Ostateczny przewodnik po tym, jak działają pieluchy

Pieluchy są koniecznością dla każdego nowego dziecka. Mogą być drogie, ale jak działają? Pieluchy istnieją od lat 30. XX wieku i przeszły wiele zmian.

Obecnie dostępne są pieluchy jednorazowe, a także pieluchy tekstylne lub wielokrotnego użytku. W tym poście na blogu porozmawiamy o tym, jak działają pieluchy i jak wybrać najlepszą dla swojej rodziny!

Ostateczny przewodnik po tym

Sposoby działania pieluch

Wszystkie pieluchy opierają się na tej samej podstawowej zasadzie. Składają się z cienkiej warstwy, która owija się wokół talii dziecka i między jego nogami, która jest przeznaczona do przechowywania płynów.

Te pieluchy są albo chłonne, albo wodoodporne; w zależności od tego, co wybierzesz, określi, jak szybko mogą wchłonąć bałagan bez przeciekania na pościel lub ubrania.

Najpopularniejszym materiałem na jednorazowe wkłady do pieluch jest włókno z pulpy drzewnej, które wchłania dużo płynów, ale nie pęcznieje zbytnio po ponownym wyschnięciu. Gwarantuje to, że nic nie przecieka, nawet gdy są mokre w środku.

Wiele nowoczesnych jednorazówek ma również elastyczną taśmę przy każdym otworze na nogę, aby powstrzymać wszelkie wybuchowe wypadki, dopóki nie będziesz mógł zmienić go w suche ubranie.

Niektóre marki stosują w swoich wkładkach specjalne „szybko wchłaniające się” materiały, aby przyspieszyć proces, ale wszystkie pieluchy zasadniczo działają w ten sam sposób.

Rodzaje pieluszek:

Do wyboru są różne rodzaje pieluszek – jednorazowe lub materiałowe. Jednorazowe pieluchy można kupić w stanie złożonym i gotowym do użycia lub można je kupić luzem i złożyć samodzielnie. Są dostępne w różnych rozmiarach, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar dla swojego dziecka.

Pieluchy materiałowe mogą być wykonane z dowolnej liczby tkanin, w tym flaneli, frotte i konopi. Zwykle wymagają wodoodpornej osłony, aby wilgoć nie przedostała się na ubranie lub pościel, należy je wyprać po każdym użyciu, a ich założenie może zająć trochę więcej czasu.

Jaka jest nauka kryjąca się za pieluchą?

Pielucha to ubranie noszone przez niemowlę lub małe dziecko, które łapie ekskrementy. Zadaniem pieluchy jest wchłanianie płynów i kału tak, aby nie brudziła odzieży, mebli czy podłogi dziecka. Pieluszka służy również do ochrony skóry dziecka przed kałem i moczem.

Sekretnym, pochłaniającym wodę środkiem chemicznym w pieluszce jest poliakrylan sodu. Ta wypełniona polimerem podkładka rozszerza się w obecności wilgoci, aby wchłonąć i zatrzymać dużo płynu, skutecznie się z nim wiążąc.

Polimery to po prostu długie łańcuchy powtarzających się cząsteczek. Kiedy ciecz i polimer stykają się ze sobą, poszczególne cząsteczki polimeru trzymają się i chwytają ciecz, dokładnie ją przywierając.

Czy pieluchy utrzymują dziecko w suchości?

Superchłonne pieluchy na noc zapewniają znacznie lepszą ochronę i pomagają dziecku pozostać suchym przez całą noc. Zwykłe pieluchy często mogą stać się zbyt przemoczone na zewnątrz, więc wilgoć nie będzie już stanowić problemu, a Ty z kolei będziesz w stanie zapewnić maluchowi sen, którego potrzebuje do wzrostu.

Co znajduje się w pieluszce jednorazowej?

Jednorazowa pielucha jest wykonana z papieru, pulpy drzewnej, plastiku i superchłonnego materiału, zwykle poliakrylanu sodu – związku, który może wchłaniać z moczem nawet 30-krotność swojej wagi.

Istnieją inne składniki pieluchy, które różnią się w zależności od marki, którą kupujesz. Czasami znajdziesz zapach, który pomaga zamaskować zapach, jeśli Twoje dziecko zabrudzi pieluszkę, a czasami może powodować wysypkę lub reakcje alergiczne u niektórych dzieci.

Zawsze powinieneś przeczytać etykietę, aby zobaczyć, jakie składniki są w środku, ponieważ wiadomo, że niektóre chemikalia stosowane w pieluchach wiążą się z ryzykiem raka.

Jak pielucha zmienia kolor na niebieski?

Niebieski barwnik w pieluchach jest silnym wskaźnikiem, kiedy należy zmienić pieluchę. Barwnik zmienia kolor w kontakcie z moczem, co może zmienić kolor pieluchy na niebieski.

Pomaga to opiekunom i rodzicom wiedzieć, kiedy należy zmienić pieluchę, nawet jeśli nie widzą żadnych śladów przecieków lub wilgoci. Dzięki częstej zmianie pieluch możesz zapewnić dziecku wygodę i suchość.

Czy powinniśmy zmieniać pieluchę po każdej kupce?

Jeśli Twoje dziecko zwykle robi kupę raz na kilka dni, możesz nie musieć zmieniać pieluchy po każdej kupce. Jednakże, jeśli Twoje dziecko chodzi częściej niż to – lub jeśli ma tendencję do robienia bałaganu – rozsądnie jest je zmieniać częściej.

Podobnie, jeśli używasz pieluch materiałowych, które mogą być trudniejsze do czyszczenia, gdy są zabrudzone, sensowne może być ich częstsze zmienianie. Ostatecznie to do Ciebie i Twojego partnera należy decyzja, co jest najlepsze dla Twojej rodziny.

Cokolwiek zdecydujesz, ważne jest, aby być konsekwentnym w swojej rutynie. Dzięki temu zmienianie pieluch będzie mniej uciążliwe i zapewni Twojemu dziecku (i Tobie!) pewną stabilność w tym ekscytującym, ale czasem pełnym wyzwań okresie. Szczęśliwa pielucha.

Jak ciasna powinna być pielucha?

Nie ma ostatecznej odpowiedzi na to pytanie. Niektóre dzieci wolą ciaśniejszy krój, inne wolą luźniejsze pieluchy. Zasadniczo należy dążyć do tego, aby pielucha nie zwisała ani nie zwisała się, ale nie była tak ciasna, aby powodowała czerwone ślady lub dyskomfort.

Jeśli Twoje dziecko wydaje się niewygodne lub pielucha zwiotczała, może być zbyt luźna. Jeśli pielucha ciągle spada lub przecieka, może być za ciasna. W obu przypadkach dostosuj dopasowanie według potrzeb, aż znajdziesz to, co działa najlepiej dla Twojego dziecka.

Gdy Twoje dziecko rośnie i zmienia się, może być konieczne regularne dostosowywanie dopasowania jego pieluch. Zwróć uwagę na to, jak reagują na pieluchę i w razie potrzeby dokonaj zmian.