Jak prawidłowo wybrać materac dla dziecka? 3 łatwe kroki!

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać materac dla dziecka, omówimy trzy główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Obejmują one wiek dziecka, stan zdrowia i sam rodzaj materaca. Rozumiejąc te czynniki, powinieneś znaleźć najlepsze łóżko dla swojego malucha.

Materace dziecięce nie ograniczają się do materacy do łóżeczek. Wybór spośród opcji rynkowych może być przytłaczający, jeśli nie utworzysz żadnych kryteriów. Więc bez zbędnych ceregieli, oto wszystko, co musisz wiedzieć o wyborze materaca dla Twojego dziecka.

Jak prawidłowo wybrać materac dla dziecka? 3 łatwe kroki!

Jak wybrać materac dla dziecka

Wiek

Najbardziej oczywistą kwestią przy wyborze materaca dla dziecka jest jego wiek. Na przykład najlepsze łóżko w miarę wzrostu dziecka to coś sztywnego, aby lepiej wspierać jego ciało i zapobiegać bólom ciała. Twardy materac będzie również zachęcał do dobrej postawy ze względu na wyrównanie kręgosłupa.

Zastanów się również, czy Twoje dziecko jest w odpowiednim wieku, aby zacząć korzystać z łóżka. Przedział wiekowy, w którym dzieci będą korzystać z łóżka, to od dwóch i pół roku do trzech i pół roku. Każde dziecko jest inne, dlatego też czas przejścia będzie się różnił indywidualnie.

Gdy Twoje dziecko osiągnie wiek, w którym jest bardziej aktywne, możesz użyć materaca piankowego z pamięcią kształtu. Nie jest tak miękki jak inne materiały, więc nie zachęci aktywnych dzieci do skakania po nim. A jeśli Twoje dziecko nadal moczy łóżko, zastanów się nad zakupem materiału łatwego do czyszczenia oprócz zastosowania ochraniacza na materac w celach higienicznych.

Stan zdrowia

Drugą kwestią przy wyborze łóżka dla malucha jest to, czy ma on problemy zdrowotne. Najczęstszym problemem są alergie, a niektóre materace mogą nasilać podrażnienia. Możesz tego uniknąć, kupując hipoalergiczne materace, które zazwyczaj wykorzystują włókna syntetyczne.

W porównaniu z innymi materiałami materace te nie wytwarzają alergenów, a także rzadziej przyciągają roztocza. Jeśli łóżeczko Twojego dziecka jest łatwe do czyszczenia, możesz również zapobiegać powstawaniu pleśni i pleśni, które uwalniają zarodniki. Wreszcie, niektóre dzieci są bardziej wrażliwe na zapachy, dlatego wybieraj materace z certyfikowanymi piankami CertiPUR-US.

Dlaczego jest to przydatne? Posiadanie tego certyfikatu gwarantuje, że materac nie zawiera substancji drażniących powszechnie występujących w piankach. Łóżko jest mniej podatne na wydzielanie chemicznego zapachu i jest wolne od środków zmniejszających palność i formaldehydu, żeby wymienić tylko kilka.

Rodzaj materaca

Ostatnim czynnikiem przy wyborze materaca dla dziecka jest sam rodzaj materaca. To obszerny temat, ponieważ rodzaje materacy nie ograniczają się do materiałów i warstw, z których korzystają. Możesz także rozróżnić każdy rodzaj ze względu na jego rozmiar i inne cechy fizyczne.

Najbardziej wspierające materace dla dzieci obejmują piankę z pamięcią, piankę lateksową i sprężyny kieszeniowe, które nie przytłaczają. Profilująca charakterystyka pianki memory zapewni noc pełnego i nieprzerwanego snu, a lateksowa pianka jest pomocną alternatywą, jeśli mieszkasz w cieplejszym klimacie. Tymczasem materace ze sprężynami kieszeniowymi mają kilka warstw i można znaleźć konkretny produkt, który będzie dla dziecka najwygodniejszy.

Kolejną godną uwagi kwestią jest łóżko hybrydowe. Sama nazwa łączy różne materiały i możesz znaleźć odpowiedni rodzaj, który będzie pasował do każdej potrzeby Twojego dziecka, zgodnie z omówionymi wcześniej czynnikami. Ale jaki rozmiar materaca wybrać dla swojego dziecka?

Jaki rozmiar łóżka powinienem dostać dla mojego dziecka?

W przeciwieństwie do łóżek dla dorosłych rozmiary materacy dla dzieci będą mniejsze. Musisz jednak znaleźć odpowiednią, aby skomplementować wiek, wagę i wzrost Twojego dziecka dla bezpieczeństwa i komfortu. Niektórzy rodzice wybierają też coś nieco większego, aby maluch mógł z niego korzystać dłużej.

Najlepsze rozmiary łóżek dziecięcych to materace łóżeczkowe, materace podwójne, materace podwójne XL i materace pełne. Materac do łóżeczka ma wymiary 28 na 52 cale, podczas gdy bliźniak ma około 38 na 75 cali. W przypadku większych dzieci bliźniak XL jest odrobinę większy i ma wymiary 38 na 80 cali, podczas gdy największy materac, jaki można dostać dla dziecka, ma wymiary 54 na 75 cali.

Niemowlęta zaczynają od podwójnego materaca i przechodzą na materac dla dzieci, który nadal ma niską barierkę zabezpieczającą. Jednak niektóre dzieci mogą od razu skorzystać z podwójnego materaca. Możesz również dostać Twin XL lub pełne łóżko, aby wspierać rosnące dziecko do jego nastoletnich lat.

Czy dziecko powinno mieć twardy czy miękki materac?

Szybka wskazówka, o której należy pamiętać przy wyborze twardości łóżeczka dla dziecka, jest taka, że ​​jeśli ma mniej niż 18 miesięcy, materac powinien być twardy, a nigdy miękki. W ten sposób łóżeczko wspiera rosnące kości i stawy dziecka, a także lepsze ułożenie kręgosłupa. Następnie możesz poprosić dziecko o idealną miękkość lub jędrność, które uważa za wygodne i wspierające, aby zapewnić stałą jakość snu.

Wniosek

Zakup łóżka dla malucha nie powinien być skomplikowany. Najlepszym sposobem, aby wiedzieć, jak wybrać materac dla dziecka, jest uwzględnienie jego wieku, stanu zdrowia i samego rodzaju materaca. Pamiętaj też, że każde dziecko jest inne i rozwija się zgodnie ze swoją fazą.

Ale ogólnie rzecz biorąc, zacznij od materaca do łóżeczka, a następnie łóżka dla dziecka lub bliźniaka. Następnie możesz ocenić, czy Twoje dziecko może korzystać z podwójnego łóżka XL lub pełnego łóżka do wieku nastoletniego. Jeśli chodzi o twardość, zacznij od twardego materaca, aby wspomóc rozwój fizyczny Twojego dziecka.