Jak czyścić górny materac z poduszką? 2 proste kroki!

Jeśli chcesz się nauczyć, jak skutecznie czyścić materac typu pillow-top, nauczymy Cię dwóch najlepszych kroków! Najpierw chcesz ją dezodoryzować, a następnie usunąć wszelkie plamy. Podobnie jak materace piankowe z pamięcią kształtu, nie musisz moczyć ani wkładać materaca z poduszką do pralki.

Porozmawiamy również o nakazach i zakazach w utrzymaniu materacy z poduszką wierzchnią, aby upewnić się, że nie ulegną deformacji. Więc na co czekasz? Dodaj ten artykuł do zakładek i czytaj dalej!

Jak czyścić górny materac z poduszką? 2 proste kroki!

Jak czyścić górny materac z poduszką w najlepszy sposób

Krok 1. Dezodoryzuj

Przed głębokim czyszczeniem materaca typu pillow-top, pierwszym zabiegiem będzie dezodoryzacja go sodą oczyszczoną. Odświeży to również materac, a odkurzanie usunie kurz, łupież, sierść zwierząt i inne alergeny z powierzchni. Najpierw odkurz materac z poduszką, a następnie posyp powierzchnię sodą oczyszczoną.

Pozostaw na godzinę, a następnie ponownie odkurz. Jeśli na materacu z poduszką wierzchnią nie ma plam, możesz wywietrzyć go na zewnątrz, aby jeszcze bardziej pomóc w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów i patogenów. Jeśli jednak materac wymaga dokładnego czyszczenia, przejdź do kroku drugiego.

Krok 2. Usuń plamy

Plamy i przebarwienia spowodowane rozlaniem, potem, ślinotok lub moczem mogą być trudne do usunięcia, ponieważ nie można prać materaca typu pillow-top jak koca. Można jednak na miejscu leczyć dotknięte obszary przedmiotami gospodarstwa domowego, takimi jak biały ocet i mydło do naczyń. Najlepiej też sprawdzić swoje materiały, jeśli nie możesz użyć określonych środków czyszczących i chemikaliów, aby uniknąć uszkodzenia materaca.

Do rozlania

Jeśli rozlałeś coś na materac, użyj gąbki lub szmatki, aby wchłonąć nadmiar płynu i utrzymać wnętrze suche. Następnie zrób roztwór łagodnego płynu do naczyń i ciepłej wody. Zanurz czystą szmatkę w tej mieszance i wyciśnij nadmiar.

Na przebarwienia

Przetrzyj lub osusz dotknięte obszary szmatką, aż usuniesz plamy. Jeśli masz problem z przebarwieniami, możesz użyć szczoteczki z włosia i delikatnie je zeskrobać. Niektórzy zalecają nawet użycie mydliny lub bąbelków z roztworu, aby nie nasączyć materaca płynem.

Pamiętaj, że nasycenie materaca płynem może uszkodzić materiał. Co więcej, wilgoć może sprzyjać powstawaniu pleśni i pleśni, dlatego należy zachować ostrożność podczas czyszczenia plam. Po wytarciu lub wyszorowaniu pozostaw je na 20 minut, a następnie użyj innej ściereczki, aby wytrzeć nadmiar wilgoci z materaca.

Do trudnych plam

W przypadku trudniejszych plam można spryskać je białym octem i pozostawić na godzinę. Po zakończeniu wchłonąć nadmiar płynu innym ręcznikiem. Możesz również posypać sodą oczyszczoną materac z poduszką, aby wchłonąć zapach octu, odkurzyć i dokładnie wysuszyć na powietrzu.

A co z moczem? Mieszanka wody utlenionej, sody oczyszczonej i detergentu powinna wystarczyć do usunięcia plamy i zapachu. Spryskaj uszkodzoną część i pozostaw ją na 20 minut przed ponownym użyciem sody oczyszczonej. W razie potrzeby powtórz ten proces, ale niezależnie od metody zastosowanej w tym kroku, upewnij się, że wysuszyłeś materac wierzchni przed użyciem.

Jak często należy czyścić górny materac poduszki?

Istnieją różne rodzaje materacy typu pillowtop, które wykorzystują kombinację materiałów. Możesz pomóc im dłużej i utrzymać dobrą strukturę dzięki odpowiedniej konserwacji, takiej jak czyszczenie. Pamiętaj, że materace typu pillowtop mają dodatkową podkładkę na wierzchu niż inne materace, co oznacza, że ​​będziesz mieć więcej warstw, które mogą się zabrudzić.

Najlepiej byłoby czyścić materac co sześć miesięcy, aby zapobiec gromadzeniu się brudu i plam. Jednak zawsze możesz sprawdzić na etykiecie zalecenia. Zastanów się również, w jaki sposób używasz materaca i czy wymaga on rzadszego czy częstszego sprzątania.

Regularne czyszczenie materaca powinno ułatwić zapobieganie plamom lub ich usuwanie. Co więcej, właściwa higiena łóżka to coś, czego nigdy nie można przeoczyć, aby uniknąć alergii i podrażnień. Nie musisz od razu głęboko czyścić poduszki, chyba że jest to konieczne, ponieważ często wystarcza dezodoryzacja za pomocą sody oczyszczonej.

Czy mogę wyczyścić parą górny materac z poduszką?

Większość materacy, takich jak wierzchy poduszek, można czyścić parą. Mimo to bardzo ważne jest, aby sprawdzić produkt, czy ma szczególne wskazania. Po potwierdzeniu czyszczenie parą materaca typu pillow-top jest szybkie i łatwe.

Podobnie jak w powyższym przewodniku, posyp sodą oczyszczoną materac i pozostaw na godzinę. Następnie użyj przystawki do tapicerki odkurzacza, aby usunąć sodę oczyszczoną i przeprowadź odkurzacz parowy po łóżku. Pozwól mu wyschnąć na kilka godzin i poczujesz się doskonale!

Wniosek

Właściwa konserwacja wierzchu poduszki ma kluczowe znaczenie dla jej trwałości i zdrowia użytkownika oraz jakości snu. Dlatego musisz wiedzieć, jak najlepiej wyczyścić materac wierzchni! Na początek posyp nagi materac sodą oczyszczoną i pozostaw.

Odkurz i kontynuuj na miejscu, usuwając plamy roztworem wody i łagodnego mydła. Wyszoruj lub przetrzyj dotknięte obszary, pozwól im usiąść i wytrzyj nadmiar płynu inną ściereczką. Na koniec dokładnie wysusz materac i powtarzaj to co sześć miesięcy.