Jak czyścić poduszkę kanapową na 4 skuteczne sposoby?

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić poduszkę do kanapy, to dzisiaj jest Twój szczęśliwy dzień!

Uwielbiamy nasze kolorowe poduszki na kanapę, ale musimy też dbać o ich czystość. Poduszki na kanapę to popularne akcenty w salonach i sypialniach, ale jak często należy je prać? To zależy od rodzaju poduszki, którą masz. Niektóre poduszki na kanapę można prać w pralce, inne należy prać ręcznie.

Poduszki wykonane z materiałów nadających się do prania można prać w pralce lub ręcznie. Te wykonane z delikatnych tkanin, takich jak wełna i jedwab, należy czyścić chemicznie. Umiejętność czyszczenia tych poduszek jest niezbędna, aby zachować ich kształt, styl i kolor.

Jak czyścić poduszkę na kanapę

Zanim cokolwiek zrobisz, najpierw przeczytaj etykietę dotyczącą pielęgnacji poduszki. Twoje poduszki do kanapy mogą wymagać czyszczenia punktowego, czyszczenia na sucho lub prania ręcznego. Jeśli na metce nie ma informacji o sposobie czyszczenia poduszek, wystarczy dowiedzieć się, z jakiego materiału jest wykonana.

Aksamity i jedwabie zwykle należy czyścić płynem do czyszczenia na sucho, podczas gdy inne materiały, takie jak poliester i bawełna, można delikatnie prać zwykłą wodą. Jeśli te metody nie mają zastosowania do twoich poduszek, możesz wypróbować następujące wskazówki.

Test punktowy

Możesz przeprowadzić test punktowy na poduszce. Zdobądź czysty ręcznik i środek czyszczący odpowiedni do czyszczonej tkaniny. Następnie wytrzyj ręcznik na poduszce i trzymaj go tam przez trzydzieści sekund.

Sprawdź ręcznik pod kątem przeniesienia koloru. Pozostaw poduszkę do wyschnięcia, a następnie ponownie sprawdź, czy nie ma przebarwień lub wyblaknięcia.

Czyszczenie gąbką

Poduszki kanapowe, których nie można prać w pralce, mogą skorzystać na czyszczeniu gąbką. Do usunięcia plam wystarczy użyć gąbki i szamponu do tapicerki. Szampon wmasuj w poduszkę okrężnymi ruchami.

Zwróć szczególną uwagę na szczeliny i lamówki poduszki. Zmyj nadmiar szamponu i wilgoci czystym białym ręcznikiem. Jeśli poduszki są wykonane z litej pianki, nie można ich po prostu wrzucić do pralki.

Należy zdjąć pokrowiec, a następnie umieścić piankę w wannie lub zlewie wypełnionym łagodnym detergentem i ciepłą wodą. Kilkakrotnie naciskaj poduszki, aby wypłukać kurz i brud. Spuść wodę z mydłem, a następnie dociśnij poduszki, aby usunąć nadmiar wody.

Napełnij zlew czystą wodą i namocz poduszki na dziesięć minut. Być może będziesz musiał zrobić to kilka razy, aby upewnić się, że poduszka jest naprawdę czysta. Po namoczeniu poduszki naciśnij ją, aby usunąć nadmiar wody i pozostaw do wyschnięcia na powietrzu.

Możesz również posypać poduszkę dużą ilością sody oczyszczonej, aby wchłonąć wszelkie nieprzyjemne zapachy. Pozostaw na kilka godzin na zewnątrz i użyj przystawki do tapicerki, aby usunąć sodę oczyszczoną.

Czyszczenie chemiczne

W przypadku poduszek, które wymagają czyszczenia na sucho, możesz użyć czystej gąbki i środka do czyszczenia na sucho, aby wyczyścić tkaninę. Po zakończeniu czyszczenia poduszki wytrzyj ją białym ręcznikiem, aby usunąć nadmiar wilgoci.

Pralka

Usuń poszewkę na poduszkę, fikcję lub pokrycie z poduszek do rzucania, ponieważ będą one prane oddzielnie od rzeczywistych poduszek. Przed włożeniem do pralki wszelkie plamy z poduszek należy usunąć delikatnym roztworem czyszczącym.

Do czyszczenia wkładów poduszek najlepsza jest pralka bez mieszadła. Wybierz delikatny cykl i użyj ciepłej wody i łagodnego detergentu. Jeśli potrzebujesz użyć maszyny z mieszadłem, zrównoważ obciążenie, umieszczając poduszkę z każdej strony i wybierz najdelikatniejszy cykl.

Po umyciu powiesić je na zewnątrz do wyschnięcia, ale nie do końca. Gdy są suche w około 75%, możesz rozłożyć poduszki na kanapie w suszarce i użyć ustawienia „bez ogrzewania”. Rzuć kilka kulek do suszenia, aby zachować kształt poduszek i sprawić, by były jak nowe.

Jak często należy prać poduszki na kanapie?

Teraz, gdy znasz już różne sposoby czyszczenia poduszki na kanapę, następnym krokiem jest ustalenie, jak często je czyścić. Odpowiedź na to ważne pytanie zależy od tego, czy Twoja poduszka ma zdejmowany pokrowiec, czy nie.

Poszewki na poduszki należy czyścić częściej; co dwa do czterech tygodni to dobra zasada, ale tak naprawdę zależy to od tego, jak często używasz poduszek. Rzeczywistą poduszkę należy czyścić przynajmniej co dwa miesiące.

Jeśli poszewki nie można zdjąć, myj poduszki na kanapie co miesiąc, w zależności od ich zabrudzenia.

Końcowe przemyślenia na temat czyszczenia poduszki na kanapie

Teraz, kiedy już wiesz, jak czyścić poduszkę na kanapę, nie będzie Ci trudno utrzymać poduszki w świetnym stanie. Regularne odkurzanie lub odkurzanie poduszek na kanapie utrzyma je w czystości przez długi czas. Używanie poszewek na poduszki w dopasowanych kolorach również ułatwi ich czyszczenie.

Jeśli masz trudne do czyszczenia poduszki na kanapie, powinieneś trzymać je nad ziemią lub w miejscach, w których stopy ludzi lub zwierząt nie będą ich często brudzić. W ten sposób nie będziesz musiał zbyt często czyścić poduszek na kanapie.