Co to jest materac dmuchany? Wszystko, co trzeba wiedzieć

Jeśli ktoś zapyta, co to jest dmuchany materac, można po prostu powiedzieć, że jest to nadmuchiwane łóżko. Istnieją różne modele rynkowe, których nie poczujesz się pominięty, jeśli zdecydujesz się na łóżko dmuchane nad tradycyjną pianką lub sprężyną wewnętrzną. Ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czytaj dalej ten artykuł.

Porozmawiamy o tym, czego możesz się spodziewać po dmuchanym materacu, w tym o jego zaletach i wadach. A ponieważ ten produkt może utrzymać dobry zakres wagi, czy możesz go używać jako codziennego łóżka? Przewiń teraz w dół, a dowiesz się, czy ten produkt jest (lub nie) wart zakupu.

Co to jest materac dmuchany? Wszystko

Co to jest materac dmuchany i co czyni go wyjątkowym?

Materac powietrzny wykorzystuje powietrze jako główny skład w porównaniu z tradycyjnymi łóżkami, w których stosuje się piankę. W zależności od rodzaju materiałem zewnętrznym jest PVC, dzięki czemu materac dmuchany jest nadmuchiwany i wygodny do przechowywania i podróżowania. W dzisiejszych czasach można spodziewać się również innych materiałów, z których składa się materac dmuchany, w tym tworzywa uretanowego, a nawet gumy.

Ponieważ dmuchany materac można napompować i opróżnić, jest bardziej przenośny niż inne materace. Stało się znane z biwakowania i innych podróży, które mogą wymagać zabrania ze sobą czegoś do leżenia. A co najważniejsze, nie zawsze potrzebujesz pompki do napełniania lub opróżniania materaca.

Rodzaje materacy powietrznych

Istnieją różne rodzaje materacy powietrznych, ale nie ograniczasz się do tradycyjnego, przypominającego nadmuchiwany pływak basenowy. Producenci wprowadzili kombinację materiałów do tego podstawowego projektu, aby poprawić wrażenia podczas snu. Niektórzy pracownicy służby zdrowia zalecają nawet tego typu łóżka dmuchane, aby wspierać pacjentów.

Dobrym przykładem jest materac piankowy. Mimo że model jest nadmuchiwanym łóżkiem powietrznym, jego powierzchnia ma warstwy pianki z pamięcią kształtu. Dzięki temu doskonale nadaje się dla osób lubiących konturowanie charakterystyczne dla tego materiału.

Istnieją również odmiany hybrydowe i z naprzemiennym przepływem powietrza. Ten pierwszy również ma warstwę pianki, ale ma naprzemienne kieszenie powietrzne. Wręcz przeciwnie, materac o naprzemiennym przepływie powietrza ma boczne komory powietrzne i zazwyczaj wykorzystuje pompkę wbudowaną w łóżko.

Co robi materac dmuchany?

Dmuchany materac wykorzystuje powietrze do rozszerzania się i zapewnia wsparcie powierzchni do spania. Ma zawór do odbioru dyszy pompy powietrza, ale niektóre mają dołączone pompy jako część łóżka. Można jednak również napompować dmuchany materac bez pompki za pomocą przedmiotów, które mogą nadmuchać powietrze.

Po zakończeniu pompowania wystarczy założyć nakrętkę zaworu z powrotem, aby uszczelnić powietrze. Pamiętaj, że nie możesz użyć wody do wypełnienia łóżka, ponieważ woda jest ciężka i nigdy się nie kompresuje. Gdy już leżysz w materacu, materiał wyskakuje, ponieważ nierówny nacisk napręża szwy.

Czy możesz używać materaca powietrznego jako zwykłego łóżka?

Spanie na dmuchanym materacu powinno być bezpieczne, podobnie jak w przypadku innych łóżek. Musisz jednak sprawdzić, czy otrzymujesz odpowiednie wsparcie i czujesz się komfortowo. Po pierwsze, zwróć uwagę na ból ciała lub przerywany sen.

Jeśli twoje ciało nie jest w neutralnej postawie, możesz odczuwać ból szyi, pleców lub kończyn. Niektórzy ludzie mogą również uznać, że materac dmuchany jest zbyt głośny lub zbyt zimny, przy czym to drugie jest bardziej powszechne, gdy pogoda jest chłodna. Dla niektórych dmuchany materac może być nawet gorący, ponieważ zewnętrzne materiały nie przepuszczają powietrza.

Jak sprawić, by materac dmuchany był lepszy do codziennego użytku?

Upewnij się, że zawsze dbasz o materac, aby zapobiec uszkodzeniom, które mogą powodować przecieki. Gdy łóżko straci swoją strukturę, nie będzie również wspierać. Zalecamy również regularne pompowanie materaca, aby zapewnić mu odpowiednią twardość i formę.

Wreszcie, zdecyduj się na wysokiej jakości akcesoria, aby zrekompensować wszelkie niedociągnięcia łóżka. Na przykład dodanie nakładki na materac poprawi amortyzację materaca. Powinieneś także zaopatrzyć się w miękki i oddychający pokrowiec na materac, aby utrzymać dobrą regulację temperatury.

Czy materace dmuchane są dobre?

Materace dmuchane są doskonałe ze względu na wygodę podróżowania i przechowywania. Co więcej, niektóre łóżka dmuchane są zaprojektowane tak, aby były korzystne dla zdrowia. Mogą wspierać dobre krążenie i zmniejszać ciśnienie, aby warunki zdrowotne były bardziej znośne.

Osoby, u których mogą wystąpić owrzodzenia, odniosą korzyści z uczucia „unoszenia się” podczas snu na dmuchanym łóżku. Jednak nadal chcesz mieć pewność, że masz dobrą postawę podczas korzystania z materaca. Nadal preferujemy materace piankowe lub hybrydowe do długotrwałego użytkowania, ponieważ mają one wytrzymać codzienne użytkowanie.

Czy możesz usiąść na materacu dmuchanym?

Siedzenie na dmuchanym materacu powinno być bezpieczne, ale nacisk kładziony jest tylko na krótki okres. Najlepiej byłoby, gdybyś zerwał z nawykiem siedzenia, zwłaszcza na skraju łóżka. Koncentrujesz ciężar tylko po tej stronie, co może uszkodzić szew dmuchanego materaca.

Wniosek

Ci, którzy często podróżują ze swoimi łóżkami, powinni zaopatrzyć się w dmuchany materac. Ale czym jest dmuchany materac? Jak już wspomnieliśmy, jest to plastikowa lub gumowa struktura z powietrzem w środku, która naśladuje formę pianki lub łóżka sprężynowego.