Jak zarabiać na bezpłatnym urlopie macierzyńskim?

W tym artykule omówimy, jak zarabiać pieniądze na bezpłatnym urlopie macierzyńskim.

Istnieje wiele powodów, dla których kobieta może potrzebować bezpłatnego urlopu macierzyńskiego. Ale jak zarabia pieniądze, gdy nie ma pracy? Oto kilka pomysłów na to, jak oczekująca matka może zarabiać pieniądze bez konieczności powrotu do pracy.

Jak zarabiać na bezpłatnym urlopie macierzyńskim?

Zarabiaj dodatkowe pieniądze online: Praca online staje się coraz bardziej popularna wśród kobiet, które nie chcą mieć kłopotów z codziennym wychodzeniem z domu i pracy w biurze, ale nadal chcą otrzymywać wynagrodzenie wyższe niż płaca minimalna.

Te opcje zapewniają elastyczność, która pozwala przyszłej mamie na radzenie sobie z odbiorem ze szkoły lub innymi problemami związanymi z opieką nad dzieckiem, jeśli zajdzie taka potrzeba również w domu.

Jak długo firma musi dać Ci urlop macierzyński?

Długość urlopu macierzyńskiego przez firmę zależy od kraju i stanu, w jakim mieszkają, a także od branży.

Na przykład firmy często mają różne zasady dotyczące tego, ile tygodni lub miesięcy pracownik może odjąć przed powrotem do pracy po porodzie. Ponadto niektóre osoby mogą otrzymać więcej czasu wolnego niż inne.

Minimalna liczba dni, w których ktoś musi powiadomić o ciąży, wynosi zwykle około dwóch miesięcy przed terminem, ale zależy to od pracodawcy i rodzaju pracy. Niektórzy pracodawcy wymagają wypowiedzenia tylko z miesięcznym wyprzedzeniem, podczas gdy inni proszą o wypowiedzenie do trzech miesięcy, w zależności od etapu cyklu koniunkturalnego, kiedy matki oczekują dodatkowego urlopu od pracy.

Należy również zauważyć, że jeśli nie możesz (lub nie chcesz) powiadomić pracodawcy z wyprzedzeniem o ciąży, jest to również coś, co może mieć przeciwko tobie.

Kiedy powinnam przestać pracować w ciąży?

To bardzo trudne pytanie, ponieważ zależy to od sytuacji. Istnieje kilka standardowych wytycznych, które wielu lekarzy będzie stosować przy określaniu, jak długo możesz pracować w czasie ciąży:

Podróżowanie samolotem może być szkodliwe dla Twojego dziecka, więc zadaj sobie pytanie, czy byłoby to konieczne przez cały czas. Jeśli nie, znajdź inny sposób na dotarcie tam.

Zastanów się, czy niektóre czynności mogą zaszkodzić Tobie i/lub Twojemu nienarodzonemu dziecku. Na przykład podnoszenie ciężkich przedmiotów może stwarzać ryzyko, szczególnie w późniejszych etapach ciąży, ale może coś takiego jak bieganie po schodach nie jest tak wielkim problemem (ale nadal unikaj forsownych czynności).

Powinieneś skonsultować się z lekarzem na temat rodzajów czynności, których zaleca całkowicie unikać; dlatego możesz rozważyć zmianę niektórych swoich zwykłych czynności.

Czy mogę rozpocząć urlop macierzyński w Malezji przed terminem?

Tak, możesz wziąć urlop macierzyński przed przewidywaną datą porodu. Jednak twój pracodawca może mieć pewne obawy co do tego i chciałby zapewnić, że dziecko urodzi się przynajmniej w określonym przedziale czasowym, w przeciwnym razie nie uwolni żadnych środków przez (liczbę) tygodni. Musisz uzyskać pisemną informację, że z Twojego wynagrodzenia nie będą dokonywane żadne potrącenia, jeśli zdecydujesz się rozpocząć płatny urlop wcześniej niż zaplanowano.

Czy urlop macierzyński obejmuje weekendy w Malezji?

W Malezji istnieje możliwość skorzystania z wydłużonego urlopu macierzyńskiego. Wszystko zależy od Twojej firmy i warunków jej polityki, ale zazwyczaj nie obejmują one weekendów. Jeśli nie pracujesz dla agencji rządowej lub nie jesteś samozatrudniony, jest mało prawdopodobne, abyś mogła ubiegać się o urlop macierzyński, który obejmuje weekendy wolne.

Zwróć uwagę na to, ile informacji o tym, dlaczego tak się dzieje, udostępniasz podczas omawiania takich spraw ze współpracownikami w pracy; takie dane osobowe mogą wydawać się nieodpowiednie poza ustawieniami rodzinnymi, w których ludzie znają się od dłuższego czasu.

Przyczyny przedłużenia urlopu ojcowskiego o soboty i niedziele leżą bardziej w normach kulturowych niż wymagania prawne wynikające z prawa malezyjskiego, które różni się w zależności od kraju. W niektórych krajach, takich jak Singapur, kobiety w ogóle nie mają urlopu macierzyńskiego.

Czy urlop macierzyński w Malezji jest obowiązkowy?

Nie, urlop macierzyński nie jest w Malezji obowiązkowy. Pracodawca musi jednak wypłacać swoim pracownicom przebywającym na urlopie miesiączkowym co najmniej 60% wynagrodzenia zasadniczego przez sześć tygodni i nie dłużej niż 12 miesięcy.

Ten sam zasiłek dotyczy kobiet w ciąży – otrzymują 100% swojej normalnej pensji w okresie porodu płatnego (maksymalnie 30 dni) po porodzie, chyba że firma wymaga od nich pracy lub jeśli zdecyduje się to zrobić w szczególnych okolicznościach, takich jak klęska żywiołowa i zagrożenie do jej życia i zdrowia od bomb zapalających.

Jeśli pracodawcy zezwolą osobom pracującym z nimi z mniej niż trzymiesięcznym wypowiedzeniem przed wyjazdem na urlop rodzicielski bez uzasadnionego powodu, dopuścili się bezprawnego zwolnienia, które uprawnia pracownika do rocznej pensji jako rekompensaty.

Czy mogę zrezygnować podczas urlopu macierzyńskiego w Malezji?

Tak, masz prawo do rezygnacji podczas urlopu macierzyńskiego w Malezji. Należy to jednak zrobić przed rozpoczęciem sześciomiesięcznego ustawowego urlopu macierzyńskiego, aby pracodawca mógł znaleźć odpowiednie zastępstwo na Twoje stanowisko.

Jeśli ma to miejsce w ciągu czterech tygodni przed lub po porodzie, nie jest wymagany okres wypowiedzenia. W przeciwnym razie pracownicy powinni złożyć dwutygodniowe wypowiedzenie, jeśli chcą zrezygnować z pracy podczas pozostałych dni urlopu macierzyńskiego (jeśli taki istnieje).

Możesz złożyć dodatkowe pisemne wypowiedzenie po rozwiązaniu stosunku pracy pod koniec ciąży i/lub po powrocie do pracy w przypadku przerwy w pracy wynikającej z urlopu macierzyńskiego. Pracodawca nie może zmusić pracownic, które chcą zrezygnować z urlopu macierzyńskiego, ale ma prawo na mocy art. 71(a) Ustawy o urlopach z tytułu niezdolności do pracy w ciąży.