Jak wyczyścić materac nawierzchniowy z pianki memory w 2 prostych krokach

Jeśli chcesz wiedzieć, jak czyścić nakładkę na materac z pianki z pamięcią kształtu, musisz wykonać dwa kroki. Zapewne jesteś zaznajomiony z właściwą konserwacją nakładek na materace, ale te wykonane z pianki memory mają konkretne wskazówki, o których musisz pamiętać. Ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest przypadkowe zdeformowanie materiału w wyniku przypadkowego czyszczenia.

Przeczytasz również poniżej, jak usunąć plamy i zapachy z nakładki na materac. Podobnie jak w przypadku materacy, których używamy, takie problemy mogą gromadzić się na nakładkach na materace. Właściwa higiena snu jest możliwa do osiągnięcia, o ile znasz nakazy i zakazy konserwacji toppera.

Jak wyczyścić materac nawierzchniowy z pianki memory w 2 prostych krokach

Jak czyścić materac nawierzchniowy z pianki memory w domu

Krok 1. Odkurzanie

Jeśli na materacu nawierzchniowym nie ma rozlanych ani plam, możesz utrzymać go w czystości, po prostu odkurzając jego powierzchnię. Umieść gołą nakładkę na płaskiej powierzchni i dużej powierzchni, aby ułatwić dotarcie do wszystkich zakamarków i szczelin. Użyj ręcznego odkurzacza z miękką szczotką wykonując ruchy okrężne, aby pozbyć się kurzu, łupieżu i innych cząstek, które nagromadziły się na nakładce.

Możesz pracować według sekcji, aby upewnić się, że czyścisz i docierasz do całej nakładki na materac. Chcesz też go odwrócić, aby dostać się na drugą stronę. Ale co, jeśli używasz odkurzacza na bazie wody?

Ten rodzaj sprzętu powinien również pomóc w nakładce na materac, o ile po dokładnym wysuszeniu nakładki. Może to oznaczać czekanie przez cały dzień, w zależności od grubości produktu. Możesz dodać odkurzanie do ogólnej konserwacji toppera co tydzień i przy zmianie pościeli w celu higieny łóżka.

Krok 2. Usuń plamy

Możesz pominąć ten krok, jeśli potrzebujesz tylko odświeżyć nakładkę na materac. Jednak wycieki i plamy wymagają innego podejścia. W przypadku rozlania użyj gąbki lub szmatki, aby wchłonąć nadmiar płynu i zapobiec jego wchłanianiu przez materiał.

Następnie potraktuj plamy zgodnie z ich rodzajem. Chcesz jak najszybciej leczyć wszelkie przebarwienia, ponieważ będą one trudniejsze do usunięcia, jeśli zostaną długo pozostawione. Czego można użyć do czyszczenia nakładki na materac z pianki z pamięcią kształtu?

Możesz użyć czystej, wilgotnej szmatki z odpowiednim odplamiaczem i wycierać dotknięte obszary, aż usuniesz plamę. Pozostaw miejsca, a następnie wytrzyj powierzchnię do sucha inną szmatką przed dokładnym wysuszeniem nakładki na powietrzu. Należy położyć nacisk na to, aby nigdy nie moczyć materaca nawierzchniowego, ponieważ możesz uszkodzić piankę z pamięcią kształtu lub spowodować rozwój pleśni, jeśli nie wyschnie.

Jak dokładnie wyczyścić nakładkę na materac z pianki memory

Dokładne czyszczenie materaca nawierzchniowego z pianki z pamięcią kształtu nie powinno przesycać pianki wodą. Dlatego możesz postępować zgodnie z dwuetapowym przewodnikiem powyżej i punktowo wyczyścić dotknięte obszary, które wymagają głębszego czyszczenia. Nie musisz zanurzać nakładki w wodzie ani myć jej tak jak inne akcesoria do pościeli.

Krok 1. Leczenie punktowe

Istnieje wiele rozwiązań czyszczących, które można wykonać przy użyciu artykułów gospodarstwa domowego. W przypadku większości plam wystarczy mieszanina ciepłej wody i łagodnego detergentu. Ta sama kombinacja jest również pomocna w eliminacji zapachów przed odkurzaniem pianki z pamięcią kształtu.

W przypadku bardziej uporczywych plam użyj destylowanego białego octu zamiast detergentu. Jeśli nadal nieskuteczny, spróbuj kwasu borowego na plamach, ale nigdy go nie szoruj. Możesz wtedy zneutralizować zapach sodą oczyszczoną, pozostawić, a następnie odkurzyć.

Soda oczyszczona jest również pomocna w usuwaniu niektórych plam po zmieszaniu z zimną wodą. Ogólnie rzecz biorąc, Twój materac piankowy z pamięcią kształtu powinien być bezpiecznie czyszczony przy użyciu najbardziej domowych rozwiązań. Proszę jednak sprawdzić etykietę, jeśli są jakieś szczególne wskazania dla niektórych produktów.

Krok 2. Suszenie

Po usunięciu plam przed użyciem należy poczekać, aż nakładka na materac dokładnie wyschnie. Pamiętaj, że wilgoć i wilgoć sprzyjają rozwojowi pleśni, a nie chcesz, aby ryzykować na czymś, na czym śpisz. Ze względu na swój ogólny skład pianka z pamięcią kształtu potrzebuje trochę czasu, aby wyschła, więc ćwicz cierpliwość podczas suszenia toppera.

W słoneczny dzień najlepiej wysuszyć je na powietrzu. Umieść go na czymś z listwami pod spodem i po chwili odwróć nakładkę, aby obie strony wyschły. Jeśli pogoda nie jest idealna na zewnątrz, możesz również wysuszyć nakładkę w miejscu z odpowiednią wentylacją i wentylatorami cyrkulującymi powietrze, aby przyspieszyć ten proces.

Czy można prać materac nawierzchniowy z pianki memory w pralce?

Czyszczenie toppera jest bliższe wyczyszczeniu materaca niż prześcieradłem i pokrowcem. Oznacza to, że nie możesz go prać ani wkładać do pralki, ponieważ ryzykujesz rozerwanie lub uszkodzenie materiałów. Zamiast tego możesz konserwować nakładkę na materac, odkurzając ją i usuwając plamy, jeśli takie są.

Wniosek

To naturalne, że należy zachować szczególną ostrożność podczas utrzymywania pianki z pamięcią kształtu. Dlatego musisz wiedzieć, jak prawidłowo wyczyścić materac z pianki z pamięcią kształtu, aby uniknąć uszkodzenia tego materiału. Dobrą wiadomością jest to, że jest to stosunkowo prosta praktyka bez konieczności dosłownie moczenia rąk.

Pierwszym krokiem jest odkurzenie toppera, aby usunąć cały nagromadzony brud i inne cząsteczki. Jeśli masz plamy, możesz je usunąć odpowiednim domowym zmywaczem. W ten sposób dokładnie wyczyścisz nakładkę na materac, ponieważ nie możesz użyć do tego pralki.