Jak zrobić zasłony bez szycia? 6 prostych kroków!

Dla kogoś, kto ma pokój z kilkoma oknami, uzyskanie odpowiednich zabiegów okiennych może być dość kosztowne i stresujące.

Nie martw się o decydowanie o wyglądzie, jaki chcesz mieć w swojej przestrzeni i uczynienie z niego praktycznego projektu DIY, jeśli nie szyjesz, ponieważ w tym artykule omówimy, jak zrobić zasłony bez szycia.

Jak zrobić zasłony bez szycia? 6 prostych kroków!

Jeśli również boisz się igieł, nie musisz się martwić, ponieważ możesz nawet nie używać igły i nici podczas robienia tych zasłon.

Wystarczy tylko przykleić zasłony za pomocą dowolnego materiału łączącego, użyć klipsów i szpilek. Wszystkie te urządzenia i metody sprawiają, że zmiana zasłon w dowolnym momencie jest łatwa — nie trzeba nawet widzieć kieszeni na drążek, w którą wsuwasz drążek na górze.

Dekorując przestrzeń życiową, ludzie często uważają zasłony za ostatnią rzecz, o którą trzeba zadbać. Ale kiedy są wykonane perfekcyjnie, mają ogromny wpływ na całe miejsce i zmieniają całe miejsce.

Najmilszą rzeczą w zabiegach okiennych, które nie wymagają szycia, jest elastyczność w ich częstym zmienianiu. Są tak szybkie, proste i opłacalne w wykonaniu.

Kroki tworzenia zasłon bez szycia

Kiedy planujesz zrobić zasłony bez szycia, musisz przygotować materiały. Potrzebne będą następujące elementy

  • Wystarczająca ilość materiału na okno, pozostawiając trochę dodatkowej tkaniny z każdej strony na obszycia, a także pełny wygląd.
  • Przelotki do zasłon
  • Dowolny materiał wiążący; taśma klejąca, pistolet do klejenia
  • Agrafki
  • Taśma miernicza, miara lub inne urządzenie do pomiaru odległości
  • T-kwadrat
  • Ostry ołówek z tkaniny
  • Klipsy i klipsy

Krok 1: Wykonywanie pomiarów

Pierwszym krokiem do wykonania zasłon bez szycia jest mierzenie. Jest to ważna część procedury robienia zasłon; dzieje się tak, ponieważ nie chcesz marnować tkaniny, zwłaszcza jeśli są one kosztowne.

Gdy dwa okna są blisko siebie i mają bardzo małą odległość między nimi, należy traktować je jako duże, z jednym panelem na każde.

Więc kiedy mierzysz, łatwiej byłoby zmierzyć pełną szerokość zarówno na materiale, jak i na długości. Idealnie, zasłony leżą na podłodze okna, więc musisz dać dodatkowy zapas, aby to osiągnąć, dodając dodatkowe osiem cali do długości.

Te dodatkowe cale obejmują dwa cale na dolnym brzegu i sześć cali na tuleję wędki na górze.

Krok 2. Wytnij materiał 

Kolejnym krokiem, jak zrobić zasłony bez szycia, jest cięcie. Kiedy wycinasz z dużej ilości materiału, uzyskanie prostej linii w poprzek może być trudne i potrzebujesz równych linii, aby uzyskać równe obszycie.

Jeśli masz krzywy dół po przecięciu materiału, nada to zasłonom nieprzyjemny i nieprzyjemny wygląd.

Możesz użyć kwadratu T jako rozwiązania, ale jeśli nie możesz go uzyskać, ustaw linię cięcia, mierząc regularne punkty w poprzek materiału dla długości i tworząc znaki wzdłuż, a następnie tnij, łącząc te znaki.

Krok 3. Zaklej krawędzie

Chociaż jest to opcjonalne, na tym poziomie możesz przystąpić do składania rąbka na materiale. Możesz jednak potrzebować dodatkowej warstwy ochrony przed postrzępionymi krawędziami; wtedy lepiej najpierw złóż krawędź.

Aby to zrobić, na spodniej stronie tkaniny połóż linię taśmy lub użyj pistoletu do klejenia na krawędziach, odklej warstwę spodnią taśmy i złóż klej. Miałbyś dla siebie czystą przewagę.

Krok 4. Przyklej rąbek

Możesz zrobić rąbek. Zmierz rąbek za pomocą kwadratu w kształcie litery T lub metody tworzenia i łączenia kropek, której użyłeś do cięcia.

Rozłóż taśmę wzdłuż utworzonej linii lub użyj pistoletu do klejenia, oderwij podkład taśmy i zawiń krawędź tkaniny na klej lub taśmę.

Mocno dociśnij tkaninę, aby upewnić się, że jest dobrze zamocowana na swoim miejscu. Zrób to na dole i po obu stronach materiału, ale nie na górze.

Krok 5: Utwórz kieszeń na wędkę

Ponieważ utworzysz kieszeń na wędkę na górze, jest to część materiału, którą zaginasz, aby umożliwić wsunięcie się wędki. Zmierz pręt, którego chcesz użyć, zaznacz szerokość na materiale, dodając jeszcze jeden lub dwa cale od górnej krawędzi.

Nałóż taśmę lub użyj pistoletu do kleju, a następnie złóż i mocno dociśnij.

Krok #6: Zawieś zasłony

Ostatnim krokiem w szyciu firan bez szycia jest rozwieszenie gotowych firan. Po posiadaniu panelu powinieneś go powiesić! Z uchwytów prętów wyjmij pręt i wsuń panel na miejsce. Upewnij się, że skupiają się równomiernie po jednej stronie.

Włóż pręt z powrotem w uchwyty i przykręć końcówki, opuść zasłony i gotowe!

Jak wysoko powinienem powiesić zasłony?

Powszechnie wiadomo, że zasłony powinny wisieć około 4 do 6 cali wyżej niż rama okienna. Dlatego upewnij się, że odpowiednio mocujesz karnisze; sprawia, że ​​okno wygląda wyżej, gdy zawiesisz wysoko karnisz.

Jaka jest najlepsza tkanina na zasłony?

Decydując się na materiały na zasłony, wybierz aksamit, len, jedwab i sztuczny jedwab. Wyglądają atrakcyjnie dla twoich zabiegów okiennych, więc powinny być twoim najlepszym wyborem.

Wniosek

Pomysły na zasłony DIY wymagają użycia ogromnej gamy metod i stylów. Niektóre czynności można wykonać w ciągu kilku godzin lub mniej niż godzinę. Czasami nie wymaga wiedzy o szyciu, co jest dla większości ludzi podnieceniem.

Powinnaś wybrać zestaw zasłon, który będzie pasował do Twojej przestrzeni i zainspirować Cię do nauczenia się, jak robić zasłony bez szycia!

Korzyści z wykonania zasłon pozwolą Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy, ponieważ tkaniny zasłonowe nie mają jeszcze rebrandingu, więc są tańsze.

Dzięki temu do zasłon możesz dodać różne wzory plis, dzięki którym będziesz mieć kontrolę nad tym, jak tkaniny zasłonowe dadzą Ci drapowanie od góry po podłogę.