozostałości przed suszeniem na powietrzu przez około 15 minut. Następnie przykryj ściereczką i przechowuj w szufladzie na przybory kuchenne.

Aby usunąć trudno dostępne miejsca, takie jak ostrze, użyj szczoteczki do zębów i wyszoruj wszelkie nagromadzone zanieczyszczenia.

Jeśli nie możesz lub nie chcesz ręcznie wyczyścić obieraczki obrotowej, umieść ją we wrzącej wodzie na około dwie minuty, a następnie wyjmij ją i ponownie osusz ściereczką do naczyń.

Raz na jakiś czas używaj starej szczoteczki do zębów, aby wyszorować ostrze.