Co zrobić ze starym materacem: 4 najlepsze opcje

Jeśli nie wiesz, co zrobić ze starą matą na materac, mamy dla Ciebie kreatywne i przyjazne dla ziemi sugestie! Nauczysz się przydatnych sposobów na ponowne wykorzystanie starej podkładki na materac i czy możesz ją poddać recyklingowi. Zastanowimy się również nad przekazaniem bloczka lub zapytaniem znajomych i rodziny.

Czy masz też używane łóżko, którego już nie potrzebujesz? Dowiedz się, co zrobić ze starym materacem!

Co zrobić ze starym materacem: 4 najlepsze opcje

Co zrobić ze starym materacem

Wymień podkładkę pod materac

Podkładkę pod materac zwykle wykonaną z pianki można przetworzyć na różne artykuły gospodarstwa domowego:

 • Łóżko dla zwierząt

Wyjmij matę na materac z pokrowca i przytnij piankę dokładnie na wymiar klatki Twojego pupila. Możesz również zmodyfikować piankę w legowisko dla zwierząt. Oczywiście wtedy będziesz potrzebować podstawowych umiejętności szycia, aby zmienić istniejące pokrycie i lepiej dopasować się do legowiska, ale wystarczą nawet proste ściegi ręczne.

 • Wypełnienie poduszek i poduszek

Możesz użyć gąbki do wypełnienia obwisłych poduszek lub naprawić poduszki sofy i przywrócić ich strukturę pozostałym wycięciom na materac. Na przykład, być może twoja sofa ma wgniecenie lub twoja poduszka nie jest już puszysta. Piankę z używanej podkładki na materac można dodać do istniejącego materiału, aby poduszki i poduszki wyglądały lepiej.

 • Izolacja

Chcesz poprawić izolację swojego domu? Odrobina kreatywności może przekształcić starą podkładkę pod materac w izolację ścian. Możesz nawet użyć bitów z pianki do wypełnienia dziur i innych otworów w pęknięciach, które wpływają na regulację temperatury wewnątrz.

 • Wyściółka zewnętrzna

Jeśli masz odrazę do korzystania z materaca i krzeseł na zewnątrz, podkładka pod materac może stać się wyściółką, aby chronić je przed ziemią. Oczywiście zawsze możesz dowiedzieć się, jak impregnować materac do użytku na zewnątrz, jeśli wybierasz się na biwak i inne wycieczki. Jednak znacznie lepiej jest mieć pod spodem dodatkowy materiał, aby ułatwić czyszczenie.

Daj podkładkę pod materac przyjacielowi lub członkowi rodziny

Spróbuj opublikować w swoich mediach społecznościowych, aby sprawdzić, czy przyjaciel lub członek rodziny potrzebuje podkładki pod materac. Dopóki jest w dobrym stanie, powinien nadawać się do wielokrotnego użytku. Mogą również znać inne osoby, które mogą korzystać z materaca.

Czy można przekazać podkładki na materac?

Sprawdź, czy organizacje charytatywne w Twojej okolicy przyjmują używane podkładki pod materac. Niektórzy z nich mogą nawet zbierać duże przedmioty, więc nie musisz zostawiać podkładki w ich lokalizacji. Jeśli nie wiesz, z kim się skontaktować, wypróbuj te miejsca, aby przekazać starą sofę, ponieważ zwykle akceptują również podkładki pod materac.

Czy podkładki na materac nadają się do recyklingu?

W większości miast znajduje się centrum recyklingu, w którym można upuścić starą podkładkę pod materac. Jeśli nie masz pewności, spróbuj skontaktować się z lokalnymi centrami recyklingu lub radą, jeśli oferują one usługę recyklingu. Niektóre marki podkładek pod materac mogą nawet mieć program recyklingu lub usuną podkładkę, gdy zamówisz u nich nowy produkt.

Jak długo powinna wytrzymać podkładka na materac?

Podkładka pod materac może trwać od 3 do 10 lat, ponieważ różne marki oferują różne podkładki pod materac. Obejmują one piankę z pamięcią, bawełnę, a nawet poliester. Ale oczywiście musisz również zrozumieć zastosowania podkładek pod materac, aby zapewnić ich dobrą konserwację i długowieczność.

Jak często należy wymieniać podkładkę na materac?

Podkładkę pod materac można wymieniać co rok do dwóch lat, ale może to nastąpić wcześniej lub później. Powinien nadal zapewniać odpowiednie podparcie i komfort, aby utrzymać ciało w neutralnej pozycji. Jeśli klocki są zdeformowane lub pełne plam, lepiej je wymienić.

Jak często należy prać podkładkę na materac?

Niech mycie materaca co sześć miesięcy będzie częścią Twojej konserwacji. Możesz też robić to częściej, w zależności od tego, jak bardzo jest zabrudzony. Jeśli pad został rozlany lub zabrudzony, należy go jak najszybciej usunąć, aby uniknąć uszkodzenia materiałów wewnętrznych.

Jak czyścić podkładkę pod materac

 • Sprawdź etykietę dotyczącą pielęgnacji na macie materaca, aby poznać zalecenia dotyczące czyszczenia, a czego nie
 • Odkurzaj podkładkę, docierając jednocześnie do wszystkich jej szczelin, aby usunąć kurz i brud
 • Punktowe usuwanie plam łagodnym detergentem i wodą
 • Posyp nakładkę sodą oczyszczoną i odkurz ją następnego dnia
 • Napowietrz podkładkę pod materac na zewnątrz
 • Czy możesz wyrzucić piankę z pamięcią kształtu?

  Większość nakładek na materac jest wykonana z pianki z pamięcią kształtu, więc jeśli zastanawiasz się, czy możesz wyrzucić materac z pianki z pamięcią kształtu, jest to możliwe. Najpierw skontaktuj się z działem usuwania śmieci w Twojej okolicy, aby poznać harmonogram, kiedy możesz zostawić piankę na krawężniku. Jednak znacznie lepiej jest rozważyć upcykling lub recykling pianki z pamięcią kształtu, aby pomóc naszym składowiskom.

  Wniosek

  I to wszystko! Właśnie dowiedzieliśmy się, co zrobić ze starym materacem, zanim rozważyliśmy wyrzucenie go i przysporzenie matce naturze jeszcze większego bólu głowy. Podsumowując, spróbuj zmienić przeznaczenie materaca, zapytaj, czy ktoś go potrzebuje, podaruj go, a nawet poddaj recyklingowi.

  Mamy nadzieję, że ten artykuł wywołał kilka kreatywnych i ekologicznych pomysłów na używaną podkładkę pod materac. Poinformuj nas, jak ci idzie.