Jak wysuszyć materac. Najlepszy przewodnik 4-krokowy

Masz cztery kroki, aby zrozumieć, jak wysuszyć materac. Ale dlaczego musisz czytać artykuł na coś, co wydaje się tak przyziemne? Materace to grube i duże przedmioty, których suszenie może być trudne.

Być może właśnie skończyłeś czyszczenie materaca z pianki z pamięcią kształtu i przypadkowo się zamoczył. A może rozlałeś coś na materac i chcesz jak najskuteczniej go wysuszyć. Takie sytuacje narażają Cię na ryzyko pleśni i pleśni, więc suszenie jest czymś, czego nigdy nie można przeoczyć.

Jak wysuszyć materac. Najlepszy przewodnik 4-krokowy

Jak suszysz materac?

Krok 1. Sprawdź

Przed samym procesem suszenia należy sprawdzić stopień nasiąknięcia materaca. Pamiętaj, że niektóre materiały na materace nie powinny się zamoczyć, a nawet suszenie ich nie zbawi. Co więcej, jeśli Twój materac był mokry przez długi czas, mógł rozwinąć się pleśń, a wyrzucenie go jest lepszym rozwiązaniem niż ponowne użycie.

Jeśli przypadkowo rozlałeś coś na materac lub jeśli materiał wchłonął wilgoć podczas czyszczenia, musisz działać jak najszybciej. Zapobiegnie to jego pogorszeniu, a materac będzie mógł głębiej wchłonąć płyn. Prosimy jednak sprawdzić, jaki rodzaj płynu zmoczył materac.

Najlepiej wyrzucić materac, jeśli wchłonął agresywne chemikalia lub zanieczyszczoną wodę. Odtworzenie go przez wysuszenie będzie niemożliwe i niebezpieczne do ponownego użycia. Możesz go z powodzeniem wysuszyć, ale możliwe, że wnętrze jest zanieczyszczone i stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Krok 2. Wyeliminuj płyn

Drugi krok ma zastosowanie w przypadku rozlania czegoś na materac lub przemoczenia. Chcesz użyć gąbki, aby wchłonąć nadmiar płynu na powierzchni, zanim przystąpisz do suszenia. Pomoże to nie tylko przyspieszyć proces, ale także zapobiegnie powstawaniu plam.

W niektórych przypadkach możesz użyć odkurzacza do cięższych płynów, które dostały się do materaca. Możesz położyć na materiale coś ciężkiego lub stanąć na nim, aby wycisnąć płyn w wewnętrznych warstwach. W razie potrzeby możesz również pokryć mokre miejsca sodą oczyszczoną, aby odessać pozostałą wilgoć i pomóc w usuwaniu zapachów.

Wetrzyj go w materac, aby dostać się do wnętrza i pozostaw na 12 godzin. Następnie odkurz sodę oczyszczoną i przejdź do następnego kroku.

Krok 3. Dezynfekcja

Użycie sody oczyszczonej w poprzednim kroku wyeliminuje nieprzyjemne zapachy. Jednak najlepiej byłoby, gdybyś nadal zdezynfekował swój materac przed całkowitym wysuszeniem. Jest to szczególnie przydatne w zapobieganiu pleśni i zapewnia dodatkowy spokój, jeśli płyn na materacu potencjalnie zawiera patogeny (np. mocz zwierząt).

Możesz użyć środków do usuwania moczu ze sklepów zoologicznych, ale pomocny będzie również nadtlenek wodoru. Jeśli materiał, z którego wykonany jest Twój materac, uważa, że ​​nadtlenek wodoru jest zbyt ostry, możesz również użyć octu do dezynfekcji. Spryskać zanieczyszczoną powierzchnię i pozostawić na 10 minut.

Następnie możesz zdecydować się na przetarcie materaca ręcznikiem nasączonym roztworem wody i alkoholu. Do mieszanki można nawet dodać odrobinę mydła do mycia naczyń. To rozwiązanie zapobiega rozwojowi pleśni, a mydło poprawia zapach.

Krok 4. Suche na powietrzu

Ostatnim krokiem jest suszenie materaca za pomocą cyrkulacji powietrza. Jest to najbezpieczniejsza opcja, ponieważ użycie wysokiej temperatury może uszkodzić materiał. Umieść materac na zewnątrz w słoneczny dzień, aż całkowicie wyschnie.

Odwróć ją od czasu do czasu, aby upewnić się, że wszystkie boki wyschły po 24 godzinach. Jeśli warunki są wilgotne i mogą stwarzać ryzyko rozwoju pleśni, w procesie suszenia powinno pomóc miejsce z wentylatorem i osuszaczem. Możesz również użyć suszarki na niskim poziomie, aby przyspieszyć ten proces.

Czy możesz spać na wilgotnym materacu?

Należy położyć nacisk na odczekanie, aż materac całkowicie wyschnie przed użyciem. O ile nie masz pewności, że wyschło nawet wnętrze, skorzystaj z alternatywy na noc. Przesuszenie materaca jest zawsze lepsze niż użycie czegoś nawet lekko wilgotnego.

Nawet jeśli tylko wewnętrzne warstwy są wilgotne, nadal może sprzyjać powstawaniu pleśni i pleśni. Jest to niehigieniczne i ryzykowne dla twojego zdrowia, a nawet może zaostrzyć problemy z istniejącymi problemami. Co więcej, spanie na czymś wilgotnym może narazić Cię na zapalenie płuc.

Czy materac jest zniszczony, jeśli zamoczy?

Jak wspomniano wcześniej, najlepiej sprawdzić, jak mokry jest materac, zanim jeszcze go wysuszysz. Uszkodzenie może być zbyt poważne lub sam materiał nie przepuszcza wilgoci. Suszenie niektórych materacy będzie bezużyteczne, ponieważ nie uda Ci się ich przywrócić po zamoczeniu.

Wnętrze jest podatne na degradację, a nawet rozkład, a także może zacząć rozwijać się patogeny. Jeśli nie, materac mógł już być osłabiony i utracić swoją konstrukcję nośną. Dlatego sprawdź etykietę materaca pod kątem pielęgnacji i oceń, w jakim stopniu został namoczony, jeśli nadal nadaje się do wymiany.

Wniosek

Jeśli Twój materac nie jest zbyt przemoczony lub jeśli jego materiał nie jest wrażliwy na wilgoć, powinieneś być w stanie go odnowić. Możesz zrozumieć, jak najlepiej wysuszyć materac w czterech krokach. Najpierw oceń, czy da się go wysuszyć, czy lepiej go wyrzucić.

Następnie namocz nadmiar płynu i zdezynfekuj materac, aby zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi, plamom i pleśni. Na koniec pozostaw do wyschnięcia na 24 godziny przed użyciem. Nigdy nie używaj wilgotnego materaca, ponieważ jest to ryzykowne dla zdrowia.