Dlaczego mój materac skrzypi i najlepsze rozwiązania?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego mój materac skrzypi, istnieją trzy potencjalne powody. Należą do nich sam materac, stelaż, a nawet podkład. Nauczymy Cię, jak przetestować każdy komponent, abyś wiedział, jak rozwiązać problem.

Skrzypiący materac jest denerwujący i może nawet zakłócić spokojny sen. Jednak łóżko nie zawsze jest winne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przewiń w dół teraz!

Dlaczego mój materac skrzypi i najlepsze rozwiązania?

Dlaczego mój materac wydaje piszczące dźwięki?

Uszkodzony materac

Porozmawiajmy najpierw, czy twój materac rzeczywiście jest źródłem skrzypienia. Istnieje wiele powodów, dla których wydaje skrzypiące dźwięki, w tym uszkodzone materiały, takie jak sprężyny. Chcesz jednak sprawdzić, czy wina leży po stronie łóżka, a nie fundamentu czy ramy.

Jak byś to zrobił? Najpierw wyjmij materac ze stelaża i przesuwaj go po podłodze. Sprężyny łóżka są zazwyczaj przyczyną skrzypienia łóżka, zwłaszcza jeśli Twój materac jest używany przez ponad pięć lat.

Stara rama łóżka

Najczęściej przyczyną skrzypienia jest sama rama łóżka, a nie sam materac. Możesz chwycić i potrząsnąć zagłówkiem, aby zobaczyć, czy będzie hałasować. Śruby ramy również mogły się poluzować lub inne mocowania sprzętu są nieprawidłowo zamontowane.

Możesz również przyjrzeć się bliżej nogom ramy łóżka. Jeśli są nierówne, skrzypią, a nawet odsuwają materac od środka, stąd hałas. Dokręcenie śrub i mocowań powinno rozwiązać problem lub możesz uzyskać zupełnie nową ramę łóżka.

Zużyty podkład

Sprężyna skrzynkowa starzeje się wraz z materacem i najlepiej wymienić ją po siedmiu latach lub w zależności od zaleceń producenta. Jeśli skład i ogólna struktura sprężyny skrzynkowej nie zapewniają już odbicia ani odporności na nacisk, może to prowadzić do obwisania i skrzypienia.

Pamiętaj, że sprężyna skrzynkowa składa się z drążków skrętnych i sprężyn, a każda usterka tych materiałów może powodować hałas. Chcesz również upewnić się, że materac znajduje się pośrodku fundamentu. Pamiętaj, że sprawdzanie fundamentu jest również wskazane w przypadku wszystkich typów, a nie tylko sprężyn skrzynkowych, aby upewnić się, że Twój materac jest dobrze podparty.

Dlaczego moje pudełko jest tak piszczące?

Krótka odpowiedź na pytanie, dlaczego skrzypienie sprężyny skrzynkowej jest spowodowane tarciem. Pamiętaj, że sprężyny w środku ulegną zużyciu i w końcu ocierają się o siebie. Jednak problem może nie dotyczyć sprężyny skrzynkowej, ale dlatego, że drewniana obudowa ociera się o ramę łóżka.

Jak naprawić skrzypiącą sprężynę pudełkową

Jeśli problem jest wewnętrzny, musisz zająć się pogarszającymi się zwojami sprężyny skrzynkowej. Zrób nożem otwór w pokrowcu, aby wydobyć wewnętrzną strukturę. Następnie spryskaj je odrobiną oleju spożywczego, aby posmarować metale i zapobiec naprężeniom, które powodują skrzypienie.

Zaszyj otwór, a sprężyna powinna być cicha. Ale jeśli sprężyna skrzynkowa ociera się o ramę łóżka, możesz umieścić trochę materiału wewnątrz ramy lub między łóżkiem a sprężyną skrzynkową. Mając wyściółkę w części tarcia, powinieneś wyeliminować skrzypienie.

Wreszcie rama łóżka może mieć szczelinę ze sprężyną pudełkową, jeśli skrzypienie będzie się powtarzać. Chcesz zakryć te przestrzenie, aby sprężyna pudełka nie ocierała się o ramę. Rolka z korka powinna dobrze sprawdzać się w tych szczelinach i można ją przyciąć, aby dopasować wszystkie puste przestrzenie między listwami.

Jak sprawić, by mój materac przestał piszczeć?

Jeśli używasz łóżka dwustronnego, możesz je odwrócić, aby użyć mniej zużytej strony i rozłożyć nacisk na całe ciało. Chociaż niektórzy producenci odradzają to, więc zamiast tego obróć go do 180 stopni. Jeśli ta praktyka nadal nie działa, spróbuj poprawić podstawę łóżka.

Umieść kawałek sklejki między materacem a sprężyną skrzynkową. W ten sposób drewno odepchnie się od ugięcia i zapobiegnie skrzypieniu łóżka. Możesz również użyć książki pod ugiętą częścią, aby poprawić strukturę materaca.

Adresowanie do zaszumionej ramki

Możesz użyć parafiny do nasmarowania skrzypiących części drewnianej ramy łóżka. Z drugiej strony olej spożywczy powinien działać na rogi, połączenia i śruby, jeśli rama łóżka jest metalowa. Chcesz również dokręcić łączniki, których używa twoja rama, ponieważ one również skrzypią.

A jeśli problem dotyczy nóg ramy? Po prostu wsuń podkładkę meblową na nierówną nogę, aby łóżko nie przesuwało się i nie ocierało o podłogę. W przeciwnym razie winowajcą może być sama podłoga w pomieszczeniu.

Wniosek

Jeśli zauważysz, że Twoje łóżko jest zbyt głośne, zasypianie może być trudne. Zastanawiasz się, dlaczego mój materac skrzypi? Materac nie jest od razu winny, ponieważ podstawa i stelaż mogą również powodować hałas.

Możesz nasmarować sprężyny łóżka, dokręcić śruby na ramie lub dodać sklejkę do fundamentu, aby wyeliminować skrzypienie. Zapoznaj się jednak z przewidywaną żywotnością swojego łóżka, ponieważ lepiej je wymienić, jeśli jest zbyt zużyte.