6 kroków, jak prać koc z przędzy akrylowej

Pranie koca z przędzy akrylowej składa się z sześciu prostych kroków: moczenie, pranie, płukanie, wyciskanie, suszenie i modelowanie. Prawdą jest, że włóczki akrylowe, podobnie jak inne wyroby szydełkowe i dziane, są nieco bardziej podatne na odkształcenia w porównaniu z innymi powszechnymi materiałami.

Oprócz wiedzy o tym, jak prać przedmiot, wiele osób nękają pytania dotyczące dbania o koce: czy można prać w pralce, suszyć na gorąco i inne typowe pytania dotyczące posiadania wartościowych przedmiotów. Tutaj postaramy się odpowiedzieć na takie pytania.

6 kroków

Kroki, jak prać koc z przędzy akrylowej

Dzianie lub szydełko tworzy koce z przędzy akrylowej poprzez szczegółowe skręcanie przędzy w wyrafinowane wzory. Ponieważ ich wykonanie zajmuje dużo czasu, te koce są nieco drogie, ale delikatne. Jeśli masz jeden od jakiegoś czasu, zauważysz, że są dość chłonne. Wycieki i plamy przywierają do nich irytująco i są trudne do usunięcia.

Sugerujemy, abyś najpierw sprawdził wytyczne produkcyjne dołączone do koca, zanim przejdziesz do prania. Sprawdź, czy jest jakieś godne polecenia mydło do prania w pralce i czy ulegnie odbarwieniu. Tymczasem oto kilka prostych kroków w czyszczeniu koca.

Krok 1. Moczenie

Najpierw zamocz koc w misce z zimną wodą, aby później rozprowadzić mydło i zmiękczyć wszelkie przywierające plamy. Ten krok jest krokiem przygotowawczym, który pozwala sprawdzić, czy nie ma przedmiotu, który mógł utknąć na kocu.

Upewnij się, że koc jest całkowicie zanurzony i że usunięto wszelkie sęki, które mogły się uformować. Wyjmij koc z umywalki i spuść wodę. Nie należy go jednak wykręcać, ponieważ skończy się to luźnymi nitkami.

Krok 2: Pranie

Po przygotowaniu koca rozpuść detergent w zimnej wodzie przed zanurzeniem koca. Upewnij się, że nie ma zbrylonych mydeł, jeśli używasz detergentu w proszku, ponieważ może przykleić się do koca. Jeśli myjesz ręcznie, nie szoruj jego powierzchni, aby uniknąć filcowania, a następnie delikatnie potrząsaj i ściskaj, aż usuniesz wszystkie drobinki brudu.

Krok 3: Płukanie

Zanurz koc w obfitych partiach wody i wyciśnij, aby usunąć całe mydło i resztki brudu. Możesz go spłukiwać, aż nie zobaczysz już piany, ale trzy do czterech misek powinno wystarczyć. Do ostatniego płukania możesz dodać płyn zmiękczający; sprawdź najpierw, czy producent to zaleca.

Krok 4: Ściskanie

Po ostatnim płukaniu wyciśnij z koca tyle wody, ile się da. Usunięcie dużej ilości wody skróci czas schnięcia. Jeśli się spieszysz, możesz owinąć koc na chłonnym ręczniku przed dociśnięciem go, ale nigdy go nie wykręcaj.

Krok 5: Suszenie

Chociaż niektórzy wolą wieszać koce na drucie lub słupie w celu wysuszenia, nie jest to zalecane. Spowoduje to rozciągnięcie przędzy w miejscu, w którym znajduje się drut, a powtarzające się wystąpienie spowoduje trwałe rozcieńczenie koca. Zamiast tego najlepiej byłoby wysuszyć go płasko na powierzchni, aby w pełni utrzymać jego ciężar, co zwykle zajmuje 24 godziny.

Krok 6: Zmiana kształtu

Delikatnie naciskaj węzły, aby przywrócić mu pierwotny kształt. Nie wolno go jednak szarpać ani ciągnąć, ponieważ może ulec uszkodzeniu w ten sam sposób podczas zawieszenia. Dopasuj koc tak delikatnie, jak potrafisz.

Koce z przędzy akrylowej ulegną uszkodzeniu, jeśli nawet pojedyncza nić zostanie szarpnięta lub zaczepiona o druty. Uważaj i odłóż na bok wszelkie przedmioty, które mogą przypadkowo porysować koc.

Czy pranie w pralce koca z przędzy akrylowej jest bezpieczne?

Generalnie koce z przędzy akrylowej można prać w pralce. Należy jednak sprawdzić opis produktu. Używaj delikatnego cyklu, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy pierzesz koc. Chociaż koce z przędzy akrylowej można prać z innymi kocami, nie jest to zalecane w przypadku ubrań z haczykami lub luźnymi częściami.

Pralki obracają wszystkie ładunki, aby usunąć brud, więc mieszanie innych ubrań do prania może narazić koc na ryzyko. Poza tym nie chciałbyś, aby koc został poplamiony możliwymi odbarwieniami innych części garderoby, więc najlepiej nie ryzykować.

Czy akryl można suszyć na gorąco?

Akryle można suszyć na gorąco w nowoczesnych pralkach, ale mimo to należy sprawdzić opakowanie, jeśli jest to zalecane. Zwróć uwagę, że są one wykonane z tworzyw sztucznych, więc należy się spodziewać, że nie będą się zachowywać w ten sam sposób. Utrzymuj termostat maszyny w niskiej temperaturze, aby utrzymać koc w idealnym stanie.

Suszenie go na słońcu będzie zależeć od tego, jak wysoka temperatura wzrośnie na twoim obszarze. Jeśli mieści się w wartościach wskazanych przez producenta, można je wysuszyć na zewnątrz.

Czy przędza akrylowa traci kolor po praniu?

Zazwyczaj nie tracą koloru pod wpływem detergentów. Akryle nie tracą koloru, ponieważ są syntetyczne i na bazie ropy naftowej. Należy jednak unikać stosowania wybielacza, ponieważ nie tylko zniszczy on kolor koca, ale także wpłynie na teksturę jego nici.

Wniosek 

Zawsze przyjemnie jest wrócić do domu i zmniejszyć stres związany ze schludną i czystą pościelą. Umiejętność prania koca z włóczki akrylowej i utrzymania go w idealnym stanie to umiejętność, której każdy może się nauczyć. Jeśli jest to umiejętność, mamy nadzieję, że nauczysz też kogoś innego.