Co zapisać w książce dla dziecka? Porady

Co wpisać do książeczki dla dziecka? Kiedy wybierasz książkę dla nowego dziecka, ważne jest, aby znaleźć taką, która będzie cieszyła Cię przez wiele lat.

Można wybrać wiele różnych książek, ale jedne z najlepszych to te, które mają piękne ilustracje i są wypełnione historiami.

Co zapisać w książce dla dziecka? Porady

Niektórzy rodzice lubią wybrać książkę religijną jako pierwszą książkę swojego dziecka, podczas gdy inni wolą coś bardziej świeckiego. Wszystko zależy od tego, czego chcą rodzice i jakie mogą być zainteresowania dziecka.

Jedno jest jednak pewne; bez względu na to, która książka zostanie wybrana, stanie się cenną pozycją zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.

Oto kilka popularnych wyborów na pierwsze książki:

  • Kot w kapeluszu autorstwa dr Seussa
  • Goodnight Moon autorstwa Margaret Wise Brown
  • Sztruks autorstwa Dona Freemana
  • Chicka Chicka Boom Boom autorstwa Billa Martina Jr. i Johna Archambaulta
  • Niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny, co widzisz? autorstwa Billa Martina Jr.
  • Jeśli dasz myszce ciastko autorstwa Laury Numeroff.

Jak działa pamięć dziecka?

Uważa się, że pamięć dziecka bardzo różni się od pamięci osoby dorosłej. Naukowcy od dawna uważali, że dzieci nie są zdolne do tworzenia wspomnień, dopóki nie osiągną wieku 12 miesięcy lub więcej. Jednak ostatnie badania pokazują, że niektóre rodzaje pamięci mogą powstawać już kilka dni po urodzeniu.

Noworodek może przypomnieć sobie, jak pachniesz i rozpoznaje Twój głos! Jedno z badań wykazało, że niemowlęta w wieku trzech miesięcy były w stanie zapamiętać położenie obiektów w przestrzeni.

W innym badaniu naukowcy wykorzystali pomiary EEG, aby ustalić, czy niemowlęta potrafią odróżnić twarze, które widziały wcześniej, od tych, których jeszcze nie widziały (ta umiejętność nazywa się rozpoznawaniem twarzy).

Znaleźli dowody na dyskryminację już obecną podczas snu, gdy dzieci miały pięć tygodni! A w wieku czterech miesięcy niemowlęta pamiętały, który z dwóch przedmiotów widziały wcześniej.

Podczas gdy wspomnienia dzieci tworzą się w ciągu pierwszych kilku miesięcy i lat życia, nadal nie jest jasne, ile pamiętają. Wspomnienia dzieci prawdopodobnie bardzo różnią się od wspomnień dorosłych pod względem czasu trwania (najprawdopodobniej krótsze) i treści (prawdopodobnie zawierające więcej informacji sensorycznych).

Na przykład dziecko może być w stanie przypomnieć sobie, jak wyglądałeś w dniu, w którym się urodziło, ale może nie być w stanie przypomnieć sobie, jak wyglądasz sześć miesięcy później.

Dzieje się tak, ponieważ wspomnienia dorosłych są zwykle przechowywane jako wspomnienia długoterminowe, podczas gdy wspomnienia dziecka są najprawdopodobniej przechowywane jako krótkotrwałe wspomnienia robocze.

Więc co dzieje się z tymi wspomnieniami, gdy dzieci dorastają? Pierwsze 12 miesięcy życia są kluczowe dla rozwoju pamięci i uczenia się.

W tym czasie mózgi niemowląt przechodzą szybkie zmiany w strukturze i funkcji mózgu. Wraz z wiekiem zaczynają tworzyć wspomnienia długoterminowe, dołączając nowe informacje do już istniejących z ich wczesnych doświadczeń życiowych.

Na przykład, jeśli dziecko widziało już swoją matkę wiele razy (i w ten sposób utworzyło wiele krótkotrwałych wspomnień na temat tego, jak wygląda jego mama), to gdy widzi inną kobietę, która przypomina jej mamę, ale w ogóle nie jest z nią spokrewniona (tj. , osoba niespokrewniona), dziecku będzie łatwiej później pamiętać, że ta osoba nie jest jego faktyczną matką.

Ten proces rozwoju pamięci trwa przez całe dzieciństwo i okres dojrzewania, ponieważ mózg coraz lepiej organizuje informacje. Dlatego wspomnienia dzieci mogą z czasem zanikać – ponieważ ich mózgi wciąż rozwijają te umiejętności!

W wieku dorosłym nasze wspomnienia są zazwyczaj bardziej stabilne, ponieważ mamy więcej praktyki w organizowaniu i wydobywaniu informacji z naszych wspomnień długotrwałych.

Więc co to wszystko oznacza dla rodziców? Ważne jest, aby zapewnić dziecku wiele bogatych i różnorodnych doświadczeń w pierwszym roku życia, ponieważ te doświadczenia pomogą stworzyć podstawę dla przyszłego rozwoju pamięci.

Pamiętaj, aby często mówić, śpiewać i czytać dziecku, a także angażować je w zabawne czynności, które promują odkrywanie (takie jak zabawa klockami, układankami i innymi zabawkami). A co najważniejsze, kochaj swoje dziecko! Emocjonalny związek między opiekunem a dzieckiem ma kluczowe znaczenie dla rozwoju zdrowych wspomnień.

Jak się nazywają książeczki pamięci dziecka?

Książki pamięci dla niemowląt są zwykle nazywane albumami ze zdjęciami lub albumami z wycinkami dla dzieci. Mogą być wykonane w bardzo prosty sposób za pomocą zaledwie kilku zdjęć i podpisów lub mogą być bardziej rozbudowane dzięki wielu stronom i kreatywnym ozdobnikom. Niektórzy rodzice decydują się na zrobienie księgi pamiątkowej na każdy etap życia ich dziecka, od niemowlęctwa po maturę.

Inni wolą poczekać, aż dziecko dorośnie, zanim stworzy księgę wspomnień, aby sami mogli wnieść osobiste wspomnienia i historie. Jednak bez względu na to, kiedy zaczniesz, jest to wspaniały sposób na zachowanie cennych wczesnych lat Twojego dziecka.

Niektórzy rodzice decydują się na tworzenie cyfrowych albumów ze zdjęciami zamiast fizycznych, jako alternatywę lub dodatek do albumu papierowego. Ma to tę zaletę, że można je łatwo aktualizować i udostępniać rodzinie i znajomym oraz można je zapisywać na komputerze lub przechowywać w chmurze.

Jest jednak coś wyjątkowego w przewracaniu stron starych zdjęć, które przywołują wspomnienia z przeszłości. Jeśli zdecydujesz się na ścieżkę fizycznego albumu, oto kilka wskazówek, jak to połączyć:

-Wybierz zdjęcia, które przedstawiają kluczowe momenty lub kamienie milowe w życiu Twojego dziecka.

– Dołącz podpisy do każdego zdjęcia, aby opowiedzieć za nim historię.

-Udekoruj album naklejkami, rysunkami lub innymi ozdobami.

-W razie potrzeby dołącz kopie ważnych dokumentów, takich jak akty urodzenia lub wypisy ze szpitala.

Stworzenie księgi pamiątkowej dla dziecka to świetny sposób na uchwycenie wczesnych lat dziecka i zachowanie wspomnień na całe życie. Miłego scrapbookingu!

-Wybierz zdjęcia, które przedstawiają kluczowe momenty lub kamienie milowe w życiu Twojego dziecka.

– Dołącz podpisy do każdego zdjęcia, aby opowiedzieć za nim historię.

-Udekoruj album naklejkami, rysunkami lub innymi ozdobami.

-W razie potrzeby dołącz kopie ważnych dokumentów, takich jak akty urodzenia lub wypisy ze szpitala.