Co powoduje żółte plamy na materacu? Niesamowite fakty!

Odpowiedź na pytanie, co powoduje żółte plamy na materacu, daje cztery możliwości. Zanim poczujesz się wrażliwy, zauważ, że te cztery powody żółtych plam są typowe, szczególnie w przypadku materacy. W końcu spędzamy dużo czasu na naszych łóżkach i można się spodziewać, że te rzeczy z czasem się nagromadzą.

Musimy regularnie czyścić nasze materace, aby zapobiec powstawaniu plam. Nie tylko są nieatrakcyjne wizualnie, ale już sama niewielka konserwacja wpływa na trwałość materaca. Czytaj dalej ten artykuł, aby poznać przyczyny i sposoby na pozbycie się brzydkich żółtych plam.

Co powoduje żółte plamy na materacu? Niesamowite fakty!

Co powoduje żółte plamy na materacu i jak ich uniknąć

Wydzieliny ciała

Naturalne wydzieliny organizmu, takie jak pot i tłuszcz, są jednym z powodów, dla których na naszym materacu pojawiają się żółte plamy. Nie musisz doświadczać nocnych potów ani mieć gorącego klimatu, aby się pocić lub wytwarzać naturalne olejki każdej nocy, ponieważ wszyscy je mają, niezależnie od tego. I chociaż może to spowodować, że poczujesz się obrzydliwie, pot i tłuszcz w końcu gromadzą się na materacu w postaci żółtych śladów, a w niektórych przypadkach nawet nieprzyjemnego zapachu.

Pamiętaj, że dużo czasu spędzamy w łóżku z twarzą i głową opartą o materac, dlatego okrycie jest niezbędne. To, co naturalnie opuszcza naszą skórę, w końcu przedostanie się przez materac, a kiedy olej i pot wyschną, pozostawi żółte plamy. Winowajcą tego jest mocznik znajdujący się w pocie, a nie sam pot.

Mocz

Inną substancją z mocznikiem i ostatecznie pozostawiającą żółte ślady na materacu jest mocz. Czy to maluch, czy zwierzę, moczenie nocne się zdarza i pozostawia plamy i przebarwienia na Twoim materacu. Trudniejsze w przypadku moczu jest to, że plamy mają również zapach stęchlizny, którego należy się pozbyć.

Dlatego tak ważne jest stosowanie ochraniaczy na materac, a wiesz, jak prawidłowo wysuszyć materac. Musisz natychmiast wchłonąć mocz, aby nie wsiąkał głębiej w materiał. Możesz również zostawić trochę sody oczyszczonej na dotkniętych obszarach i odkurzyć ją, aby pomóc wysuszyć i dezodoryzować.

Pleśnia

Mówiąc o suszeniu materaca, pleśń może rozwinąć się, gdy pozostawisz łóżko wilgotne lub nie zostanie ono dokładnie wysuszone. Nie ma znaczenia, czy materac jest przemoczony czy wilgotny, ponieważ wilgoć może sprzyjać powstawaniu pleśni i pleśni. Grzyby te są nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ale również pozostawiają żółte plamy na dotkniętych obszarach.

W porównaniu z bardziej widocznymi żółtymi plamami z wydzieliny ciała lub moczu, żółte plamy pleśni są mniejsze. Jednak powinieneś szybko je zauważyć, gdy dokładnie sprawdzisz swój materac. Nigdy nie używaj wilgotnego materaca i zawsze wysusz go tak szybko, jak to możliwe, jeśli zostanie zamoczony lub rozlany, aby uniknąć rozwoju pleśni.

Jak pozbyć się żółtych plam?

Skoro już wiesz, jak uniknąć żółtych plam, czy są jakieś techniki ich usuwania, jeśli już się pojawiły? Dobrą wiadomością jest to, że nadal możesz odzyskać swój materac pod tymi nieestetycznymi znakami, używając domowego roztworu nadtlenku wodoru i płynnego mydła do mycia naczyń.

Możesz również dodać trochę sody oczyszczonej do mieszanki lub zrobić pastę z soli i soku z cytryny do punktowego leczenia materaca. Ale jeśli masz do czynienia ze starymi żółtymi plamami, które głęboko odcisnęły się na materacu, wybierz naturalne enzymatyczne środki czyszczące. Powinny również usuwać inne plamy i zapachy, które nagromadziły się na materacu.

Pocieraj

Przygotuj roztwór i zgarnij mydliny wilgotną szmatką. Użyjesz tej części mieszanki, ponieważ nie chcesz dodawać więcej wilgoci do materaca. Zabrudzone miejsca przetrzyj ściereczką okrężnymi ruchami, aż plamy znikną.

Wymazać

Aby usunąć pozostałości mydła, przetrzyj czyszczone miejsca inną szmatką. Tym razem użyj suchego, aż obszar nie będzie już wilgotny. Możesz powtórzyć kroki, jeśli nadal zauważysz plamy lub spryskaj je nadtlenkiem wodoru.

Powtórz

Pozostaw na pięć minut i powtórz proces bibuły. Pamiętaj, że ta technika może nie działać w przypadku starych plam, które przeniknęły przez materiał. Możesz zatrudnić profesjonalnych sprzątaczy, jeśli masz do czynienia z uporczywymi plamami.

Jak sprawić, by mój materac znów był biały?

Zastosowanie powyższych technik powinno pomóc w usunięciu żółtych plam. Jeśli jednak chcesz przywrócić materacowi czysty i biały kolor, możesz użyć roztworu wody i płynu do mycia naczyń i nasmarować go po całym ciele. Pozostaw mydło na 15 minut i powtarzaj, aż materac znów stanie się biały.

Ta technika powinna pomóc usunąć tajemnicze plamy lub przebarwienia. Jeśli nadal nie działa, użyj octu lub odplamiacza zamiast płynu do mycia naczyń. A w przypadku znacznie starszych i uporczywych plam wypożycz odkurzacz parowy z przystawką do tapicerki, aby wyczyścić materac.

Wniosek

Byłoby najlepiej, gdybyś zawsze używał pokrowców na materac, aby chronić łóżko przed wilgocią i zalaniem. Jednak możesz się zastanawiać, co powoduje żółte plamy na materacu, jeśli ma je Twoje poprzednio białe łóżko. Pamiętaj, że długo leżymy na łóżku, a na materacu mogą gromadzić się tłuszcze i pot.

Jeśli ktoś przypadkowo zmoczył łóżko lub nie wysuszył dokładnie, co prowadzi do rozwoju pleśni, możesz również spodziewać się żółtych przebarwień na materacu. Dobrą wiadomością jest to, że możesz usunąć plamy domowymi zmywaczami i potencjalnie przywrócić materacowi wygląd czystszy.