Jak często kąpać dziecko? Ostateczny przewodnik

Jak często kąpać dziecko? Niemowlęta i małe dzieci wymagają więcej kąpieli niż dorośli, ponieważ mają tendencję do większego zabrudzenia. Jak często kąpiesz swoje dziecko, zależy od jego wieku i stopnia zabrudzenia, zgodnie z American Academy of Pediatrics (AAP).

Do kilku miesięcy życia nie trzeba codziennie kąpać niemowląt, a dzieci powyżej drugiego roku życia potrzebują kąpieli co drugi dzień.

Jak często kąpać dziecko? Ostateczny przewodnik

Niemowlęta o wrażliwej skórze mogą rozwinąć wysypkę, jeśli są zbyt często myte lub używając ostrych mydeł. Utrzymanie dziecka w czystości bez wysuszania skóry pomoże mu zachować zdrowie w okresie przeziębień i grypy, a także w gorące letnie miesiące.

Wiek 0-12 tygodni: Mycie tak małych dzieci może wysuszyć ich delikatną skórę, która potrzebuje dużo wilgoci, aby zachować zdrowie. O ile Twoje dziecko nie jest szczególnie brudne, możesz całkowicie pominąć kąpiel i umyć je ciepłą myjką. Jeśli potrzebuje kąpieli, użyj zwykłej wody lub łagodnego mydła, aby zapobiec wysuszeniu skóry.

Wiek 13-26 tygodni: W tym wieku dzieci zaczynają być bardziej aktywne i robią bałagan podczas eksploracji swojego otoczenia. AAP zaleca kąpanie niemowlęcia co najmniej trzy razy w tygodniu w tym okresie lub gdy wydaje się wyraźnie zabrudzone po zabawie lub posiłku.

Należy również codziennie myć jej twarz odrobiną ciepłej wody na ściereczce, jeśli ulegnie zabrudzeniu podczas jedzenia stałych pokarmów, takich jak płatki zbożowe oraz papkowate owoce i warzywa, które mogą chlapać podczas karmienia.

Wiek 27-36 tygodni: Jako niemowlęta zbliżające się do pierwszych urodzin, mają tendencję do brudzenia się, ponieważ raczkują i zaczynają chodzić. W tym czasie należy je kąpać przynajmniej co drugi dzień lub częściej w razie potrzeby.

Wiek 37-48 tygodni: Większość małych dzieci może wytrzymać około trzech dni bez kąpieli, ale nadal ważne jest, aby mieć oko na to, jak bardzo się brudzą. Jeśli Twoje dziecko zacznie bawić się w błocie lub tarzać się w piaskownicach, prawdopodobnie częściej będzie potrzebowało kąpieli. Powinieneś również codziennie czyścić jego twarz wodą i ściereczką.

Wiek 49-60 miesięcy: Do czasu, gdy większość dzieci osiągnie wiek 5 lat, potrzebują kąpieli tylko raz w tygodniu, chyba że bardzo się ubrudzą. Jednak nadal ważne jest codzienne mycie twarzy wodą i ściereczką.

Wiek 61-72 miesiące: Większość dzieci do szóstego roku życia wymaga tylko jednej kąpieli tygodniowo. Można to robić rzadziej, jeśli Twoje dziecko nie brudzi się codziennie w szkole lub po zabawie na świeżym powietrzu.

Kontynuuj codzienne mycie twarzy w tym okresie, a także często myj ręce w ciągu dnia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków, gdy kicha na nie lub kaszle.

Czy powinienem używać mydła do kąpieli noworodka?

Niekoniecznie; jeśli po prostu zabrudzą się, wystarczy trochę ciepłej wody i delikatne potarcie w dotkniętym obszarze, aby usunąć wszelkie zabrudzenia, które mogły tam utkwić.

Możesz również użyć łagodnego mydła, ale tylko w razie potrzeby (np. po wpadnięciu w coś brudnego, jak kałuże błota). Zbyt częste kąpiele z mydłem mogą wysuszać skórę dziecka, dlatego ważne jest, aby nie robić tego częściej niż raz w tygodniu!

Jak często należy myć włosy noworodka?

Tak, należy umyć włosy niemowlęcia w razie potrzeby i gdy ubrudzi się podczas zabaw, takich jak bawienie się w błocie lub chlapanie wodą na zewnątrz w miesiącach letnich.

Nie jest to jednak konieczne na co dzień, ponieważ ich skóra głowy wytwarza naturalne olejki, które pomagają utrzymać porządek między myciami, więc nie musisz myć włosów szamponem za każdym razem, gdy biorą kąpiel.

Używanie zbyt dużej ilości szamponu może usunąć te olejki i wysuszyć skórę głowy! Wystarczy za każdym razem użyć około jednej czwartej ilości szamponu i dokładnie spłukać.

W jakiej temperaturze powinienem kąpać dziecko?

Niemowlęta czują się najbardziej komfortowo, gdy woda jest ciepła, ale nie gorąca, czyli mniej więcej tak, jakbyś sobie życzył, biorąc prysznic lub kąpiel. Możesz to przetestować, umieszczając nadgarstek lub łokieć pod kranem do biegania – jeśli jest przyjemnie i ciepło, to prawdopodobnie jest w sam raz!

Jak długo powinna trwać kąpiel mojego dziecka?

Zależy to również od wieku niemowlęcia, ale ogólnie rzecz biorąc, nie wystarczą one na dłużej niż pięć do dziesięciu minut kąpieli, zanim się znudzą lub zmarzną. Można to nieco przedłużyć, jeśli masz zabawki, którymi mogą się bawić podczas kąpieli, takie jak gumowe kaczki, które unoszą się na powierzchni wody, więc spróbuj dać je następnym razem!

Czy powinienem używać szamponu dla dzieci?

Tak, jest to zazwyczaj to, co zalecamy, ponieważ jest przeznaczony specjalnie dla niemowląt i nie powoduje żadnych podrażnień na skórze głowy, jak mogłyby zrobić inne szampony.

Dodatkowo, ponieważ dzieci i tak nie potrzebują dużo produktów do włosów (ponieważ wciąż rosną), używanie czegoś łagodniejszego niż produkty dla dorosłych zwykle działa dobrze bez żadnych negatywnych skutków. Jeśli martwisz się alergią, jaką może mieć Twoje dziecko, wypróbuj niewielką ilość szamponu na jego skórze przed użyciem go w wannie.