Pomocny przewodnik po tym, jak utkać koc na krośnie

Nauka tkania koca na krośnie wymaga kilku prostych kroków. Jeśli nie możesz się doczekać stworzenia dużego projektu dziewiarskiego lub tkackiego, być może w pewnym momencie przyjrzałeś się temu procesowi. Nie musisz nawet używać dużego drewnianego krosna, jak robią to tradycyjni tkacze. Obecnie istnieją bardziej nowoczesne i przenośne wersje tych krosien i chociaż istnieje wiele różnych rodzajów krosien, skupimy się na używaniu krosien zakładkowych.

Przewodnik krok po kroku, jak utkać koc na krośnie

Tkanie koca na krośnie może być relaksującym projektem. Używając prostych narzędzi tkackich, z łatwością wykonasz również swój koc. Oto kroki, które pomogą Ci rozpocząć tkanie koca:

Pomocny przewodnik po tym

Krok nr 1. Wypaczanie krosna

Używając krosna szpilkowego, zacznij od zawiązania węzła poślizgowego na pierwszym nacięciu krosna. Zaczynając od lewej dolnej strony, pociągnij nić osnowy do górnego nacięcia krosna. Następnie przeciągnij nić do najwyższego poziomu. Odwróć nić i opuść ją z powrotem na dół. Kontynuuj ten cykl od góry do dołu krosna, tworząc wzór S.

Krok nr 2. Korzystanie z technik tkackich

Zabawną częścią tkania koca jest kreatywność, która się z tym wiąże. Znajdź wzór, który Ci się podoba, korzystając z różnych technik tkackich i dziewiarskich. Istnieją różne rodzaje splotów, których możesz użyć do stworzenia swojego koca, od prostego splotu płóciennego po splot pleciony lub splot łańcuszkowy. Możesz nawet użyć kombinacji splotów, aby stworzyć więcej tekstur i wzorów na kocu.

Krok nr 3. Zdejmowanie splotu z krosna

Praca nad kocem może być relaksująca lub medytacyjna, więc kiedy skończysz proces tkania koca, następną rzeczą, której będziesz chciał, jest dokończenie splotu, zdejmując całość z krosna. Możesz wykonać splot po prostu odcinając nitki osnowy z ramy i łącząc je ze sobą.

Czy istnieją terminologie, których powinniśmy być świadomi?

Oto krótki przewodnik, do którego możesz się odnieść dla tych, którzy nie są zaznajomieni z różnymi terminologiami tkackimi.

  • Krosno- Krosno jest strukturą, której użyjesz do stworzenia podparcia i naprężenia splotów.
  • Nitka osnowy – są to pionowe sznurki na krośnie, które utrzymują napięcie materiału podczas tkania.
  • Wątek — jest to nić między nitkami osnowy, która pomaga tworzyć wzory i struktury w splocie.
  • Szopa- Służy do oddzielania nitek osnowy, tworząc górne i dolne zestawy osnowy, przez które można przepuścić nić wątku. Stworzenie szopy między nitkami osnowy może przyspieszyć tkanie.
  • Heddle- Działa z krosnem przy tworzeniu szopy w wątkach. Każda nitka osnowy przechodzi przez głowicę, której można następnie użyć do oddzielenia wątków osnowy. Heddles mogą być obracającymi się patykami z rowkami lub drutami i sznurkami, które mogą ciągnąć za nici osnowy, aby je rozdzielić.

Jakich narzędzi potrzebujemy do tkania?

Prawdopodobnie masz już krosno, którego możesz użyć do rozpoczęcia tkania. Jeśli masz krosno okrążające, to świetnie. Oto inne rzeczy, których będziesz potrzebować, aby rozpocząć swój projekt tkacki/

Igła do gobelinów

Możesz użyć tego do wplatania luźnych końców podczas wykańczania splotu. Możesz go również użyć do włączenia różnych wzorów do swojego koca. Igła do gobelinu działa jak zwykła igła do szycia. Jednak zamiast tkaniny do przekłuwania służy do wplatania przędzy w nić osnowy.

Rzuć kij

Jest to kawałek drewna, który służy do tkania między nitkami osnowy.

Nici i przędze

Do osnowy możesz użyć różnych nici. Silna osnowa może pomóc w dodaniu do projektu wielu ciężkich warstw i tekstur, więc znajdź dobrą nić, która nie kurczy się ani nie zwija przy częstym używaniu.

Czy istnieją inne sztuczki, których możemy użyć podczas tkania?

Z tkaniem mogą wystąpić trudne problemy, szczególnie dla początkujących. Oto kilka wskazówek, sztuczek i szybkich poprawek, których możesz użyć podczas tkania.

Poszerzenie koca

Koce to zazwyczaj szerokie tkaniny, a niewiele krosien jest bardzo szerokich. Zamiast tego możesz zdecydować się na splot koca w dwa lub więcej zszytych ze sobą paneli. Następnie musisz dostosować liczbę powtórzeń nawlekania i kolejność kolorów w osnowie.

Naprawianie fal po zdjęciu splotu z krosna

Gdy produkt końcowy nie jest całkowicie zgodny z oczekiwaniami, znajdź sposób na większe wsparcie wątków. Nie zapomnij również wyprasować swojego splotu, aby zachował swój kształt.

Naprawianie wątków osnowy, które są zbyt oddalone od siebie

W takim przypadku możesz podwójnie owinąć krosno, dzięki czemu nitki utworzy mocniejszy splot.

Wniosek

Teraz, kiedy już wiesz, jak utkać koc na krośnie, możesz rozpocząć swój projekt. Może to być trochę przytłaczające, szczególnie dla początkujących. Nie musisz się martwić, ponieważ możesz czuć się bardziej komfortowo z tym procesem, gdy przyzwyczaisz się do różnych technik tkackich.