Wyciek płynu chłodzącego, gdy grzałka jest włączona? 5 zaskakujących powodów!

Czy chcesz dowiedzieć się o wycieku płynu chłodzącego, gdy nagrzewnica jest włączona? Nie martw się, jesteś we właściwym miejscu. Wyciek płynu chłodzącego może nawet nie spowodować poważnego problemu, ale może zagrozić silnikowi samochodu.

Jeśli nie używasz wystarczającej ilości płynu chłodzącego, pojazd może się przegrzać. Płyn chłodzący należy regularnie sprawdzać, ponieważ ma on kluczowe znaczenie dla osiągów silnika. Jest to szczególnie przydatne w przypadku starych samochodów, które mogą nie działać, oraz nowszych modeli.

Wyciek płynu chłodzącego

Obecność wizualnego chłodziwa na twardej powierzchni jest najbardziej widocznym objawem wycieku chłodziwa. Zrozumienie, czego jeszcze szukać i jak sprawdzać, pomoże Ci sprawdzić, który płyn wycieka z silnika. Płyn chłodzący jest zwykle zielony, żółty i różowy w odcieniu i ma przyjemny zapach. Jeśli zauważysz wyciek płynu chłodzącego, natychmiast go wytrzyj, ponieważ jest niebezpieczny dla zwierząt domowych i osób. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Powody, dla których płyn chłodzący wycieka, gdy grzałka jest włączona

Po ustaleniu, że płyn chłodzący wycieka, możesz poszukać źródła, płyn chłodzący może wyciekać z wielu powodów. Oto pięć najczęstszych przyczyn wycieku płynu chłodzącego przy włączonej nagrzewnicy:

#1. Grzejnik z otworem

Podzespoły silnika samochodu były narażone na intensywne użytkowanie i ekstremalne temperatury, aż w końcu uległy zużyciu. Korozja wewnątrz chłodnicy jest jednym z najczęstszych źródeł wycieku chłodziwa. Gdy rury starzeją się i niszczeją, mogą gromadzić się w nich piasek lub gruz, tworząc nieszczelność. Jeśli uszczelki między zbiornikiem a chłodnicą zużyją się w jakiś sposób, może dojść do wycieku. Te węże, które łączą się z chłodnicą, również będą problemem; w miarę dojrzewania stają się bardziej złożone i kruche, co sprawia, że ​​skuteczne uszczelnianie staje się problematyczne. W rezultacie możliwy jest wyciek w miejscach, w których łączą się one z pompą wodną, ​​rdzeniem grzałki i chłodnicą.

#2. Korek chłodnicy ma otwór

Pokrywa chłodnicy, mimo niewielkich rozmiarów, spełnia bardzo ważną funkcję. Grzejnik jest mocno obciążony, a zadaniem pokrywy jest zapewnienie ciasnego dopasowania, które utrzymuje prawidłowe ciśnienie w układzie chłodzenia. Jego uszczelnienie może z czasem ulec pogorszeniu lub sprężyny mogą się zużyć, powodując wyciek płynu chłodzącego.

#3. Uszczelka jest przedmuchana

Stan uszczelki pod głowicą pojazdu ma istotny wpływ na sprawność silnika. Możliwe, że na dłużej nie zauważysz awarii uszczelki pod głowicą. Użytkownicy mogą podróżować kilka kilometrów, dopóki nie zobaczą problemu. Uszczelka głowicy powinna wytrzymać szeroki zakres temperatur i ciśnień, zarówno wyjątkowo wysokich, jak i niedostatecznych. Ponieważ jest umieszczony między silnikiem a głowicą cylindrów, po wystąpieniu wycieku określany jest jako „przepalony”. Kiedy tak się dzieje, niemożliwe jest utrzymanie oleju silnikowego i; oddzielny płyn chłodzący, co jest niezwykle niebezpieczne i powoduje problemy z silnikiem. Może to prowadzić do wycieku płynu chłodzącego z zewnętrznej części silnika, obniżając wydajność chłodzenia samochodu, gdy dopływ płynu chłodzącego spada.

#4. Awaria pompy wody

Płyn chłodzący jest transportowany w całym układzie chłodzenia dzięki pompie wodnej. Jest zwykle napędzany pasami i dlatego jest widoczny wokół pasów napędowych tylko w dolnej części silnika. Łączy się z rurą podstawy grzejnika. Ale to mocowanie węża może stać się słabe lub uszkodzone z upływem czasu. Może to zostać uszkodzone zewnętrznie, powodując krwawienie. Niezależnie od przyczyny, jeśli problem z pompą wody uniemożliwi krążenie płynu chłodzącego w układzie, silnik w końcu się przegrzeje. Myślę, że warto przeczytać o konserwacji pompy ciepła.

#5. Problem ze zbiornikiem wyrównawczym

Aby przetransportować płyn chłodzący do chłodnicy, samochody zawierają zbiornik wyrównawczy, który wygląda jak plastikowy pojemnik obok silnika. Tylko gumowy przewód łączy go z chłodnicą, która przenosi lub zbiera płyn chłodzący do iz chłodnicy, gdy silnik się nagrzewa i schładza. Tworzywo sztuczne i połączone z nim elementy mogą z wiekiem niszczeć i podlegać zmianom temperatury. Pojemnik może pęknąć i pęknąć u podstawy, umożliwiając ucieczkę chłodziwa. Można sobie również wyobrazić, że przewód łączący chłodnicę z silnikiem ulegnie zepsuciu, co prowadzi do poluzowania połączenia, które umożliwia przepływ płynu chłodzącego.

Zapobieganie wyciekom chłodziwa

Przestrzeganie harmonogramu regularnej konserwacji zapobiegawczej, która obejmuje wymianę płynu chłodzącego, jest jednym ze sposobów uniknięcia wycieków płynu chłodzącego. Kiedy starszy płyn chłodzący staje się kwaśny, staje się korozyjny i zaczyna skubać aluminium w chłodnicy. Rutynowe serwisowanie może również zidentyfikować poluzowane lub uszkodzone połączenia oraz inne problemy, które mogą przyczynić się do wycieku chłodnicy. Jeśli zauważysz oznaki wycieku płynu chłodzącego, zanieś samochód do specjalisty, który może zdiagnozować i naprawić problem. Bardzo ważne jest, aby tego lata pojazd był chłodny, aby nie skończyć z przegrzanym silnikiem – a nawet gorzej.

To okładka!

Cieszymy się, że dowiedziałeś się o wycieku płynu chłodzącego, gdy nagrzewnica jest włączona. Jak wspomniano powyżej, są to główne powody, które powodują wyciek płynu chłodzącego, gdy nagrzewnica jest włączona. Możesz sprawdzić wszystkie takie części swojego samochodu, jeśli zauważysz wyciek płynu chłodzącego i spróbuj je natychmiast naprawić. Nie wahaj się też wiedzieć o tych rzeczach; przeczytaj o czym jest nagrzewnica PTC w aucie i jak działa nagrzewnica samochodowa. Dziękuję, przyjaciele, za przeczytanie tego artykułu.