W jakim wieku dziecko powinno zrezygnować z koca ochronnego

Jeśli jesteś ciekaw, w jakim wieku dziecko powinno zrezygnować z kocyka ochronnego, będzie on inny dla każdego dziecka. Może się to zdarzyć w wieku od dwóch do trzech lat. Pamiętaj jednak, że istnieje odpowiedni sposób na nauczenie dzieci, jak oddzielić się od koca zabezpieczającego.

Pamiętajmy najpierw, czym jest koc bezpieczeństwa. To przedmiot, który uspokaja i pociesza dziecko, co prowadzi do przywiązania. Dlatego czy powinniśmy nawet zabrać koc bezpieczeństwa naszych dzieci?

W jakim wieku dziecko powinno zrezygnować z koca ochronnego

Kiedy dziecko powinno zrezygnować z wygodnego koca?

Koce komfortowe lub zabezpieczające oferują dzieciom różne korzyści. Jednak wszystko może powodować problemy, gdy jest używane nadmiernie. Dobrze byłoby wiedzieć, kiedy Twoje dziecko musi zrezygnować z kocyka.

Jeśli chcesz poznać konkretny przedział wiekowy, może to być od drugiego lub trzeciego roku życia. Mimo to każde dziecko jest inne, więc niektóre mogą chcieć przestać brać koc bezpieczeństwa wcześniej lub znacznie później niż w tym wieku. O najlepszym sposobie odsadzenia dziecka od koca porozmawiamy później.

Dlaczego dzieci uwielbiają swoje koce bezpieczeństwa?

Według badania z 2007 r. przywiązanie dzieci do koca wynika z przekonania, że ​​obiekt ma wyjątkową esencję. Dlatego też normalne jest zapoznawanie dzieci z kocami bezpieczeństwa, ponieważ taki komfort zapewnia sprzyja niezależności i motywuje dzieci do próbowania nowych rzeczy. Kocyk ochronny to stałe źródło bezpieczeństwa i ulgi dla dziecka doświadczającego różnych zmian.

Czy powinieneś zabrać koc bezpieczeństwa?

Możesz zabrać koc bezpieczeństwa, ale obserwuj swoje dziecko

Twoje dziecko w końcu wyrośnie ze swojego koca zabezpieczającego, więc nie ma potrzeby ustalania dokładnego harmonogramu, kiedy go zabrać. Jednak znasz swoje dziecko lepiej niż ktokolwiek inny, że zobaczysz nawyki, które wydają się niezdrowe. Dzieci powinny zrozumieć, kiedy koc jest odpowiedni i rozwijać umiejętność pocieszania się bez polegania na przedmiocie.

Koc bezpieczeństwa nie powinien zachęcać do uzależnienia

W niektórych przypadkach dzieci bardzo przywiązują się do swoich koców, powodując napady złości i inne problemy, gdy przedmiot zostanie zabrany, zgubiony, uszkodzony lub zabrudzony. Oczywiście może to być stresujące dla rodzica i może prowadzić do kolejnych wyzwań rodzicielskich. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak odzwyczaić dzieci od koca ochronnego i ułatwić im zrezygnowanie z niego.

Jak pozbyć się dziecięcego koca zabezpieczającego?

1. Pozbądź się koca w czasie bezstresowym i daj znać innym

Najlepszy czas na odzwyczajenie dziecka od koca ochronnego to okres, w którym nic nowego się nie dzieje. Nie powinno być żadnych znaczących zmian, które mogą stresować Twoje dziecko, co może sprawić, że poczuje się przytłoczone bez obiektu zapewniającego komfort. Chcesz również porozmawiać o innych osobach w życiu Twojego dziecka o tym przejściu, aby Twoje maleństwo nie zostało zmylone z nadchodzącymi ograniczeniami i obowiązkami, których należy przestrzegać.

2. Stwórz rutynę wspierającą niezależność 

Konsekwencja jest jednym z najbardziej wpływowych czynników pomagających dziecku zrezygnować z koca zabezpieczającego. Na przykład, chcesz nagradzać swoje dziecko za każdym razem, gdy jest z dala od kocyka lub gdy chce go zwrócić na żądanie. Nie musisz od razu zdejmować koca, ale możesz rozpocząć rutynę, w której koc jest dostępny tylko wtedy, gdy jest potrzebny.

Co to znaczy, gdy dziecko jest przywiązane do koca?

Mimo że wiek od dwóch do trzech lat to typowe okresy, w których dzieci są gotowe zrezygnować z koca zabezpieczającego, nie musisz zabierać koca w dwa lub trzy lata urodzin dziecka. Główną ideą odzwyczajania się od wygodnego przedmiotu jest uczynienie go mniej dostępnym i pomoc dziecku w zrozumieniu, kiedy jest to właściwe.

Istota, przejście, bezpieczeństwo i spójność

Ta metoda działa, ponieważ dziecko jest przywiązane do kocyka z kilku powodów. Jak wspomniano wcześniej, badanie pokazuje, że uważają, że koc ma esencję, podobną do tego, jak dorośli postrzegają pamiątki. Kocyk pomaga również dziecku przejść przez nowe rzeczy i symbolizuje bezpieczeństwo i konsekwencję.

W jakim wieku można używać wygodnego koca?

Rodzice zazwyczaj wprowadzają kocyk dziecku już po trzech miesiącach. Ale czy nie powinno się zostawiać kocyków w sypialni tylko wtedy, gdy dziecko ma więcej niż 12 miesięcy? Kocyk możesz położyć na ramieniu za każdym razem, gdy karmisz lub przytulasz dziecko.

W ten sposób mogą połączyć kojącą emocję z kocem, dopóki nie będą wystarczająco dorosłe, aby z nim spać. Jednak dorośli nadal mogą mieć koc bezpieczeństwa i jest to całkowicie normalne! Badania wykazały, że przywiązanie nawet do przedmiotów nieożywionych jest częścią bycia człowiekiem.

Wniosek

Jest też czas, kiedy musisz odzwyczaić dziecko od koca zabezpieczającego. Czy dowiedziałeś się, w jakim wieku dziecko powinno zrezygnować z koca ochronnego? Podsumowując, możesz zachęcić dziecko do zrezygnowania z koca zabezpieczającego w wieku od dwóch do trzech lat.

Musisz jednak zrobić to poprawnie i pamiętać, że każde dziecko jest inne. Jeśli masz więcej pytań, zostaw je poniżej i daj nam znać, jak przebiega przemiana Twojego dziecka!