Usuwanie pleśni 101: Jak długo żyją zarodniki mączniaka prawdziwego?

Zarodniki pleśni nie mają żywicieli, a jedynie maleńki pyłek unoszący się w powietrzu. Jednak jak długo żyją zarodniki mączniaka prawdziwego?

Zarodniki pleśni żyją przez 1-16 dni bez żywiciela, ale mogą żyć dłużej, gdy znajdą liść do domu i odpowiednie środowisko do życia. Po znalezieniu odpowiedniego siedliska produkcja zajmie mu tylko 2-15 dni więcej zarodników.

Usuwanie pleśni 101: Jak długo żyją zarodniki mączniaka prawdziwego?

Mączniak prawdziwy może żyć tylko wtedy, gdy ma żywiciela, a umrze, jeśli go nie ma. Z wyjątkiem mączniaka prawdziwego, który rośnie na trawach, nie są one bardzo podatne na działanie wody i mogą się rozprzestrzenić, a w końcu obumrzeć.

Co to jest mączniak prawdziwy?

Mączniak prawdziwy jest powszechnie znaną chorobą grzybową roślin. W porównaniu z innymi chorobami roślin objawy mączniaka są stosunkowo łatwe do wykrycia.

Różne gatunki grzybów powodują wzrost mączniaka prawdziwego, a grzyby te są w kolejności Erysiphales. Zwykle rosną w ciepłym i suchym środowisku.

Działają poprzez utrzymywanie wilgoci w liściu, dzięki czemu mogą się rozmnażać, a następnie rozprzestrzeniać, powodując śmierć rośliny.

W przeciwieństwie do innych grzybów mączniak prawdziwy nie psuje się sam i wymaga interwencji, aby się go pozbyć. Jednak w przypadku mączniaka prawdziwego zniknie samoistnie.

Jakie są objawy mączniaka prawdziwego?

Istnieją trzy typowe objawy mączniaka prawdziwego, a my powiemy Ci wszystkie te objawy, których należy szukać, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się. Na szczęście dla Ciebie mączniak prawdziwy nie wpływa na pobliskie rośliny i rozprzestrzenia się tylko przy umiarkowanie wysokiej wilgotności.

Jeśli twoja roślina ma podobny do mąki proszek na wierzchu liści, to prawdopodobnie na twojej roślinie rośnie mączniak prawdziwy. Twoja roślina będzie miała również żółte lub czarne liście, a stanie się tak tylko wtedy, gdy nie będziesz o nią odpowiednio dbać.

Na koniec najlepiej byłoby poszukać skrzywionych i zgiętych liści. Oto więcej wskazówek, jak wygląda mączniak prawdziwy.

Na jakich roślinach zwykle rośnie mączniak prawdziwy?

Infekcja grzybicza wywołująca pleśń atakuje tylko określony rodzaj rośliny. Teraz podamy Ci listę tych roślin.

Pierwszym z nich są rośliny dyniowate, takie jak cukinia, ogórek, dynia i melon. Innym rodzajem roślin, na które może wpływać, są pomidory, winogrona i papryka.

Wreszcie mączniak prawdziwy może również wpływać na kwiaty, a chodzi o kwiaty cynie, róże, dalie, chryzantemy i słoneczniki.

Jak rośnie mączniak prawdziwy?

Warunki, które pomagają rozwijać się mączniakowi to wysoka wilgotność względna w nocy i niska wilgotność w ciągu dnia (22-27C). Zarodniki będą przenoszone przez prądy powietrzne kiełkujące na powierzchni liścia.

Płynna woda na liściu hamuje kiełkowanie zarodników. Grzyby będą rosły na powierzchni liści, ale będą wysyłać cienkie nitki do komórek rośliny, aby uzyskać składniki odżywcze.

To zajmie tylko 42 godziny od wykiełkowania zarodników do momentu, gdy na innym liściu lub innej roślinie uformują się nowe zarodniki.

Jak zapobiegać mączniakowi prawdziwemu na uprawianych roślinach

Podobnie jak w przypadku innych szkodników i chorób, zapobieganie im jest najlepszym rozwiązaniem, jakie możesz mieć. Oto wskazówki, jak uniknąć rozwoju mączniaka prawdziwego na roślinach.

Przede wszystkim staraj się sadzić w bardziej nasłonecznionym miejscu, ponieważ mączniak prawdziwy często rośnie w zacienionych miejscach. Po drugie, strategicznie przycinaj zatłoczone rośliny, aby nie miały zbyt dużej wilgotności.

Na koniec, od czasu do czasu, spróbuj podlewać z góry rośliny, aby zmyć zarodniki tworzące się na liściach.

Jak zapobiegać mączniakowi prawdziwemu na kiełkujących roślinach

Możesz pomyśleć, że zapobieganie rozwojowi mączniaka prawdziwego na twojej roślinie zakończy twoje kłopoty, wtedy możesz pomyśleć jeszcze raz. Mączniak prawdziwy może również zaatakować twoje nasiona.

Oto wskazówki, jak pozbyć się pleśni z kiełkujących nasion.

 • Zapewnij dobrą wentylację powietrza w swoim zakładzie.
 • Daj swojej roślinie dobre światło, aby dobrze rosły.
 • Wysterylizuj swoje narzędzia ogrodnicze przed i po ich użyciu.
 • Uszczypnij i przesadź sadzonki, gdy staną się przepełnione, aby zapewnić dobry przepływ powietrza.
 • Spróbuj podlewać od dna.
 • Zagrożenia zdrowotne związane z mączniakiem

  Pleśń nie stanowi żadnego zagrożenia, chyba że długotrwałe narażenie na nią. Objawy to przeziębienie lub grypa, ale ryzyko może być większe, gdy masz historię alergii i astmy.

  W przeciwieństwie do pleśni, pleśń ma mniejsze zagrożenie dla zdrowia. Głównym problemem, którego możesz doświadczyć w przypadku mączniaka prawdziwego, jest to, że roślina nie będzie miała owoców do zbioru.

  Mączniak prawdziwy na roślinach może wpływać na kwiaty rośliny i potencjalnie nigdy nie kwitnąć. Jeśli uda mu się wydać owoc, może być mniejszy i gorszy w smaku, w przeciwieństwie do tego, gdy nie jest uszkodzony.

  Wniosek

  Kiedy dotrzesz do tej części artykułu, masz już wyobrażenie o tym, jak długo żyją zarodniki mączniaka prawdziwego. Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Ci zadbać o swoje rośliny.