Kiedy małe dzieci mogą używać poduszki? Przeczytaj to najpierw!

Odpowiedzią na pytanie, kiedy maluchy mogą używać poduszki, jest około 18 miesiąca życia. Pamiętaj, że choć istnieją tak zwane poduszki niemowlęce, to dziecko nie może jeszcze używać poduszki do spania. Rodzice i opiekunowie nigdy nie mogą zostawiać dzieci z poduszkami bez opieki.

Gdy maluch skończy około półtora roku, możesz wprowadzić go do poduszki. W tym wieku eksperci zalecają zapobieganie SIDS lub zespołowi nagłej śmierci niemowląt. Dowiedz się więcej o używaniu dzieci i poduszek w tym artykule.

Kiedy małe dzieci mogą używać poduszki? Przeczytaj to najpierw!

Kiedy maluch może używać poduszki: wszystko, co musisz wiedzieć

Kiedy maluchy mogą używać poduszki?

Półtoraroczny

Najbezpieczniejszy i zalecany wiek, w którym maluchy mogą używać poduszki, to wiek półtora roku. Używanie poduszek, a nawet kocyków przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia jest niebezpieczne ze względu na ryzyko SIDS, więc zawsze pamiętaj o tym wieku przed wprowadzeniem takich przedmiotów do łóżka lub łóżeczka. Ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt, a nawet zespołu nagłej, niewyjaśnionej śmierci u małych dzieci, spadnie po ukończeniu przez malucha roku życia, ale nadal najlepiej jest przez jakiś czas być zaniepokojony i ostrożny.

Zalecenie pediatry

Oprócz wieku chcesz sprawdzić rozwój osobisty swojego dziecka. Pamiętaj, że każdy maluch rozwinie się w wyjątkowy sposób, a niektóre dzieci mogą nadal nie lubić mieć lub używać poduszek i innych przedmiotów w swoim łóżeczku lub łóżeczku. Powinieneś również skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać jego zalecenia dotyczące używania poduszek.

Nawyki dotyczące snu

Chociaż wspomniany wiek dotyczy przejścia z łóżeczka do łóżka z poręczą lub materacem na podłodze, nie zawsze gwarantuje to konieczność natychmiastowego użycia poduszki. Obserwuj swojego malucha podczas snu i zapytaj pediatrę, czy jest gotowe. Pamiętaj, że Twój maluch musi prawidłowo używać poduszki jako zagłówka i nie stwarzać zagrożenia uduszeniem poprzez umieszczenie jej na głowie.

Jak wybrać poduszkę dla malucha?

Wyczucie czasu to nie jedyna kluczowa część przy wprowadzaniu maluchów do poduszek. Należy również wziąć pod uwagę rozmiar poduszki, materiał i twardość.

Rozmiar

Nigdy nie podawaj maluchowi poduszki, która jest za duża lub za mała. Podobnie jak w przypadku znalezienia odpowiedniego rozmiaru butów, wybierz wystarczająco dużą poduszkę, aby dziecko mogło podeprzeć głowę i szyję. Poduszka dla malucha jest znacznie mniejsza i cieńsza niż standardowa poduszka dla dorosłych, aby nie stwarzała ryzyka uduszenia.

Materiały

Poza formą poduszki sprawdź również materiały, z jakich korzysta, ponieważ Twoje dziecko może być uczulone na poszewkę lub wypełnienie. Jeśli nie, materiały mogą być drażniące i powodować astmę lub swędzenie skóry. Niektóre poduszki, na które należy uważać dla maluchów, to poduszki z pierza i puchu, kasza gryczana, mikrokulki, a nawet syntetyczna pianka i włókna.

Poduszki wypełnione pierzem i puchem mogą u niektórych dzieci wywoływać alergie, a syntetyczna pianka i włókna mogą mieć drażniący zapach. I chociaż kasza gryczana jest materiałem naturalnym, małe kawałki mogą stanowić zagrożenie zadławienia, takie jak mikrokulki. Na koniec wybierz miękką i oddychającą osłonę, aby zapewnić dziecku chłód i przytulność.

Sprawdź jednak, czy jest łatwa w utrzymaniu, więc możesz regularnie prać poszewkę na poduszkę ze względów higienicznych, ponieważ dzieci mogą być bałaganem. Zawsze warto używać poduszki ze zdejmowanym pokrowcem, aby utrzymać ją w czystości co tydzień i zapobiec gromadzeniu się plam i alergenów. Ponadto powinien być trwały, aby utrzymać wypełnienie w środku i nie mieć ostrych części, które mogłyby zranić dziecko.

Spójność

Wreszcie najlepsza poduszka dla malucha jest płaska i twarda. Podczas gdy poduszki, których używamy jako dorośli, są miękkie i puszyste, Twoje dziecko najlepiej odniesie twardą poduszkę z niskim strychem. Nie powinien szybko tworzyć wgnieceń, więc Twoje dziecko jest mniej prawdopodobne, że włoży go sobie w twarz i spowoduje uduszenie.

Gdzie powinny spać małe dzieci

Dzieci w wieku od jednego do dwóch lat powinny bezpiecznie spać w łóżeczku zabezpieczonym przed dziećmi. Powinno być również dopuszczalne umieszczanie na łóżeczku elementów zabezpieczających, takich jak małe koce i pluszowe zabawki, zwłaszcza pod nadzorem. Jednak wszystkie rzeczy i samo łóżeczko nie powinny mieć małych kawałków, które mogą się złamać, a nawet sznurków, do których dziecko może sięgnąć.

Jeśli zauważysz, że Twój maluch jest aktywnym wspinaczem, pamiętaj o przedmiotach, których może użyć, aby się wspiąć. Materac również powinien pozostać niski lub zdecydować się na łóżeczko dla malucha z boczną barierką. Ponadto najlepiej umieścić bramkę w drzwiach pokoju, aby maluch nie wędrował po domu.

Wniosek

Poduszki mogą zapewnić dzieciom wsparcie i bezpieczeństwo, ale musisz znać odpowiedni moment wprowadzenia. Oznacza to zadawanie sobie pytania, kiedy małe dzieci mogą używać poduszki, a przede wszystkim, kiedy moje dziecko może używać poduszki? Zapytaj swojego pediatrę o gotowość Twojego dziecka i obserwuj nawyki spania Twojego malucha.

Dobrym momentem na wykonywanie tych praktyk jest osiągnięcie przez malucha półtora roku życia. W ten sposób małe dzieci mają mniejsze ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt lub zespołu nagłej niewyjaśnionej śmierci. Pamiętaj, że producenci produkują poduszki, aby spanie było wygodne i przytulniejsze i nigdy nie powodowało niepokoju i ryzyka uduszenia się Twojego dziecka.