Kiedy powinnam zacząć urlop macierzyński? Idealny przewodnik dla mamy

Kiedy powinnam rozpocząć urlop macierzyński? Urlop macierzyński zazwyczaj rozpoczyna się co najmniej cztery tygodnie przed terminem. Twój lekarz może zasugerować, że zaczyna się wcześniej, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży wysokiego ryzyka lub ciąży mnogiej.

Na przykład ktoś, kto spodziewa się bliźniąt, może chcieć od razu wykorzystać część swojego urlopu i dni urlopu, aby ostatni trymestr mógł odpoczywać zamiast pracować.

Kiedy powinnam zacząć urlop macierzyński? Idealny przewodnik dla mamy

Pomoże to zapewnić, że oboje dzieci pozostaną zdrowe, aż nadejdzie dzień porodu! Jeśli nie masz pewności, kiedy powinien rozpocząć się urlop macierzyński, porozmawiaj ze swoim przełożonym o tym, z jakim wyprzedzeniem musisz go uprzedzić, zanim na dobre odejdzie z pracy.

Następnie zamelduj się ponownie po przybyciu dziecka, aby wszyscy dokładnie wiedzieli, kiedy planujesz wrócić do biura w pełnym wymiarze godzin.

Jakie są warunki urlopu macierzyńskiego?

Urlop macierzyński różni się w zależności od kraju, pracodawcy, a nawet w obrębie tego samego kraju, w zależności od tego, czy pracownik pracuje w pełnym czy niepełnym wymiarze godzin. Niektóre rządy wprowadziły systemy zasiłków macierzyńskich, aby pomóc młodym matkom, które nie są uprawnione do żadnej innej formy płatnego urlopu od pracodawcy.

Jednak świadczenia te są zazwyczaj dość niskie, ponieważ mają służyć jedynie jako tymczasowe wsparcie finansowe, a nie zamiennik utraconych zarobków z powodu nieobecności w pracy.

Mogą również istnieć pewne ograniczenia nałożone na pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, takie jak początkowe wznowienie pracy w niepełnym wymiarze godzin, tak aby zarówno matka, jak i dziecko mogli stopniowo powrócić do rutyny pracy.

Czasami ten rodzaj umowy może przedłużyć się do pierwszych urodzin dziecka, jeśli zdecydujesz się wrócić później w pełnym wymiarze godzin.

Co mam robić podczas urlopu macierzyńskiego?

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić podczas urlopu macierzyńskiego, jest zrelaksowanie się i spędzenie czasu z noworodkiem. Możesz ustalić harmonogram pomocy z zewnątrz, takiej jak posiłki lub usługi pralnicze.

Stwórz plan awaryjny na wypadek choroby, konsultując się z pediatrą w sprawie typowych problemów z dzieciństwa, takich jak gorączka, biegunka i wymioty. Jeśli są jakieś poważne problemy w domu, które wymagają uwagi, gdy nie masz prowizji, zwróć je teraz, aby można było wcześniej dokonać ustaleń.

Wreszcie, weź trochę wolnego czasu! Ciesz się opieką nad swoim nowym dzieckiem, nie martwiąc się o e-maile piętrzące się na biurku lub telefony od kolegów z pracy, którzy chcą być na bieżąco z projektami, w których zależą od Ciebie.

Wspaniale jest wiedzieć, że ktoś inny zajmie się tymi sprawami do końca urlopu — a Ty wrócisz do znacznie czystszej skrzynki odbiorczej i przestrzeni biurowej.

Co uruchamia urlop macierzyński?

Urlop macierzyński jest uruchamiany zaświadczeniem lekarskim od lekarza. Ważne jest, aby wiedzieć, ile tygodni urlopu macierzyńskiego masz prawo otrzymać i upewnić się, że pracodawca go otrzymał, zanim weźmiesz urlop.

Musisz także zdawać sobie sprawę z wszelkich ograniczeń dotyczących tego, kiedy w ciąży możesz zacząć brać urlop macierzyński – jeśli nie ma, może to nie mieć znaczenia, ale niektórzy pracodawcy mają zasady określające, na jakim etapie ciąży lub po porodzie matki muszą rozpocząć swój urlop. płatny urlop macierzyński.

Upewnij się, że po powrocie do pracy obie strony podpiszą porozumienie potwierdzające, że pełna opłata za coroczny urlop zostanie wznowiona z końcem okresu umowy (jeśli dotyczy). Ten list potwierdzający powinien zawierać stawki odszkodowania uzgodnione z prawnikiem/radcą prawnym ds. zatrudnienia.

Maksymalna długość urlopu macierzyńskiego, jaki możesz wziąć to 52 tygodnie (15 miesięcy roboczych), ale większość kobiet wraca do pracy po około 12-14 tygodniach.

Zasady różnią się w zależności od regionu i ważne jest, aby przed wzięciem urlopu na ciążę skonsultować się z lekarzem, ile czasu będziesz mogła spędzić poza gabinetem.

Ponadto pamiętaj o planowaniu, ponieważ wielu pracodawców wymaga co najmniej dwumiesięcznego wypowiedzenia przed rozpoczęciem jakiegokolwiek urlopu rocznego lub zwolnienia chorobowego.

Co się stanie, jeśli zwolnię się z choroby przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego?

Powinieneś nadal otrzymywać wynagrodzenie, chyba że umowa stanowi, że nie przysługuje Ci zasiłek chorobowy. Jeśli tak się stanie, prawdopodobnie podczas urlopu macierzyńskiego przestaniesz nabywać prawo do płatnego urlopu i innych świadczeń, takich jak ubezpieczenie z tytułu śmierci w trakcie pracy lub składki emerytalne firmy.

Prawa te zwykle rozpoczynają się ponownie po 26 tygodniach urlopu macierzyńskiego lub po powrocie z urlopu ojcowskiego w obniżonej stawce, jeśli do końca okresu, na którym opierają się te składki (np. rocznica zatrudnienia), pozostało mniej niż 26 tygodni.

Może jednak zaistnieć wyjątek, gdy pracownicy zwolnią się z powodu choroby w ciągu ostatnich czterech tygodni pracy przed rozpoczęciem ustawowego zasiłku macierzyńskiego (SMP) lub zasiłku adopcyjnego; w okresie zwolnienia chorobowego nie mogą nabywać żadnych dalszych uprawnień do płatnego urlopu lub emerytury (art. 203, Ustawa o prawach pracowniczych z 1996 r.).

Jak długo przed terminem należy iść na urlop macierzyński?

W większości przypadków powinnaś jak najszybciej udać się na urlop macierzyński. Ważne jest, aby nie spieszyć się i odpoczywać jak najwięcej przed narodzinami dziecka.

Będziesz chciał dobrze wypocząć na wielkim wydarzeniu! Ponadto, jeśli wystąpią jakiekolwiek komplikacje z tobą lub dzieckiem w czasie ciąży, wcześniejsze skorzystanie z urlopu macierzyńskiego może zapewnić płynne przejście z powrotem do pracy po urodzeniu dziecka.