Jaka jest najlepsza wanna dla niemowląt? Porady

Jaka jest najlepsza wanna dla niemowląt? Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ najlepsza wanna dla Twojego dziecka będzie zależeć od jego indywidualnych potrzeb i preferencji.

To powiedziawszy, oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze wanienki dla niemowląt:

Jaka jest najlepsza wanna dla niemowląt? Porady

– Jak duża jest twoja łazienka? Niektóre wanienki są zbyt duże, aby zmieścić się w standardowych łazienkach, więc przed zakupem musisz zmierzyć.

– Jaki masz rodzaj zlewu? Wiele wanien dla niemowląt jest wyposażonych w stojak, który pasuje do zlewu, ale jeśli Twój nie ma, musisz znaleźć taki, który pasuje.

– Czy twoja woda jest gorąca czy zimna? Jeśli masz ciepłą wodę, będziesz potrzebować wanienki z wbudowanym grzejnikiem i regulacją temperatury. Jeśli masz zimną wodę, poszukaj takiej, która nagrzewa się sama lub przynajmniej ma regulowany termostat, aby Twojemu dziecku nie było zbyt zimno podczas kąpieli!

– Ile lat ma dziecko? Noworodki wymagają dodatkowego wsparcia podczas kąpieli ze względu na niemożność utrzymania się w pozycji pionowej; oznacza to, że model dla noworodków może być konieczny, jeśli mają mniej niż trzy miesiące (lub sześć tygodni).

Alternatywnie, jeśli są starsze niż trzy miesiące / sześć tygodni, ale nadal nie mogą siedzieć bez podparcia, rozważ zakup czegoś z miękkimi bokami, co ułatwi im w przypadku poślizgnięć – pamiętaj tylko, że nie wszystkie wanny są wyposażone w te funkcje, więc sprawdź przed zakupem!

Dobrą zasadą jest to, że gdy dziecko może samodzielnie usiąść, jest gotowe do przejścia do zwykłej wanny.

– Jaki masz budżet i problemy ze sprzątaniem? Niektóre wanienki można myć w zmywarce, podczas gdy inne wymagają ręcznego mycia rąk; jeśli masz zmywarkę do naczyń, może to nie być dla ciebie wielka sprawa, ale jeśli nie, to jest to coś do rozważenia.

Ponadto niektóre modele są wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak muzyka lub światła, które mogą urozmaicić kąpiel, ale także podnieść cenę. Zastanów się więc, co jest dla Ciebie ważne i znajdź model pasujący do Twoich potrzeb bez rozbijania banku.

Podsumowując, nie ma jednej idealnej odpowiedzi, jeśli chodzi o znalezienie najlepszej wanienki dla niemowląt – tak naprawdę zależy to od osobistych preferencji i budżetu. Mając na uwadze te wskazówki, miejmy nadzieję, że będziesz w stanie zawęzić niektóre opcje, aby następnym razem, gdy będziesz kupować nową wannę, proces przebiegł znacznie płynniej!

Przeczytaj: kompleksowy przewodnik po wózku, w którym dziecko stoi przed tobą

Co robisz z dzieckiem, kiedy bierzesz prysznic?

Jeśli masz dziecko, które jest nadal zbyt małe, aby mogło być samodzielne, musisz zabrać je ze sobą pod prysznic. Może to być trochę trudne, ale da się to zrobić.

Musisz upewnić się, że Twoje dziecko jest bezpieczne pod prysznicem i nie grozi mu zmoknięcie. Możesz to zrobić na kilka różnych sposobów.

Jednym ze sposobów jest umieszczenie dziecka w wannie lub umywalce umieszczonej na podłodze obok prysznica. Upewnij się, że woda z prysznica nie dostanie się na Twoje dziecko, używając osłony lub zasłony.

Inną opcją jest użycie chusty lub nosidełka, aby trzymać dziecko blisko siebie podczas kąpieli. Dzięki temu będziesz mieć wolne ręce do namydlenia i spłukania.

Niezależnie od wybranej metody upewnij się, że Twoje dziecko jest bezpieczne i wygodne. Miej na nie oko przez cały czas i nigdy nie zostawiaj ich bez opieki pod prysznicem. A nade wszystko – dobrze się baw! Prysznic to świetna okazja do relaksu i nawiązania więzi z maluchem.

Uwaga: dowiedz się więcej o kąpieli malucha w nowej normie. Zapoznaj się z naszym poradnikiem Jak wykąpać dziecko w zlewie, aby zapoznać się z krokami, poradnikami i wskazówkami.

Czy powinienem codziennie myć twarz dziecka?

Nie ma dobrej lub złej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od rodzaju skóry Twojego dziecka i stopnia zabrudzenia twarzy. Niektórzy rodzice decydują się na mycie twarzy dziecka tylko kilka razy w tygodniu, podczas gdy inni myją ją codziennie.

Jeśli zdecydujesz się codziennie myć buzię dziecka, użyj delikatnego środka myjącego, który nie podrażni jego skóry. Pamiętaj, aby całkowicie spłukać mydło i unikać kontaktu środka czyszczącego z oczami.

Mycie twarzy dziecka może pomóc usunąć brud, bakterie i tłuszcze z jego skóry. Może również pomóc w zapobieganiu wypryskom i innym problemom skórnym. Jednak nadmierne pranie może również powodować wysuszenie i podrażnienie. Dlatego pamiętaj, aby być delikatnym i używać środków czyszczących tylko w razie potrzeby.

Jak często kąpiesz noworodka?

Odpowiedź na to pytanie będzie zależeć od stanu zdrowia Twojego noworodka i stopnia jego zabrudzenia. Jeśli Twoje dziecko lubi tarzać się po trawie i bawić się błotem na dworze, dobrym pomysłem może być kąpanie go więcej niż zwykle, aby nie zachorowało na żadne zarazki lub brud, które mogły dostać się na jego ciało. skóra podczas zabawy.

Innym czynnikiem byłoby, gdyby zdarzył się nieszczęśliwy wypadek, w którym coś takiego jak kupa dostało się na jego ciało (zdarza się). W takim razie sensowne byłoby, gdybyś jako rodzic chciał, aby były natychmiast posprzątane, aby znów mogły czuć się czyste. Ogólnie rzecz biorąc, zwykle zaleca się kąpanie noworodka raz lub dwa razy w tygodniu.

Jeśli jednak Twoje dziecko ma jakiekolwiek schorzenia skóry, skonsultuj się z pediatrą, jaki byłby dla niego najlepszy harmonogram kąpieli.

Jeśli nie masz pewności, kiedy ostatnio kąpało się Twoje dziecko lub jak często powinno być kąpane, po prostu zadzwoń do lekarza, a on doradzi, co jest najlepsze dla indywidualnej sytuacji Twojego dziecka.

Jak zawsze, gdy masz wątpliwości – graj bezpiecznie! I nie zapomnij bawić się z tymi uroczymi małymi dziećmi podczas kąpieli (lub w dowolnym momencie)! Dorastają zbyt szybko.

Uwaga: Jeśli nie znasz teraz kroków dotyczących korzystania z wanny, rozważ przeczytanie poradnika Jak korzystać z wanienki dla dzieci.