Jak usunąć mechacenie z materaca: kompletny przewodnik

Jeśli jesteś ciekaw, jak usunąć mechacenie z materaca, możesz zapoznać się z tymi trzema krokami. Oczywiście, prawdopodobnie jesteś zaznajomiony z używaniem odkurzacza, ale porozmawiamy również o kilku sztuczkach, aby usunąć twarde zmechacenia i większe kawałki. A jako bonus dowiesz się, jak powstrzymać mechacenie się materaca.

Mówiąc o mechacenie, czy zauważasz to również na swoim kocu? Sprawdź ten przewodnik, jak usunąć kłaczki z koca, aby dowiedzieć się więcej.

Jak usunąć mechacenie z materaca: kompletny przewodnik

Jak zdobyć pigułki z materaca?

Krok 1. Odkurz tabletki z materaca

 • Zainstaluj przystawkę do tapicerki na odkurzaczu i używaj jej na całym materacu
 • Odkurzanie łóżka usunie jak najwięcej luźnych mechacenia
 • Odkurzanie materaca mechacenia również poluzuje włókna

Krok 2. Usuń luźne zmechacenia na łóżku za pomocą wałka do kłaczków

 • Podczas odkurzania materaca poluzowane włókna mogą wrócić do łóżka, więc musisz je usunąć za pomocą wałka do kłaczków
 • Możesz również użyć taśmy lub czegokolwiek z klejącą stroną na powierzchni materaca, aby usunąć mechacenie, którego nie można wyeliminować odkurzaniem
 • Użyj jak największej liczby arkuszy samoprzylepnych, aby nie wracać z powrotem do materaca

Krok 3. Usuń pozostałe zmechacenia na materacu

 • Aby całkowicie wyeliminować pigułki na materacu, musisz wypracować zakorzenione włókna, których nie można usunąć odkurzaniem ani wałkiem do kłaczków
 • Usuń twarde zmechacenie na łóżku, wycierając powierzchnię pumeksem lub golarką do tkanin
 • Zachowaj ostrożność podczas przesuwania ściernych przedmiotów po materacu, ponieważ nie chcesz przedzierać się przez materiał
 • Na koniec zwilż szmatkę i wycieraj jedną część łóżka na raz, aby usunąć mechacenie

Co powoduje zmechacenie się materaca?

Zużycie

Twój materac z czasem zacznie się mechacić, ponieważ używamy go codziennie. Ponadto zużycie materiału spowoduje powstawanie grudek na powierzchni, które w końcu rozwiną luźne włókna lub mechacenie. Możesz również oczekiwać, że materac będzie się mechacił po kilku latach, gdy pokrowiec się strzępi i zbliża się do oczekiwanej żywotności łóżka.

Ścieranie

Nawet jeśli dobrze dbasz o swoje łóżko, mechacenie się materaca może nadal występować w obszarach, w których występuje tarcie. Pamiętaj, że włókna w tkaninie pękną i oddzielą się, jeśli jest często pocierana. Obszary te mogą znajdować się wokół twoich stóp lub nawet w ciasnych miejscach z prześcieradłami.

Jak mogę przestać się palić?

Użyj podkładek i pokrowców na materac

Możesz zapobiec mechacenie się materaca, chroniąc łóżko. Rozważ dodanie podkładki pod materac na powierzchnię, aby działała jako pierwsza warstwa chroniąca przed zużyciem. Możesz nawet nauczyć się, jak wykonać pokrowiec na materac, aby dostosować jego rozmiar i skutecznie chronić łóżko.

Minimalizuj tarcie

Uważaj na to, jak używasz materaca. Na przykład możesz nosić ścierną odzież lub mieć zwyczaj pocierania powierzchni łóżka. Warto też uważać podczas czyszczenia materaca, zwłaszcza podczas wycierania plam.

Jakie są najlepsze arkusze, aby nie złuszczać się?

Tkaniny, które się nie mechacą

Nie ma czegoś takiego jak prześcieradło nie zawierające pigułek ani odporne na pigułki. Możesz jednak wybrać materiały, które nie mechacią się tak szybko i łatwo. Ponadto potrzebujesz trwałych, ciasno utkanych włókien, takich jak bambus, jedwab i len.

Tkaniny na pigułki

Wręcz przeciwnie, unikaj syntetycznych prześcieradeł, takich jak poliester, nylon i akryl, ponieważ mają tendencję do łatwego mechacenia. To samo dotyczy tkanin mieszanych, które wykorzystują zarówno włókna naturalne, jak i syntetyczne. Istnieją jednak również włókna naturalne, takie jak prześcieradła z wełny, które się mechacią.

Jakiego rodzaju prześcieradła się nie zmechacą?

Wreszcie sekretem, który pozwala uniknąć mechacenia się, jest wybór prześcieradła o dużej liczbie nici. Pamiętaj, że jest to mierzone na podstawie tego, jak ciasno jest utkana tkanina i zazwyczaj oznacza dłuższe nici. Te cechy są idealne do zapobiegania poluzowaniu i splątaniu nitek, które tworzą pigułki.

Jak usunąć kłaczki z prześcieradeł

 • Rozłóż prześcieradło na materacu i upewnij się, że nie ma fałd ani zagnieceń
 • Przejedź wałkiem do kłaczków po powierzchni i pracuj po jednej sekcji na raz
 • Pierz pościel w pralce w delikatnym cyklu zimną wodą
 • Użyj mieszanki detergentu do prania i białego octu, aby zapobiec przywieraniu włókien do tkaniny wewnątrz pralki
 • Wysusz pościel jak zwykle
 • Jak zapobiegać mechacenie się prześcieradła

  Upewnij się, że zawsze czyścisz filtr kłaczków w pralce i pułapkę na kłaczki suszarki przed każdym użyciem. Postępuj zgodnie z instrukcją obsługi procedury czyszczenia. Podczas prania pościeli unikaj również gorącej wody, wybielaczy i zmiękczaczy do tkanin, ponieważ mogą one uszkodzić włókna.

  Wniosek

  Nie stresuj się fuzzies na łóżku. W tym artykule omówiliśmy, jak usunąć mechacenie z materaca w trzech prostych krokach. Najpierw odkurz tabletkę, a następnie użyj wałka do kłaczków.

  Następnie usuniesz twarde zmechacenie za pomocą brzytwy lub czegoś ściernego, takiego jak pumeks. Na koniec wytrzyj łóżko wilgotną szmatką. Zalecamy również używanie prześcieradeł z dużą liczbą nici, aby zapobiec mechacenie.