W jakim wieku jest książka planszowa dla dziecka? Przewodnik

Książki planszowe to świetny sposób na wprowadzenie dziecka w świat czytania. Są trwałe, łatwe do trzymania w małych rączkach, a co najważniejsze, zabawne. Ale w jakim wieku najlepiej zacząć dawać książeczki dla dzieci?

W tym poście na blogu omówimy, jaki wiek jest książką z tabliczki dla dziecka, oraz o niektórych korzyściach, jakie daje czytanie książek z tabliczki dla Twojego malucha.

W jakim wieku jest książka dla dziecka

Książeczki dla niemowląt są zazwyczaj publikowane w wieku od 0 do 12 miesięcy. Zostały zaprojektowane tak, aby były trwałe, z grubymi stronami, które nie poddają się łatwo, i często mają jaskrawe ilustracje na każdej stronie. Książeczki z tablicami mogą pomóc stymulować rozwój poznawczy dziecka, gdy odkrywa różne tekstury, kolory i kształty na stronach.

Wielu rodziców zaczyna czytać swoim dzieciom książki z tabliczki od najmłodszych lat, co może pomóc w rozwoju zamiłowania do czytania i opowiadania historii.

Niektóre popularne serie książek planszowych dla dzieci to „Bardzo głodna gąsienica”, „Dobranoc księżycu” i „Poklep króliczka”. Książki planszowe to także świetny sposób na rozrywkę dla małych dzieci podczas podróży lub w innych spokojnych chwilach.

Jak długo dzieci korzystają z książek do tablic?

Książeczki planszowe są odpowiednie dla noworodków w wieku od sześciu miesięcy do czterech lat. Możesz przejść na książki dla dzieci wydrukowane na zwykłym papierze, jeśli Twoje dziecko jest wystarczająco duże, aby zrozumieć, jak obchodzić się ze standardową książką.

Czy książki z tablicy są odpowiednie dla dzieci w wieku 2 lat?

Tak, książeczki do tablic są odpowiednie dla dwulatków. Są świetnym sposobem na zapoznanie dziecka z czytaniem, a także są wystarczająco trwałe, aby wytrzymać ciągłe czytanie. Ponadto dostępnych jest tak wiele różnych rodzajów książeczek do tablic, że możesz znaleźć taką, która zainteresuje Twoje dziecko.

Tylko upewnij się, że książka jest odpowiednia dla wieku i nie zawiera żadnych brutalnych lub przerażających obrazów. Książki z tablicą mogą być świetnym sposobem na przygotowanie dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole. Jeśli szukasz rekomendacji, oto pięć naszych ulubionych książek planszowych dla dwulatków:

The Cat in the Hat autorstwa dr Seussa — ta klasyczna historia jest idealna dla początkujących czytelników. Podąża za wybrykami Kota w kapeluszu, który sieje spustoszenie w domu pełnym nudnych rzeczy.

Gdzie jest pępek dziecka? Karen Katz – Ta książka to zabawny sposób, aby pomóc dziecku nauczyć się jego ciała. Podąża za dzieckiem, które bada własny pępek i dowiaduje się, gdzie się znajduje.

The Very Hungry Caterpillar Erica Carle’a — ta ukochana książka dla dzieci opowiada historię gąsienicy, która w miarę wzrostu staje się coraz bardziej głodna.

Chicka Chicka Boom Boom autorstwa Billa Martina Jr. i Johna Archambaulta – ta rymowana książka opowiada historię drzew kokosowych, palmowych i wierzbowych, które próbują umieścić list na czubku drzewa.

Goodnight Moon Margaret Wise Brown – ta klasyczna bajka na dobranoc podąża za króliczkiem, który mówi dobranoc wszystkim w swoim domu. Życzy sobie także dobrej nocy przed pójściem spać.

Kiedy powinieneś zacząć czytać dziecku przed snem?

Kiedy powinnaś zacząć czytać przed snem dziecka? Wielu rodziców zadaje sobie tego typu pytania. Zawsze mają pytania, kiedy jest najlepszy czas na czytanie bajek lub śpiewanie kołysanek swoim dzieciom, zanim wpadną do worka.

Chociaż nie ma na to konkretnych zasad, byłoby o wiele lepiej, gdybyśmy zrobili to wcześnie, aby nasze dzieci rozwinęły miłość i zainteresowanie książkami w młodym wieku. Możesz czytać bajki tak wcześnie, jak chcesz.

Najlepszy czas na to jest w okresie niemowlęcym lub w wieku od 0 do 12 miesięcy, ponieważ dzieci mają w tym czasie ograniczoną koncentrację, więc znudzą się tylko wtedy, gdy bajki na dobranoc będą trwać dłużej niż 20 minut.

Ale nie martw się, istnieje wiele krótkich książek dla dzieci. Małe dzieci zwykle lubią słuchać bardziej niż starsze dzieci, ale nadal potrzebują niepodzielnej uwagi matki, gdy są im czytane przed wyjazdem do krainy snów.

Oznacza to brak telefonów, brak pracy i nic innego, co mogłoby odwrócić uwagę od zapewniania maluchowi najlepszych wrażeń na dobranoc.

Gdy dzieci osiągną wiek szkolny, zwykle rozwijają własne nawyki czytelnicze, więc dobrze byłoby pozwolić im samodzielnie czytać książki przed pójściem spać. Jednak rodzice mogli nadal czytać im w ramach nawiązywania więzi lub po prostu dla przyjemności.

Jaka jest różnica między książką w miękkiej oprawie a książką?

Jedną z głównych różnic między książkami w miękkiej oprawie a książkami z kartonu jest to, że strony książki z kartonu są zwykle wykonane z tektury, podczas gdy strony książki w miękkiej oprawie są zwykle wykonane z papieru.

To sprawia, że ​​książki z tektury są trwalsze, ponieważ nie można ich tak łatwo podrzeć lub podrzeć, jak książki w miękkiej oprawie. Książki tablicowe są również na ogół mniejsze niż większość książek w miękkiej okładce.

Kolejną różnicą między tymi dwoma rodzajami książek dla dzieci jest to, że książki z tektury są często wypełnione ilustracjami w jaskrawych kolorach, podczas gdy wiele książek w miękkiej oprawie ma ilustracje czarno-białe.

Wydawcy książek planszowych często umieszczają również na niektórych stronach małe elementy interaktywne, takie jak klapki do podniesienia lub przyciski do pchania, które zapewniają maluchom dodatkowy poziom zabawy.

Jeśli więc szukasz książki dla swojego malucha lub małego dziecka, pamiętaj o tych różnicach. Będziesz chciał wybrać coś, co jest trwałe i przetrwa wiele czytań.