W jaki sposób papier ulega uszkodzeniu przez wodę: 5 kroków przywracania?

Możesz chcieć chronić swoje cenne wydruki przed wodą, pytając „w jaki sposób papier ulega uszkodzeniu przez wodę”. Ten artykuł nie tylko odpowiada na to pytanie, ale także poprowadzi Cię w przyszłości, jak i dlaczego.

Jak oszczędzać papiery uszkodzone przez wodę

Każdy materiał wykonany z papieru ulega uszkodzeniu przez wodę w wyniku zalania, wycieków wody, zalania i tym podobnych. Ważne jest, aby sprawdzić te rzeczy w wybranych miejscach przechowywania papieru.

W jaki sposób papier ulega uszkodzeniu przez wodę: 5 kroków przywracania?

Możliwe, że zniszczone przez wodę papiery i obrazy można uratować. Nie przejmuj się jednak, jeśli odkryjesz, że zalanie twojego domu zniszczyło cenne dokumenty i rodzinne fotografie.

Istnieją wskazówki, które możesz zrobić, jeśli dowiesz się, że Twoje odpowiednie dokumenty, takie jak akty urodzenia, zeznania podatkowe i listy, są uszkodzone przez wodę.

Postępuj zgodnie z tymi szybkimi i łatwymi technikami odzyskiwania wilgotnego i mokrego papieru przed uszkodzeniem przez wodę, aby zapobiec wymianie (lub utracie na zawsze) ważnych dokumentów.

Krok 1. Ostrożnie przesuwaj papiery w suche miejsce. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej wyjąć papiery z wody.

Krok 2. Poszczególne prześcieradła należy umieścić na zwykłych ręcznikach papierowych i wystawić na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Aby zapobiec wchłanianiu nadruku na dokumentach, rozważ użycie ręczników papierowych z wzorami.

Krok 3. Połóż papierowe ręczniki między stronami książki, aby ją wysuszyć, i rozłóż płasko, aby strony mogły oddychać. Proszenie o umieszczenie ręcznika papierowego między każdą stroną jest nierealistyczne, więc rozłóż go na około 20 stron.

Krok 4. Ustaw wentylator w pobliżu kartek, ale odwróć go od nich. Jest to czasochłonna operacja, ale ważne jest, aby prawidłowo wysuszyć papiery.

Użyj prawdziwego wentylatora zamiast suszarki do włosów lub innej alternatywy.

Krok 5. Aby uniknąć zwijania się, umieść przyciski do papieru na końcach każdego papieru. Zapobiega to również odlatywaniu lekkich papierów.

Aby przyspieszyć proces suszenia, często wymieniaj wilgotne lub mokre ręczniki papierowe na suche.

Jeśli będziesz działać szybko, te metody pomogą ci zachować papiery zniszczone przez wodę, ale co zrobić, jeśli nie możesz od razu rozpocząć procesu suszenia?

Ty też masz opcje: po prostu umieść mokre dokumenty w torbie Ziploc i włóż je do zamrażarki. W wyniku tego papier nie ulegnie zniszczeniu ani nie zostanie zanieczyszczony pleśnią.

Jakie są typowe metody suszenia mokrych książek i dokumentów

Obecnie istnieje pięć metod suszenia mokrych książek i dokumentów. Wszystkie przeszły przynajmniej niektóre testy awaryjne, a kilka zostało wdrożonych na szeroką skalę.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji zasięgnij porady konserwatora zabytków lub administratora konserwacji, który ma doświadczenie w odbudowie z katastrofy. Nawet jeśli oryginalne kolekcje są wymienne, skuteczne procesy restauracyjne dowiodły, że ich suszenie jest mniej kosztowne niż ich wymiana.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że żadna procedura suszenia nie może przywrócić materiałów. Nigdy nie będą w lepszej formie niż na początku procesu suszenia.

Jeśli potrzebujesz trochę czasu na podjęcie kluczowej decyzji, księgi i rejestry powinny zostać zamrożone, aby zapobiec fizycznym uszkodzeniom i skażeniu biologicznemu podczas podejmowania decyzji.

Suszenie powietrzem

Najstarszym i najpopularniejszym sposobem pracy z mokrymi książkami i płytami jest suszenie powietrzem. Może być używany do pojedynczego przedmiotu lub dużej ich liczby, ale najlepiej nadaje się do mokrych lub nieco wilgotnych książek i dokumentów.

Jest zwykle uważana za niedrogą metodę suszenia, ponieważ nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu. Jest to jednak czasochłonne, zajmuje dużo miejsca i może skutkować potwornie zdeformowanymi oprawami i blokami tekstu. Rzadko się to udaje, jeśli chodzi o suszenie oprawionego, powlekanego papieru.

W przypadku suszenia rzadkich lub nietypowych materiałów należy zawsze skonsultować się z konserwatorami książek i papieru. Mogą zdecydować się na suszenie na powietrzu lub polecić jedną z innych opcji.

Osuszanie

Chociaż od wielu lat jest używany do osuszania budynków i ładowni statków, jest to najnowszy sposób na zdobycie uznania w społeczności bibliotecznej i archiwalnej. Wszystkie kolekcje, sprzęt i meble pozostają na miejscu, gdy do pomieszczeń wnoszone są duże osuszacze komercyjne.

Temperaturę i wilgotność można precyzyjnie regulować, aby spełnić Twoje wymagania. Trwają dodatkowe badania, ale udowodniono, że procedura działa w przypadku książek wilgotnych lub umiarkowanie mokrych, w tym z papierem powlekanym, o ile procedura zostanie rozpoczęta przed pęcznieniem i przyleganiem.

Tylko ilość dostępnego sprzętu i umiejętności operatorów sprzętu ograniczają liczbę produktów. Zaletą tej metody jest pozostawienie przedmiotów na półkach iw pudełkach do przechowywania, zamiast wyjmowania ich do zamrażarki lub komory próżniowej, co jest kosztownym krokiem.

Jeśli pozostawisz wilgotne lub umiarkowanie mokre książki i akta w samorozmrażającej się zamrażarce szokowej wystarczająco długo, z powodzeniem wyschną. Po uszkodzeniu przez wodę materiały należy przechowywać w zamrażarce tak szybko, jak to możliwe.

Najłatwiejszym sposobem zapobiegania początkowemu pęcznieniu książek jest bezpieczne podparcie ich opraw. Aby zapobiec odkształceniom i ułatwić suszenie, sprzęt powinien być w stanie bardzo szybko zamarznąć w temperaturach poniżej -10°F.

Zablokuj dokumenty w stosach lub rozłóż je

Jeśli zdarzy się, że Twoje uszkodzone przez wodę papiery zostały zaatakowane przez pleśń i pleśń, przejrzyj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak usunąć pleśń z dokumentów papierowych.

Jeśli zdarzy ci się mieć ten sam problem z kartami, przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak naprawić kartę uszkodzoną przez wodę.

Wniosek

Najlepiej wiedzieć, w jaki sposób papier ulega uszkodzeniu przez wodę. Teraz, gdy jesteś już dobrze wyposażony w taką wiedzę, nie mów więcej wodnistego losu.