Jak usunąć pleśń z materaca? 2 proste kroki!

Wystarczą tylko dwa kroki, aby opanować, jak usunąć pleśń z materaca. Być może myślisz, że smród papierosów jest jedynym trudnym problemem, z jakim można się zmierzyć podczas czyszczenia materaca. Innym problemem, który może się pojawić, jest rozwój pleśni.

Czasami pleśń może nadal się rozwijać, nawet jeśli pamiętamy o zamoczeniu naszych materacy. Być może w twoim pokoju jest wilgotno lub przegapiłeś wyciek. Niezależnie od tego, nadal możesz odzyskać swoje łóżko i usunąć pleśń, korzystając z tego dwuetapowego przewodnika.

Jak usunąć pleśń z materaca? 2 proste kroki!

Jak usunąć pleśń z materaca w domu

Krok 1. Odkurz i wyszoruj materac

Przed pierwszym procesem sprzątania musisz najpierw odkurzyć łóżko. Spowoduje to usunięcie cząsteczek kurzu, łupieżu i innych nagromadzeń na powierzchni, które mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się zarodników pleśni. Pamiętaj, że niektórzy ludzie mogą być uczuleni na zarodniki pleśni i mogą powodować swędzenie, kaszel lub podrażnienie.

Po zakończeniu odkurzania powierzchni możesz zacząć szorować dotknięte obszary. Użyj roztworu ciepłej wody i alkoholu izopropylowego w równych częściach, aby pozbyć się pleśni. Namocz szmatkę w pojemniku z tą mieszanką, wyciśnij nadmiar płynu i wyszoruj spleśniałe części łóżka.

Właściwą techniką dokładnego usuwania pleśni jest ruch okrężny podczas szorowania. Możesz również dotrzeć do zewnętrznych części zagrzybionych obszarów, aby upewnić się, że materac został dokładnie wyczyszczony. Jednak nie musisz przesycać ani moczyć łóżka podczas całego procesu.

Krok 2. Dokładnie spłucz i osusz

Nadmiar wilgoci może sprzyjać rozwojowi grzybów, dlatego należy zachować ostrożność podczas czyszczenia materaca płynem. Po wyszorowaniu spleśniałych części użyj innej ściereczki nasączonej i wykręconej w ciepłej wodzie, aby pozbyć się roztworu. Wytrzyj powierzchnię, aby wysuszyć łóżko i spryskaj środkiem dezynfekującym.

Sprawdź etykietę materaca, czy są dostępne środki dezynfekujące, których możesz użyć, aby uniknąć uszkodzenia materaca. Wreszcie, możesz pozwolić swojemu łóżku wyschnąć na zewnątrz w słoneczny dzień. Ciepło powinno hamować rozwój pleśni i zapewniać dokładne wyschnięcie materaca.

Jeśli pogoda jest wilgotna, możesz umieścić swój materac w dobrze wentylowanym pomieszczeniu z krążącymi wentylatorami. Możesz również przyspieszyć ten proces za pomocą suszarki do włosów bez podgrzewania. Proszę używać materaca dopiero po całkowitym wyschnięciu, ponieważ wilgoć może ponownie zachęcać do rozwoju pleśni.

Jak zapobiegać wzrostowi pleśni na materacu

Monitoruj wilgotność

Wilgotność jest idealna do rozwoju grzybów, więc monitorowanie wilgotności w pomieszczeniu pozwoli powstrzymać pleśń. Jeśli Twój region jest znany z tego, że jest wilgotny, najlepiej mieć w pokoju higrometr. To urządzenie będzie monitorować twoją wilgotność, abyś mógł utrzymać warunki w pomieszczeniu na idealnym poziomie.

Eksperci ds. zdrowia zalecają, aby ze względów bezpieczeństwa w pomieszczeniu znajdowała się wilgotność od 40 do 50%. Co więcej, możesz również użyć osuszacza, aby zapobiec wilgoci i oczyszczacza powietrza, aby utrzymać jakość powietrza. Niektóre środki czyszczące mogą nawet wyeliminować zarodniki, aby uniknąć alergii i problemów zdrowotnych spowodowanych pleśnią.

Utrzymuj cyrkulację powietrza

Innym czynnikiem, który może zapobiec rozwojowi pleśni, jest upewnienie się, że łóżko jest ustawione na podstawie z odpowiednią cyrkulacją powietrza. Umożliwia to listwowa podstawa, ponieważ powietrze może swobodnie przepływać pod łóżkiem. Możesz również od czasu do czasu otwierać okna lub dodać wentylator w pokoju, aby jeszcze bardziej zniechęcić do rozwoju grzybów.

Czy wybielacz zabija pleśń na materacu?

Niestety wybielacz nie jest w stanie zabić pleśni na materacach. Zamiast tego możesz go użyć do usunięcia śladów pleśni, o ile materiał jest nieprzepuszczalny. Pleśń ma tendencję do wnikania głęboko, a wycieranie powierzchni nie usuwa pod nią, która może powrócić po pewnym czasie.

Trzeba też pamiętać, że na niektórych materacach nie można stosować wybielacza, który może odkształcić lub uszkodzić materiały. Niektóre cenne alternatywy dla tej reaktywnej substancji chemicznej to nadtlenek wodoru, ocet i olejek z drzewa herbacianego. Mimo to pamiętaj o tym, co nakładasz na swój materac, aby uniknąć problemów.

Co powoduje czarną pleśń na materacu?

Wilgoć i bakterie mogą sprzyjać rozwojowi czarnej pleśni w Twoim łóżku. Warto jednak zauważyć, że nie ma jednej czarnej pleśni, a tą, którą możesz zauważyć, jest Stachybotrys atra. Chociaż nie ma naukowych dowodów na to, że narażenie na czarną pleśń jest bardziej niebezpieczne, nadal najlepiej jest jak najszybciej wyeliminować ten problem.

Czy pleśń na materacu jest niebezpieczna?

Pleśń na materacu jest nie tylko obrzydliwa, ale także naraża Cię na problemy zdrowotne. Niektórzy ludzie mogą być bardziej wrażliwi na pleśń, co prowadzi do trudności w oddychaniu, astmy, a nawet alergii. Chociaż może nie powodować natychmiastowych wyniszczających stanów, takich jak rak, zawsze szukaj pleśni na swoim materacu i przez cały czas stosuj zapobieganie.

Wniosek

Jeśli zauważysz na łóżku rozmyte plamy i przebarwienia, być może masz do czynienia z pleśnią. Możesz szybko opanować sposób usuwania pleśni z materaca, odkurzając powierzchnię i szorując dotknięte obszary roztworem ciepłej wody i alkoholu izopropylowego.

Następnie spryskaj materac środkiem dezynfekującym, aby powstrzymać odrastanie pleśni. Następnie wytrzyj powierzchnię, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci i pozwól łóżku dokładnie wyschnąć. Możesz powstrzymać takie problemy, utrzymując wilgotność i cyrkulację powietrza w swoim pokoju.