Jakich ubrań ciążowych potrzebuję? Pomysły

Jakich ubrań ciążowych potrzebuję? Jest kilka kluczowych elementów, które będziesz chciał mieć w swojej garderobie, niezależnie od swojego stylu.

Dobra para dżinsów jest koniecznością – przetrwają od wczesnej ciąży aż do jej końca. Poszukaj pary z odrobiną rozciągliwości, aby były wygodne, gdy zmienia się twoje ciało.

Dodatkowym niezbędnym elementem jest wspierający tank top – pomoże utrzymać wszystko na swoim miejscu i będzie o wiele wygodniejszy niż zwykły t-shirt.

I wreszcie każda kobieta w ciąży potrzebuje dobrej pary legginsów. Są idealne do wylegiwania się w domu lub załatwiania sprawunków i mogą być ubrane w górę lub w dół w zależności od okazji.

Mając na uwadze te kluczowe elementy, możesz zacząć budować swoją garderobę ciążową. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, spójrz na niektóre z najpopularniejszych stylów poniżej.

Ile dostanę zasiłku macierzyńskiego?

Jeśli jesteś zatrudniona, możesz mieć prawo do Ustawowej Płacy Macierzyńskiej (SMP). Możesz otrzymać do 39 tygodni SMP, ale to, ile otrzymasz, zależy od Twoich zarobków.

Przez pierwsze sześć tygodni będzie wypłacane 90% Twoich średnich tygodniowych zarobków (przed opodatkowaniem), a pozostałe 33 tygodnie będą wypłacane według standardowej stawki 148,68 GBP lub 90% Twoich średnich tygodniowych zarobków (w zależności od tego, która z tych wartości jest niższa).

Jeśli pracujesz na własny rachunek, nie ma ustawowego zasiłku macierzyńskiego, ale możesz zamiast tego ubiegać się o zasiłek macierzyński. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Gov.uk.

Aby otrzymać SMP lub Maternity Allowance, musisz przekazać swojemu pracodawcy lub Departamentowi Pracy i Emerytur (DWP) właściwe zawiadomienie.

Zastanów się również, czy chcesz wziąć dodatkowy czas wolny przed urlopem macierzyńskim, czy po nim. Jest to tzw. dodatkowy ustawowy urlop macierzyński (ASML).

Możesz mieć do tego prawo, jeśli byłeś z obecnym pracodawcą przez co najmniej 26 tygodni przed końcem 15. tygodnia przed terminem porodu.

Jeśli kwalifikujesz się do ASML, możesz wziąć łącznie do 26 tygodni urlopu – obejmuje to standardowe 52 tygodnie urlopu macierzyńskiego. ASML jest opłacany według tej samej stawki co SMP.

Ponownie, ważne jest, aby sprawdzić swoją umowę o pracę, ponieważ możesz mieć prawo do dłuższego urlopu macierzyńskiego i wynagrodzenia niż ustawowe minimum. Na przykład Twój pracodawca może zaoferować wyższą płacę macierzyńską lub pozwolić Ci na wzięcie dłuższego urlopu.

Jakie są wymagania dotyczące urlopu macierzyńskiego w DepEd?

Aby kwalifikować się do urlopu macierzyńskiego, pracownica w ciąży musi przebywać w firmie przez co najmniej sześć (60) dni przed przewidywaną datą porodu.

Musi również przedstawić zaświadczenie lekarskie od licencjonowanego lekarza wskazujące na jej ciążę i przewidywaną datę porodu. Zaświadczenie lekarskie należy złożyć w Dziale Kadr co najmniej na jeden (30) dni przed planowanym urlopem.

Pracownice w ciąży, które były w firmie krócej niż sześć (60) dni, nie kwalifikują się do urlopu macierzyńskiego, ale mogą skorzystać z zasiłku chorobowego, jeśli są objęte przepisami dotyczącymi zwolnienia chorobowego z Filipin.

Urlop macierzyński w DepEd jest zazwyczaj przyznawany na okres dziewięćdziesięciu ośmiu (98) dni, w tym sześćdziesięciodniowy urlop prenatalny i trzydziestośmiodniowy urlop poporodowy.

Pracownice w ciąży, które skorzystały z pełnego urlopu macierzyńskiego, mają prawo do 15-dniowego przedłużonego okresu rekonwalescencji po porodzie, pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia lekarskiego wystawionego przez uprawnionego lekarza wskazującego na potrzebę takiego przedłużenia.

Zaświadczenie lekarskie należy złożyć w Dziale Kadr co najmniej na jeden (30) dni przed planowanym powrotem do pracy.

Jak ubiegać się o urlop macierzyński na Filipinach?

Na Filipinach istnieją dwa rodzaje urlopu macierzyńskiego: urlop związany z ciążą i urlop niezwiązany z ciążą.

Aby ubiegać się o którąkolwiek z nich, musisz złożyć zaświadczenie lekarskie od swojego lekarza oraz formularz wniosku do pracodawcy. Więcej informacji na temat składania wniosku o urlop macierzyński można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Zatrudnienia.

Jeśli jesteś w ciąży i planujesz skorzystać z urlopu macierzyńskiego, ważne jest, aby znać swoje prawa i do czego masz prawo. Na Filipinach wszystkie pracujące matki mają prawo do 90 dni płatnego urlopu macierzyńskiego.

Jeśli byłaś zatrudniona krócej niż rok, nadal masz prawo do 60 dni płatnego urlopu macierzyńskiego. Dodatkowo wszystkim pracującym matkom przysługuje 45 dni płatnego urlopu na wypadek poronienia lub nagłego przerwania ciąży.

Należy pamiętać, że urlop macierzyński możesz rozpocząć dopiero po porodzie. Jeśli udasz się na urlop przed porodem, zostanie on uznany za urlop wypoczynkowy i nie będzie objęty rządowym płatnym zasiłkiem z tytułu urlopu macierzyńskiego.

Jeśli więc jesteś w ciąży i planujesz skorzystać z płatnego świadczenia z tytułu urlopu macierzyńskiego na Filipinach, koniecznie złóż wszystkie niezbędne dokumenty swojemu pracodawcy i odpowiednio zaplanuj swój urlop.

W ten sposób możesz cieszyć się czasem wolnym od pracy, jednocześnie upewniając się, że otrzymujesz świadczenia, do których masz prawo.

Jakie są wymagania dotyczące ubiegania się o urlop macierzyński?

Aby kwalifikować się do urlopu macierzyńskiego, musisz przepracować w swojej firmie co najmniej 12 miesięcy przed rozpoczęciem urlopu.

Musisz także być głównym opiekunem dziecka i mieć pismo od lekarza potwierdzające ciążę. Urlop macierzyński trwa zwykle około 14 tygodni, ale może się on różnić w zależności od polityki Twojej firmy.

Jeśli spełniasz te wymagania, możesz rozpocząć proces ubiegania się o urlop macierzyński, kontaktując się z działem HR lub przełożonym.

Prawdopodobnie będą mieli do wypełnienia formularz, który będzie zawierał datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu, a także wszelkie inne istotne informacje.

Po przesłaniu formularza do Twojej firmy będzie należało zatwierdzenie lub odrzucenie Twojej prośby.