Jak prać obciążony koc szklanymi koralikami w 4 krokach

Koce obciążeniowe mogą mieć różne rozmiary i chociaż wielu chciałoby je mieć, nie każdy wie, jak prać koc obciążony szklanymi koralikami lub innymi obciążonymi materiałami.

Koce obciążone należy prać trzy do czterech razy w roku, więc jeśli jeszcze nie próbowałeś ich wyczyścić, oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas prania koców obciążonych.

Jak prać obciążony koc szklanymi koralikami w 4 krokach

Kroki, jak prać obciążony koc ze szklanymi koralikami

Krok 1. Przygotowanie

Dokładnie sprawdź swój koc pod kątem plam. Będziesz musiał przygotować te plamy przed praniem, aby zapobiec ich wtopieniu się w tkaninę podczas procesu prania i suszenia.

Sprawdź również, czy nie ma rozdarć i uszkodzeń. Jeśli takowe znajdziesz, popraw rozdarcie przed włożeniem koca do pralki, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom.

Krok 2. Pranie ręczne

Koc obciążeniowy możesz prać w pralce, ale musisz wziąć pod uwagę jego wagę i rozmiar, aby upewnić się, że nie będzie zbyt ciężki dla Twojej pralki. Zamiast tego zdecyduj się na ręczne pranie obciążonego koca, aby zminimalizować jego zużycie.

Używaj łagodnego detergentu i unikaj stosowania żrących chemikaliów, takich jak wybielacz, które mogą ścierać tkaninę. Nie zapomnij sprawdzić, z jakiego materiału wykonany jest Twój koc obciążeniowy.

Każdy materiał może różnić się instrukcją prania. Najlepiej postępować zgodnie z instrukcjami producenta, ponieważ wie, jak dbać o swoje produkty.

Krok 3. Suszenie powietrzem

Sprawdź materiał w kocu obciążonym. Podczas gdy kulki szklane są bezpieczne dla suszarek, wypełniacze z granulatu poliestrowego mają tendencję do topienia się, dlatego należy unikać stosowania wyższych temperatur podczas ich suszenia.

Aby być bezpiecznym, zamiast tego zdecyduj się na powieszenie obciążonego koca. Zawieś koc równo na sznurku, aby zachował swój kształt.

Od czasu do czasu lekko wstrząśnij, abyś mógł również ponownie rozprowadzić wypełniacze.

Krok 4. Prasowanie

Jak wspomniano powyżej, wiele materiałów na koce z obciążeniem może stopić się pod wpływem intensywnego ciepła, więc unikaj prasowania koca z obciążeniem. Spowoduje to skurczenie się lub stopienie plastiku wewnątrz koca.

Aby ukryć nieestetyczne zmarszczki, możesz zamiast tego nałożyć okrycie na kołdrę obciążeniową.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas prania obciążonego koca?

Upewnij się, że kupujesz zmywalny koc obciążeniowy z granulatem polietylenowym, szklanymi koralikami lub wypełniaczami śrutu. Chociaż materiały organiczne są doskonałe do innych produktów, nie są najlepszym rozwiązaniem dla kołder obciążonych, ponieważ ulegną rozkładowi po zmoczeniu, co może również spowodować pleśń.

Koce obciążone są zwykle dostarczane z instrukcjami czyszczenia od producentów, ponieważ to oni najlepiej znają swoje produkty. Jeśli jednak nie możesz znaleźć instrukcji dotyczących koca, oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas prania.

  • Tkanina – Istnieją różne instrukcje prania dla różnych rodzajów tkanin. Na przykład bawełna i flanela są stosunkowo łatwe do prania ręcznego lub w pralce, ale wełna ma tendencję do kurczenia się, dlatego należy ją prać tylko ręcznie, jeśli to możliwe.
  • Wypełniacze – Będziesz również musiał wziąć pod uwagę wypełniacze wewnątrz kołdry obciążeniowej, ponieważ plastikowe pelety z polietylenu nie powinny być wystawiane na działanie wysokich temperatur. Jednocześnie piasek nie powinien być często myty, aby uniknąć zbryleń i nierównomiernego suszenia, które mogłyby spowodować nierównomierne rozłożenie ciężaru.

Byłoby najlepiej, gdybyś był ostrożny podczas czyszczenia ryżu, fasoli lub organicznych wypełniaczy, ponieważ mogą one rozmoknąć pod wpływem wody.

  • Waga – Podczas prania należy również wziąć pod uwagę wagę koca, ponieważ może on być zbyt ciężki dla maksymalnego obciążenia pralki.

Jeśli nalegasz na pranie w pralce swojego obciążonego koca, możesz poszukać pralek wielkości komercyjnych, które poradzą sobie z praniem o wadze powyżej 20 funtów.

  • Pokrowiec na koc – Pokrowiec na koc jest lżejszy niż wewnętrzna kołdra, dzięki czemu można je łatwo wyprać ręcznie lub wrzucić do pralki. Musisz jednak wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonany jest pokrowiec na koc, aby uniknąć uszkodzenia tkaniny.

Jak utrzymać swój obciążony koc w czystości?

Koce obciążone należy prać trzy do czterech razy w roku, ale czasami trzeba je czyścić częściej, zwłaszcza jeśli są plamy, kurz lub zapach stęchlizny.

Częste pranie w pralce może zwiększać zużycie i wpływać na miękkość koca, dlatego zamiast tego należy dbać o to, aby był jak najczystszy.

  • Nie pozwalaj zwierzętom spać z tobą w łóżku

Mogą zrzucić lub pozostawić na kocu brudne odciski łap. Mogą również powodować nieprzyjemny zapach lub zapachy na kocu. Zamiast tego zapewnij swoim pupilom oddzielne, nadające się do prania prześcieradła, w których mogą spać.

  • Unikaj jedzenia w łóżku

Jedzenie posiłków w łóżku może spowodować plamy na kocu, jeśli nie będziesz ostrożny. Zapach jedzenia ma tendencję do pozostawania na tkaninie i nie chcesz, aby Twój koc przez większość czasu pachniał jedzeniem.

  • Użyj zdejmowanej osłony

Zdejmowane pokrowce ochronią Twój koc przed większością plam i zapachów, dzięki czemu nie będziesz musiał często prać koca obciążeniowego. Co więcej, zdejmowana pokrywa jest łatwiejsza do czyszczenia i znacznie tańsza w wymianie.

Wniosek

Korzystanie z kołder obciążeniowych ma wiele zalet. Musisz jednak o nie szczególnie dbać, jeśli chcesz, aby długo pozostawały w Twoim posiadaniu.

Jeśli nie wiesz, jak prać obciążony koc ze szklanymi koralikami lub innymi nieorganicznymi materiałami w środku, najlepiej zapoznaj się z instrukcją prania producenta, ponieważ wie on, co jest najlepsze dla danego przedmiotu.