Co zrobić ze starym materacem futon. 3 najlepsze opcje

Jeśli nie wiesz, co zrobić ze starym materacem futon, masz trzy możliwości. Porozmawiamy o każdym z nich, aby pomóc Ci znaleźć idealne działanie dla używanego futonu. Czy nadal możesz go ponownie użyć lub przekazać, czy też trzeba go wyrzucić?

Materac futon zapewnia idealny rozmiar dla domów o ograniczonej przestrzeni, a nawet można go używać jako kanapy. Jednak w końcu będzie wymagał wymiany, podobnie jak inne używane przez nas materace. Zawsze dbaj o swój futon, ale oto, co możesz zrobić, jeśli nadejdzie pora pożegnania:

Co zrobić ze starym materacem futon. 3 najlepsze opcje

Co można zrobić ze starym materacem futon?

Przekaż darowiznę

Nie musisz od razu wyrzucać używanego futonu, jeśli nadal można go wymienić. Być może po prostu go poplamiłeś, a ogólny stan jest nadal dobry. Możesz go posprzątać i wykonać kilka telefonów do pobliskich schronów w Twojej okolicy.

Niektóre organizacje mogą nawet odebrać materac w Twoim domu. Proszę jednak wziąć pod uwagę ogólny stan futonu przed przekazaniem go do darowizny. Jeśli uważasz, że nikt nie może go użyć, być może powinieneś go poddać recyklingowi lub zutylizować.

Recykling

Futon wykorzystuje kilka materiałów, takich jak sprężyny i listwy drewniane, więc możesz rozważyć, czy możesz ponownie użyć niektórych z nich. Może uda Ci się ponownie wykorzystać wypełnienie, pokrycie lub ramę w swoim domu, a nawet stworzyć legowisko z materaca. Jeśli skończą ci się pomysły, być może w pobliżu znajduje się centrum recyklingu, które to przyjmie.

Spróbuj zadzwonić do wydziału gospodarki odpadami stałymi w Twoim mieście lub gminie, aby dowiedzieć się, czy mają harmonogramy odbioru zużytych materacy. Większość stanów ma centra recyklingu, które przyjmą futony i ich ramy.

Wyrzuć

Jeśli obie opcje wcześniej są nadal niemożliwe, nie masz innego wyjścia, jak pozbyć się starego materaca futon. Lepiej byłoby to zrobić, jeśli jest mocno zdeformowany do darowizny lub żadna z jego części nie nadaje się do ponownego użycia. Możesz zacząć od zapytania sklepu meblowego, w którym go kupiłeś, czy może usunąć stary futon, gdy przyniesie właśnie kupiony zamiennik.

W przeciwnym razie musisz sprawdzić wytyczne dotyczące utylizacji materacy w swojej gminie. Na przykład musisz ustalić harmonogram odbioru w Nowym Jorku, a materac możesz zostawić na zewnątrz tylko na określoną godzinę. Pamiętaj o przepisach stanowych, aby uniknąć kar i skarg.

Jak długo należy przechowywać materac futon?

Aby pomóc Ci lepiej zdecydować, co zrobić ze starym materacem futon, powinieneś wiedzieć więcej o jego przewidywanej żywotności. Średnia trwałość futonu wynosi od pięciu do dziesięciu lat, w zależności od jakości produktów, materiałów oraz sposobu użytkowania i pielęgnacji. Jeśli więc zauważysz, że Twoje łóżko się starzeje, jest to niezawodny sygnał, aby wypróbować trzy opcje omówione powyżej.

Chociaż nieuniknione jest, że futon wymaga wymiany, staranne dbanie o niego utrzyma go w dobrym stanie. W ten sposób jest bardziej prawdopodobne, że będziesz miał więcej zastosowań, niż tylko pozbywasz się poważnie uszkodzonego materaca. Być może uda Ci się go nawet wyczyścić i odkazić do sprzedaży.

Jak dbać i konserwować futon, aby służył dłużej

Jak więc dbać o materac futon? Sprawdź na etykiecie instrukcje i dowiedz się, jakie produkty i praktyki są niezgodne z materiałami Twojego modelu. Niektóre bezpieczne rzeczy, które możesz zrobić, to wietrzenie go raz lub dwa razy w roku, odświeżenie, wysuszenie i dezynfekcja futonu przez słońce.

Ciepło przywróci również pierwotną formę naturalnych włókien, ponieważ wilgoć ma tendencję do spłaszczania i twardnienia futonu. Chcesz również stworzyć harmonogram rotacji, aby nacisk i zużycie były równe na materacu i zapobiegały przedwczesnemu zwisaniu. Na koniec zawsze woskuj kanał rolki i sprawdzaj śruby na ramie, aby utrzymać ją podporą.

Czy pluskwy mogą żyć w futonach?

Podobnie jak wszystkie materace, futony są również zagrożone plagą pluskiew. Pomyśl o konstrukcji futonu, zwłaszcza o jego ramie. Oferuje wiele kryjówek dla pluskiew, co utrudnia zauważenie i jak najszybsze rozwiązanie problemu.

Regularnie sprawdzaj swój materac futon i wyrób nawyk zdejmowania jego pokrowca od czasu do czasu, aby napowietrzyć łóżko. Chcesz również regularnie prać pościel i nigdy nie przynosić żadnych przedmiotów z innych miejsc do swojego pokoju po przyjeździe. Możesz również zdezynfekować alkoholem i odkurzyć futon w ramach rutynowego czyszczenia, aby zapobiec pluskwom.

Pamiętaj, że jeśli pluskwy zaatakują Twój materac, zwykle będziesz musiał przestrzegać większej liczby zasad podczas jego wyrzucania. Nie chcesz, aby przypadkowo te robaki rozprzestrzeniły się po całym domu, gdy nosisz owinięty futon z pokoju.

Wniosek

Nawet nasz ukochany wielozadaniowy futon w końcu przejdzie na emeryturę. Czy wiesz, co zrobić ze starym materacem futonowym, gdy to się stanie? Możesz rozważyć przekazanie go pobliskim schroniskom i organizacjom, jeśli ogólny stan łóżka jest nadal dobry.

Można go jednak również zdekonstruować i ponownie wykorzystać. Ostatnią rzeczą, jaką możesz zrobić, to poddać go recyklingowi lub utylizacji przez dział gospodarki odpadami. Po prostu pamiętaj o przepisach obowiązujących w Twojej gminie, aby uniknąć kar.