Kiedy powinnam zacząć urlop macierzyński? Kliknij to!

Kiedy powinienem rozpocząć urlop macierzyński? Wybór daty urlopu na rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego może być trudny, zwłaszcza jeśli doświadczasz objawów ciąży lub wykonujesz pracę wymagającą fizycznie.

Aby ułatwić podjęcie tej decyzji, zebraliśmy kilka faktów wraz z poradami na temat tego, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze dnia otwarcia w celu rozpoczęcia dni wolnych od pracy w czasie ciąży, a także zwróciliśmy uwagę na wszelkie potencjalne komplikacje, które mogą wyniknąć z wczesnego wzięcia tych szczególnych godzin wolnych w czasie ciąży.

Kiedy powinnam zacząć urlop macierzyński? Kliknij to!

Kiedy rozpocząć urlop macierzyński?

Urlop macierzyński można rozpocząć najwcześniej zwykle 11 tygodni przed terminem. Jednak niektóre osoby decydują się na pracę do wyznaczonego terminu przed rozpoczęciem urlopu. Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z urlopu macierzyńskiego również w ostatnim miesiącu ciąży z powodu powikłań związanych z ciążą, wtedy rozpocznie się Twój urlop. Znowu, jeśli zaczniesz poród wcześnie, wtedy również rozpocznie się Twój urlop macierzyński.

Kiedy najpóźniej mogę rozpocząć urlop macierzyński?

Z wyjątkiem przypadków określonych przez Twojego pracodawcę, możesz kontynuować pracę aż do dnia przed porodem, jeśli jest to dla Ciebie najlepsze. Narodziny w pracy są rzadkie, ale nie niespotykane; jednak zawsze lepiej jest zrobić sobie trochę wolnego, aby uniknąć nerwowości w ostatniej chwili związanej z pójściem na urlop macierzyński i przybyciem na czas z bezpiecznym urodzeniem dziecka.

Co powinienem wziąć pod uwagę, biorąc urlop macierzyński?

Jak się czujesz przez całą ciążę. Doświadczenie każdej kobiety jest inne, ale niektóre typowe objawy mogą wpływać na samopoczucie podczas porodu i po nim: ból pleców lub nudności i; wymioty z porannej choroby mogą ją wyczerpać; deprywacja snu prowadzi do obniżenia nastroju, co może prowadzić ją do depresji, jeśli nie jest leczone – więc jest to ważne nie tylko dla zdrowia psychicznego!

Wahania nastroju spowodowane nadmiernym obciążeniem systemu emocjonalnego również wymagają uwagi, a także nadmierny przyrost masy ciała z powodu hormonów zwanych hormonem adrenokortykotropiny uwalnianych w okresach dużego stresu. Jeśli ich doświadczasz, być może będziesz musiał wziąć urlop macierzyński tak wcześnie, jak to możliwe.

Ale dla niektórych ciąża to tylko pestka, możesz po prostu zdecydować się na pracę do kiedy chcesz, nawet do terminu porodu, jeśli chcesz. Inne czynniki, które powinny mieć wpływ na Twój urlop macierzyński to:

  • Podróżujesz do pracy: dojazdy do pracy mogą być wystarczająco stresujące w przypadku ruchliwych i opóźnionych pociągów lub godzin spędzonych w korku, ale sytuacja ta znacznie się pogarsza, gdy masz o guzie do przemyślenia. Myśl o zdjęciu pasów podczas jazdy nie tylko utrudnia niektórym osobom, które cały dzień są na nogach, ale wielu odczuwa również niepokój, gdy czekają w punktach kontrolnych, gdzie ochroniarze kontrolują pasażerów, zanim wpuszczą ich do środka. platformy – nie do końca relaksujące! Jeśli Twoja praca wiąże się z długimi dojazdami, których nie zawsze da się uniknąć (może dlatego, że nie ma innej opcji), zastanów się, czy lepiej pasowałyby do wczesnych urlopów, aby uniknąć koszmarnych dojazdów w godzinach szczytu, takich jak te.
  • Jeśli twoja praca jest bardzo wymagająca: jeśli twoja praca jest wymagająca, możesz mieć trudności z pracą do wyznaczonego terminu, a wczesny urlop może być daleko . Ponownie, jeśli możesz pracować z domu w drugiej części ciąży, może to zaoszczędzić dużo stresu i pomóc ci pracować do ostatniego miesiąca ciąży.
  • Osobiste plany przed urodzeniem: Jednym z powodów, dla których chcesz wziąć wcześniejszy urlop, może być to, że wolisz uporządkować swój zestaw i coś załatwić przed terminem. Może to być również spowodowane tym, że potrzebujesz dużo czasu na relaks, zanim nadejdzie Twój pakiet radości. Wszystko to może wpłynąć na Twój wybór terminu rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego. Z drugiej strony, niektóre osoby łatwo się nudzą i nie chcą pozostać same w czasie ciąży, takie osoby mogą zdecydować się na kontynuowanie pracy tak długo, jak tylko mogą, nawet do wyznaczonego terminu.
  • Porada od przyjaciół, rodziny i innych mam: Rozmowa z innymi o ich doświadczeniach z urlopu macierzyńskiego to doskonały sposób, aby dowiedzieć się więcej na ten temat i uzyskać lepsze zrozumienie. Może również zapewnić bardzo potrzebną ulgę, ponieważ masz ludzi, którzy są już na twoich butach. Nie jest nie na miejscu pytać innych w swoim miejscu pracy, kościele, a nawet sąsiadów, jakie były ich doświadczenia podczas porodu, ich doświadczenie może wpłynąć na twoją decyzję, czy ubiegać się o urlop macierzyński wcześniej czy później. Dobrym przykładem jest to, że jeśli pracujesz dla firmy, która nie płaci pensji ani wynagrodzeń podczas urlopu macierzyńskiego, możesz zdecydować się pracować tak dużo, jak tylko możesz.

Czy mogę zmienić datę macierzyństwa?

Możesz zmienić termin urlopu macierzyńskiego, ale musisz to zrobić z 28-dniowym wypowiedzeniem. Jeśli jest Ci o wiele trudniej niż oczekiwano nadążać za pracą i zwykłymi codziennymi czynnościami, rozważ przyspieszenie tego okresu, aby mieć kilka dodatkowych godzin na utrzymanie produktywności w czasie ciąży.

Wniosek

Chociaż wybór momentu rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego zależy od Ciebie, ważne jest, aby przed zakończeniem porozmawiać z innymi osobami, w tym z przyjaciółmi, rodziną, współpracownikami i pracodawcą.