Jak przechowywać materac futon: wszystko, co należy wiedzieć

Istnieją trzy kroki, których możemy nauczyć Cię, jak przechowywać materac futon. Najpierw zajmiemy się właściwym czyszczeniem i składaniem futonu, aby nie uległ on uszkodzeniu, a także służył dłużej w przechowywaniu. Ponadto pomożemy Ci zdecydować, jak długo musisz przechowywać materac futon.

Ale co, jeśli Twój materac futonowy nie jest już w dobrym stanie? Sprawdź te sugestie, co zrobić ze starym futonem.

Jak przechowywać materac futon: wszystko

Jak przechowywać materac futon krótko- i długoterminowo

Krok 1. Wyczyść materac futon

Podobnie jak w przypadku prawidłowego przechowywania materaca, przed przechowywaniem należy wyczyścić futon. Dotyczy to niezależnie od tego, jak długo będziesz przechowywać futon. Jeśli utrzymasz brudny materac, kurz i plamy mogą osadzać się głębiej w materiale, co może spowodować wczesną degradację.

Ale jak czyścić materac futon? W zależności od stanu, odkurzanie materaca futonowego zazwyczaj wystarcza do wyczyszczenia go przed przechowywaniem. Możesz również odświeżyć futon sodą oczyszczoną, ale pamiętaj, aby zwilżyć plamy octem lub łagodnym detergentem, jeśli są.

Krok 2. Złóż materac futon

Sprawdź ogólną strukturę materaca futon przed jego złożeniem. Nie powinno być żadnych uszkodzonych lub brakujących części, a przed przechowywaniem należy wykonać niezbędne naprawy. Następnie rozłóż kawałki do usunięcia i znajdź instrukcje składania konkretnego futonu, który posiadasz.

Nowoczesne materace futon wyglądają bardziej jak rozkładane sofy, ale tradycyjne, zwane shikibuton, składają się znacznie mniejsze jak podkładka. Futon podobny do rozkładanej sofy może być składanym podwójnie lub potrójnie składanym futonem, który można związać paskami, podczas gdy futon shikibuton można złożyć lub zwinąć z kakebutonem i prześcieradłami na wierzchu. W zależności od rozmiaru złożonego lub zwiniętego futonu możesz użyć torby na materac lub pudełka, o ile jest oddychające.

Krok 3. Umieść materac futon w schowku

Sprawdź, czy materac futon nie jest wilgotny, zanim włożysz go do wentylowanego schowka. Najlepiej byłoby, gdybyś napowietrzał go również na zewnątrz, aby upewnić się, że nie jest wilgotny. Pamiętaj, że wilgoć może powodować rozwój pleśni, zwłaszcza podczas przechowywania przedmiotów, takich jak materace.

Znajdź obszar domu, który nie jest mokry lub nie doświadcza zmiennych warunków. Na przykład szafa może działać dobrze, ponieważ futon nie jest tak obszerny jak tradycyjne łóżko. Pamiętaj tylko, aby nie umieszczać niczego ciężkiego na futonie i trzymać mniejsze elementy sprzętowe w zabezpieczonej torbie, aby zapobiec zgubieniu się w razie potrzeby.

Jak długo należy przechowywać materac futon?

Możesz przechowywać materac futon przez 5 do 20 lat. Oczekiwana żywotność futonu jest długa, ponieważ dostępne są różne rodzaje i materiały. Ponadto najlepiej byłoby, gdybyś uwzględnił sposób użytkowania i konserwacji materaca, ponieważ będą one dyktować długowieczność futonu.

Na przykład powinieneś rozważyć wymianę materaca futon, jeśli jest zbyt uszkodzony i niewygodny, nawet jeśli nadal nie przekroczył oczekiwanej żywotności. Wręcz przeciwnie, nie jest również zaskakujące, że niektóre materace futon mogą wytrzymać dekadę lub dłużej, ponieważ niektórzy właściciele domów używają ich tylko dla gości. I wreszcie, przechowywanie futonu, gdy nie jest używane, ma duże znaczenie dla zapewnienia jego długiej żywotności.

Jak często należy wietrzyć swój futon?

Jak każdy przechowywany materac, możesz wietrzyć swój futon dwa razy w roku lub co sześć miesięcy. Może to być nawet częstsze niż ta częstotliwość, ponieważ wentylacja zapewnia, że ​​materac nie będzie miał resztkowej wilgoci. Przewietrzenie futonu i umożliwienie mu oddychania na zewnątrz również go odświeży i pozwoli promieniom UV zdezynfekować materiał.

Konieczny jest również nacisk na sprawdzenie, gdzie przechowujesz swój futon. Na przykład nie trzymaj futonu w wilgotnych miejscach, takich jak łazienka. Możesz również sprawdzić pomieszczenie pod kątem oznak wysokiej wilgotności, takich jak kondensacja na oknie, pleśń, a nawet roztocza.

Czy możesz złożyć materac futon?

Możesz złożyć materac futon, a nawet dlatego jest to idealna opcja dla osób mieszkających na małych obszarach. W zależności od projektu, możesz złożyć futon, aby przekształcić go w kanapę, gdy nie jest używany. Jednak niektóre futony są zaprojektowane tak, aby były zwijane, a nie składane, dlatego należy dokładnie sprawdzić instrukcję.

Jak dba się o materac futon?

 • Odkurzaj materac co tydzień, aby usunąć nagromadzony brud i kurz
 • Usuwaj plamy tak szybko, jak to możliwe i zainwestuj w pokrowiec na materac futon
 • Napowietrzaj futon co tydzień, aby pozbyć się wszelkich uwięzionych płynów
 • Zachowaj futon, gdy nie jest używany
 • Puszczaj, zwijaj lub składaj materac futon co drugi dzień, aby zachować jego kształt
 • Jak utrzymać materac futon na miejscu?

  Możesz trzymać materac futon na miejscu w taki sam sposób, w jaki zapobiegasz przesuwaniu się materaca. Najpierw sprawdź dopasowanie łóżka do stelaża i zainwestuj w uchwyty i listwy. Umieść je pod materacem, aby nie zsuwały się podczas leżenia na materacu.

  Wniosek

  I to wszystko! Opracowaliśmy, jak prawidłowo przechowywać materac futon, aby wydłużyć jego trwałość. Najpierw dokładnie go wyczyść i sprawdź, czy nie ma koniecznych napraw. Następnie złóż odpowiednio futon i wybierz oddychający futerał do przechowywania i obszar wolny od wilgoci.

  Mamy nadzieję, że pamiętasz również nasze wskazówki dotyczące pielęgnacji futonów. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, wpisz futon w naszym pasku wyszukiwania!