Kiedy zacznę nosić ubrania ciążowe? To częste pytanie, które zadaje wiele młodych matek. W tym poście na blogu przedstawimy szczegółowy przewodnik, kiedy zacząć nosić ubrania ciążowe.
Ubrania ciążowe są nie tylko urocze, ale i wygodne. Gdy brzuszek zacznie rosnąć, docenisz elastyczny materiał spódnic ciążowych i sukienek w porównaniu z normalną odzieżą.
To samo dotyczy spodni – dżinsy ciążowe mają podwyższony stan, który może pomieścić rozszerzający się brzuch. Nie chcesz też niczego zbyt ciasnego ani wiążącego, ponieważ będzie to niewygodne, gdy Twój brzuch będzie się powiększał podczas ciąży.
Jeśli dopiero zaczynasz nosić ubrania ciążowe, trzymaj się luźniej dopasowanych topów aż do pierwszego trymestru, kiedy zaczniesz wyglądać bardziej widocznie, a następnie przestaw się na dopasowane stroje, takie jak bezrękawniki i koszulki w większych rozmiarach, które dochodzą do góry około trzeciego miesiąca, kiedy twoja guzek niemowlęcy jest już na tyle zauważalny, że ludzie nie będą myśleć, że widzą rzeczy!
Nie: noś zbyt ciasnych ubrań. Może to być niewygodne, ponieważ Twój brzuch powiększa się w czasie ciąży i nie chcesz niczego, co będzie zbyt wiążące.
Tak: zacznij od luźniej dopasowanych topów, aż po pierwszym trymestrze, kiedy stanie się to zauważalne, a następnie przestaw się na dopasowane elementy, takie jak tanki i koszulki w większych rozmiarach, około trzeciego miesiąca. Kiedy ludzie zobaczą guzek niemowlęcy, nie pomyślą, że to coś innego!
Table of Contents
Do jakich świadczeń mam prawo, jeśli nie wrócę do pracy po urlopie macierzyńskim?
O zasiłek macierzyński można ubiegać się do 39 tygodni. Jeśli nie wrócisz do pracy po urlopie macierzyńskim, nadal możesz mieć prawo do ubiegania się o zwrot kosztów opieki przedporodowej i edukacji przedporodowej jako odliczenie od dochodu podlegającego opodatkowaniu w roku podatkowym urodzenia dziecka, jeśli:
#1 Byłeś zatrudniony przez pracodawcę, który opłacił drugorzędne składki NIC pierwszej klasy w odniesieniu do co najmniej 13 tygodni przed i 29 tygodni po tygodniu, w którym Twoje dziecko ma się urodzić.
#2. Twój partner był tak zatrudniony przez cały ten okres – nawet jeśli mógł być nieobecny na bezpłatnym urlopie rodzicielskim – pod warunkiem, że jego zarobki byłyby wliczane do wszelkich przysługujących Ci uprawnień. Nie ma znaczenia, czy Twoja nieobecność mieści się w jednym ciągłym bloku (od pierwszego dnia ciąży), czy nie.
Jeśli nie spełniasz tych warunków, wydatki będą dopuszczalne jako odliczenie od dochodu podlegającego opodatkowaniu w roku podatkowym edukacji przedporodowej podjętej przez którekolwiek z rodziców, jeśli: Byłeś zatrudniony przez cały ten okres lub Twój partner był tak zatrudniony w związku z co najmniej 13 tygodni przed i 29 tygodni po tygodniu, w którym urodzi się Twoje dziecko, pod warunkiem, że ich zarobki wliczają się do wszelkich przysługujących Ci uprawnień.
Zasady te mają również zastosowanie do osób ubiegających się o zasiłek macierzyński, które były bezrobotne w czasie ciąży przez nieprzerwany okres ośmiu tygodni bezpośrednio poprzedzających wniosek (na przykład z powodu choroby). Jeśli ani ty, ani twój partner nie spełniacie wszystkich tych warunków, tylko niektóre rodzaje wydatków podlegają odliczeniu, podczas gdy inne mogą kwalifikować się do ulgi na podstawie odrębnych zasad dotyczących świadczeń.
Kiedy powinienem rozpocząć urlop macierzyński?
Urlop macierzyński najlepiej rozpocząć około drugiego miesiąca ciąży. To da ci czas, aby dziecko przyzwyczaiło się do rutyny, gdy jest jeszcze w macicy i nie urodzi się wcześnie, jeśli jest przed 38. tygodniem ciąży.
Twój lekarz może pomóc określić dokładnie, jak długo po poczęciu powinno to być, ale ogólnie rzecz biorąc, cztery lub pięć miesięcy wydaje się być dobrą ilością czasu.
Jednak niektóre kobiety mają w tym okresie poważne poranne mdłości, co bardzo utrudnia pracę. Jeśli to możliwe, zachowaj ostrożność i wychodź raczej wcześniej niż później; i tak nie dzieje się nic złego (chociaż po nadejściu oficjalnego terminu porodu, dni wolne od pracy mogą potencjalnie wpłynąć na Twoje zasiłki dla bezrobotnych). Po prostu upewnij się, że wszystkie niezbędne dokumenty są uporządkowane na długo przed terminem.
Jaki jest tydzień kwalifikujący do zasiłku macierzyńskiego?
Tydzień kwalifikujący do stawki podstawowej i podwyższonego zasiłku macierzyńskiego wynosi 39 tygodni. Całkowita liczba tygodni wyniosłaby 52, jeśli uwzględni się dwa dodatkowe tygodnie, które są dostępne tylko dla pracowników z co najmniej 26 kolejnymi tygodniami pracy, których rozsądny okres nie przekracza 17 kolejnych dni kalendarzowych.
Jeśli pracownik rozpocznie pracę 31 stycznia 2015 r., będzie kwalifikował się do SMP od 11 marca 2015 r., tj. po upływie sześciu miesięcy, ale mniej niż jedenaście miesięcy z jednomiesięcznym wypowiedzeniem przed rozpoczęciem pracy (pierwszy dzień to 28 lutego). Może ubiegać się o urlop do 12 listopada 2016 r., co oznacza, że zabiera jej dziesięć miesięcy oprócz siedmiu niedziel wliczanych do urlopu lub innych umownych urlopów, jeśli przekraczają one ustawowe prawo.
Czy pracodawcy muszą płacić ustawowy zasiłek macierzyński?
Pracodawcy nie muszą płacić swoim pracownikom ustawowego wynagrodzenia macierzyńskiego, chyba że zostaną sklasyfikowani jako „pracodawcy”. Aby pracodawca został uznany za pracodawcę, musi spełniać określone kryteria, takie jak zatrudnianie co najmniej jednego pracownika tygodniowo średnio przez osiem tygodni przed 15. tygodniem przed terminem porodu i płacenie mu powyżej pewnego poziomu co tydzień.
Jeśli uważasz, że Twoi pracodawcy powinni zapewnić Ci SMP, porozmawiaj w tej sprawie bezpośrednio z działem kadr lub kierownikiem. W razie potrzeby możesz również zasięgnąć porady w ACAS (Służba doradcza, pojednawcza i arbitrażowa), która będzie współpracować z Tobą w rozwiązywaniu wszelkich kwestii dotyczących praw macierzyńskich w miejscu pracy.