Co zrobić ze starym materacem powietrznym: 2 najlepsze pomysły

Jeśli nie masz pewności, co zrobić ze starym dmuchanym materacem, zalecamy te dwie procedury. Po pierwsze, możesz go uratować, a nawet przekształcić w coś użytecznego. Nie ma potrzeby natychmiastowego wyrzucania.

Ale jeśli dmuchany materac jest zbyt uszkodzony, przeczytaj ten poradnik, jak pozbyć się materaca. Mamy nadzieję, że to twoja ostatnia uwaga, ponieważ zawsze lepiej jest zmniejszyć nasze marnotrawstwo.

Co zrobić ze starym materacem powietrznym: 2 najlepsze pomysły

Co zrobić ze starym materacem powietrznym: rozważ te 2 przed wyrzuceniem!

Napraw 

 • Sprawdź, czy problemy z materacem powietrznym nadal można naprawić
 • Znajdź przecieki w dmuchanym materacu i załataj je, jeśli są stosunkowo małe
 • Zestawy łatek powinny być dostępne do naprawy materaca powietrznego
 • Sprawdź, czy nieruchomy materac powietrzny nie opróżnia się już, aby upewnić się, że nadal będzie przydatny
 • Jeśli materac dmuchany nadal ma dobrą strukturę, rozważ użycie go jako letniego legowiska dla zwierząt
 • W przypadku niektórych poważnie uszkodzonych materacy powietrznych lepiej jest użyć ich ponownie

Zmień przeznaczenie

 • Nadmuchiwane materace są zwykle wykonane z PVC, co czyni je skutecznymi pokrowcami na duże przedmioty po zmianie przeznaczenia
 • Zdemontuj dmuchany materac, aby zamienić go w pokrowiec, przycinając go i szyjąc zgodnie z potrzebą
 • Użyj dmuchanego materaca z recyklingu, aby przykryć różne rodzaje sprzętu w garażu lub jako dodatkową ochronę mebli ogrodowych
 • Wycięty i zszyty dmuchany materac jest również wodoodporny, dzięki czemu można go używać jako podłogi na kempingu
 • Chroń swoje drewno opałowe przed wilgocią, przykrywając je plandeką wykonaną ze starego dmuchanego materaca
 • Jeśli robisz spraye i malujesz w pomieszczeniach, użyj starego materaca powietrznego do przykrycia powierzchni zamiast ściereczki
 • Użyj starego materaca powietrznego jako wyściółki pod zewnętrznym stojakiem na buty
 • Umieść nowy materac powietrzny pod grillem lub zlewem kuchennym, aby ułatwić czyszczenie
 • Użyj skrawków materiałów na materac dmuchany do łatania innych przedmiotów wykonanych z PVC lub winylu, takich jak zabawki basenowe

Czy materace dmuchane nadają się do recyklingu?

Łóżka dmuchane nie nadają się do recyklingu, głównie jeśli Twój materac jest wykonany wyłącznie z PVC. Jednak niektóre nadmuchiwane materace mogą być wolne od PVC, w takim przypadku łatwiej będzie je poddać recyklingowi. Eco-Cycle wspomina również, że akceptują dmuchane materace z piankową wyściółką, ale 100% winyl jest uważany za śmieci.

Niemniej jednak znajdź najbliższe zakłady recyklingu w pobliżu i zapytaj, czy zaakceptują rodzaj materiału, który posiadasz. Najlepiej byłoby najpierw zadzwonić, aby potwierdzić, czy wezmą dmuchany materac, aby zaoszczędzić czas i ewentualnie pieniądze na paliwo, aby przywieźć go do obiektu. Pamiętaj, aby nigdy nie próbować umieszczać łóżka powietrznego w koszu do recyklingu, jeśli nie masz pewności co do jego zgodności z lokalnym programem recyklingu.

Jak pozbyć się materaca powietrznego?

Przekaż darowiznę

Jeśli Twój dmuchany materac jest nadal w dobrym stanie, rozważ skontaktowanie się z lokalnymi schroniskami, jeśli przyjmują darowizny. Możesz również znaleźć w swojej społeczności kilka charytatywnych sklepów z używanymi rzeczami. Jeśli nie możesz znaleźć miejsca na przekazanie używanego materaca, być może przyjaciel lub członek rodziny może skorzystać z dodatkowego materaca.

Wyrzuć

Materace dmuchane, które są zbyt zniszczone, nie nadają się już do użytku ani recyklingu. Zamiast tego najlepiej byłoby, gdybyś pozbył się go prawidłowo, zgodnie z harmonogramem usuwania śmieci swojej społeczności. Na przykład w hrabstwie North King można umieścić materac dmuchany na wózku na śmieci przy krawężniku rano w zaplanowanym dniu odbioru.

Różne obszary będą się różnić w zależności od harmonogramów zbiórki, więc zawsze sprawdzaj w lokalnym zarządzaniu odpadami. Oto jak należy prawidłowo zutylizować stary materac dmuchany:

 • Odpowietrz odpowiednio dmuchany materac, aby upewnić się, że nie będzie nieporęczny w koszu
 • W razie potrzeby pokrój dmuchany materac
 • Zwiń lub złóż dmuchany materac, aby zmieścił się w koszu na śmieci
 • Czy możesz zwrócić otwarty materac powietrzny?

  Nadal możesz zwrócić otwarty materac, w zależności od tego, gdzie go kupiłeś. Na przykład duże sklepy, takie jak Walmart, mają 90-dniową politykę zwrotu nieotwartych i nieużywanych łóżek powietrznych, jeśli masz oryginalne opakowanie i paragon. Ale jeśli materac dmuchany jest już otwarty i wyjęty z pudełka, będzie kwalifikował się tylko do wymiany.

  Kolejną różnicą przy zwrocie łóżka dmuchanego jest konieczność dołączenia akcesoriów. Zawsze najlepiej jest sprawdzić zasady zwrotu i gwarancje przy zakupie materaca powietrznego, aby uzyskać dodatkową ochronę i pewność kupującego.

  Jak długo powinien wytrzymać materac dmuchany?

  Dmuchany materac może trwać od 8 do 10 lat. Będzie to oczywiście zależeć od jego ogólnej jakości i użytkowania, dlatego lepiej jest po prostu wymieniać materac co pięć do ośmiu lat, aby zapewnić jakość snu. Należy również sprawdzić, czy szwy i inne części nie są uszkodzone w miarę starzenia się materaca.

  Wniosek

  Czy masz dmuchany materac, którego już nie używasz? Aby podsumować ten artykuł o tym, co zrobić ze starym materacem powietrznym, możesz spróbować go naprawić lub przekształcić w inny przydatny przedmiot. Jeśli łatki już nie działają, dmuchany materac może stać się twoją osłoną lub wyściółką wewnątrz i na zewnątrz domu.

  A jeśli chodzi o recykling i utylizację materaca dmuchanego, skontaktuj się z najbliższymi centrami gospodarki odpadami i recyklingu, aby dowiedzieć się więcej.