Świece z płynnym woskiem i jak je zrobić

Świece z płynnego wosku są wytwarzane przez wlewanie stopionego wosku do pojemników i pozostawienie pojemnika do ostygnięcia, tworząc zewnętrzną powłokę stałego wosku, pozostawiając jednocześnie kałużę płynnego wosku na dnie.

Co to są świece z płynnym woskiem?

Wśród innych świec woskowych, świece z płynnego wosku są wytwarzane przez napełnianie pojemników woskiem i umożliwienie ich ostygnięcia, pozostawiając teraz solidną woskową powłokę z kałużą płynnego wosku na dnie.

Świece z płynnym woskiem i jak je zrobić

Z czego jest zrobione?

Świece z płynnego wosku są wykonane z parafiny, stearyny lub wosku pszczelego. Parafina jest tania i ma niską temperaturę topnienia, więc łatwo się topi, ale sama się słabo pali. Stearyna jest twardsza niż parafina, spala się dłużej, ale kosztuje więcej. Wosk pszczeli jest jeszcze twardszy i dobrze się pali, ale jest drogi.

Ile to kosztuje?

Zobaczmy. Zależy to od rodzaju używanego wosku, który różni się ceną w zależności od jakości, ile wosku potrzebujesz do swojego pojemnika, a także od kosztów paliwa, jeśli zdecydujesz się je kupić zamiast wytwarzać je samemu z makulatury.

Czy basen z woskiem nie będzie zbyt gorący?

Świece z płynnym woskiem nie powinny palić się dłużej niż 1-2 godziny, ponieważ bardzo się nagrzewają, mimo że nie ma otwartego płomienia. Jeśli zamierzasz palić dłużej, połóż pod nim matę żaroodporną lub coś podobnego.

Jak to działa?

Basen z woskiem na dnie świecy z płynnym woskiem nagrzewa się i topi resztę wosku. Część ciepła jest tracona, gdy przechodzi przez ściany pojemnika, ale całkowite ochłodzenie zajmie trochę czasu. Można to rozwiązać, izolując pojemniki, ale nie ma takiej potrzeby, jeśli nie masz nic przeciwko czekaniu przez noc, aż ostygną. Gdy ostygną na tyle, aby ponownie zestalić się, włóż je do czystych papierowych torebek, aż następnym razem będziesz chciał zapalić.

Zalety świec z płynnym woskiem

Świece z płynnego wosku są łatwiejsze do wykonania niż tradycyjne świece z litego wosku i mogą być wykonane z wielu różnych materiałów na knoty. Wymagają więcej wysiłku niż zwykłe użycie wstępnie uformowanej świecy lub bloku wosku pszczelego, ale mają kilka zalet:

Po pierwsze, są niezwykle tanie w wykonaniu. Prawdopodobnie masz już wszystkie (lub przynajmniej większość) potrzebnych materiałów w domu. A nawet jeśli nie, kosztują tylko grosze za świecę.

Po drugie, łatwo uzyskać ciekawe efekty za pomocą kolorów i kształtów. Ponieważ wszystko, czego potrzebujesz, to stopiony wosk, możesz mieszać barwniki spożywcze, barwniki, glinę, brokat – wszystko, co ci się podoba.

Wreszcie, tworzą interesujące tematy do rozmów, ponieważ większość ludzi nie robi ich w domu; jeśli powiesz gościom, że świece są zrobione z wosku, a ich wykonanie kosztuje tylko grosze, będą zarówno zaintrygowani Twoją oszczędnością, jak i pod wrażeniem Twojej kreatywności!

Wykonywanie świec z płynnym woskiem

Materiały, których będziesz potrzebować:

  • stare lub nowe pojemniki (do przechowywania płynnego wosku)
  • knot (możesz użyć do tego dowolnego materiału; odniosłem sukces z przędzą i cienkimi paskami kory cedrowej)
  • Odprowadzanie wilgoci ze świec jest również dopuszczalną alternatywą (jest to sznurek sprzedawany w niektórych sklepach z rękodziełem w tym konkretnym celu)
  • opcjonalnie: barwnik lub barwnik (płynne barwniki do świec lub inny rodzaj barwnika spożywczego będą dobrze działać), glina, brokat itp. do zmieszania z woskiem
  • torebki papierowe (służą do przechowywania nowych świec, dopóki całkowicie się nie ochłodzą, aby nie dostały się na nie kurzu)
  • źródło ciepła (takie jak płyta kuchenna lub piekarnik)

Materiały, których prawdopodobnie nie masz w domu, ale możesz kupić na miejscu:

  • parafina/stearyna/wosk pszczeli (używamy wosku pszczelego, ponieważ jest najtańszy i najlepszy do palenia; też ładnie wygląda! Możesz także stare świece, które już nie są dobre)

Jak zrobić świece z płynnym woskiem

Robienie świec z płynnym woskiem jest dość proste. Ten projekt wymaga płomienia, więc najlepiej zrobić to na zewnątrz lub w pobliżu piekarnika, kuchenki itp. Możesz również użyć płyty grzejnej, jeśli masz ją dostępną. Jeśli musisz pracować w środku, otwórz kilka okien dla wentylacji!

Najpierw upewnij się, że twoje pojemniki są czyste, a powierzchnia metalu/szkła jest wolna od kurzu, wycierając je ręcznikiem papierowym. W przeciwnym razie po zakończeniu świeca zostanie pokryta kurzem, co nie jest zbyt ładne. Przygotuj również materiały, które chcesz teraz dodać do swoich świec. Możesz mieszać wszystko, od barwnika po glinę, aby błyszczeć w gotowym produkcie, ale pamiętaj, że barwnik zabarwi wosk po jego stopieniu, a nie tylko pojemnik.

Następnie umieść swoje pojemniki na źródle ciepła i poczekaj, aż zaczną się nagrzewać. Jeśli chcesz, włóż jeden knot do każdego pojemnika lub po prostu użyj jednego knota w wielu pojemnikach (aby zaoszczędzić czas). Dodaj 2-3 krople barwnika do mojej, ponieważ nie jest to zauważalne po zapaleniu świecy i oszczędza mi późniejszego mieszania barwnika z woskiem.

Gdy wszystko się podgrzeje i rozpuści (brązowa stearyna wygląda jak czekolada!) powoli wlewaj do pojemników. Staraj się nie rozpryskiwać, jeśli to możliwe, ale nie przejmuj się tym zbytnio. Nadal będzie dobrze wyglądać, nawet jeśli będzie trochę rozprysków! W tym momencie możesz również dodać brokat lub glinkę, aby uzyskać różne efekty.

Będziesz wiedział, że wosk jest wystarczająco chłodny, gdy zacznie się nieco mętnieć, a na wierzchu utworzy się skóra. Powinien być płynny pod spodem, więc możesz mieszać cokolwiek jeszcze chcesz!

Gdy wszystko się zmiesza, ustaw świece w miejscu, w którym mogą całkowicie ostygnąć, nie przeszkadzając zbytnio. Zalecam układanie ich na zewnątrz lub na stole, jeśli to możliwe, ponieważ są dość kruche, dopóki nie stwardnieją całkowicie.

Końcowy produkt będzie wyglądał na półprzezroczysty z bąbelkami ze względu na powietrze/ciepło uwięzione w środku po wlaniu, ale te znikną, gdy świeca całkowicie stwardnieje. Każdy barwnik lub barwnik, który przedostał się do pojemnika, jest w zasadzie trwały, więc jeśli nie było tony, nawet tego nie zauważysz.

Wniosek

Teraz, gdy już wiesz, jak zrobić świece z płynnego wosku, śmiało spróbuj! Jeśli masz czas, poeksperymentuj z różnymi materiałami knota (lub w ogóle bez knota), pojemnikami, barwnikami, barwnikami/brokatami/gliną/itd. Jeśli podoba Ci się ten artykuł lub chciałbyś zobaczyć więcej podobnych rzeczy w przyszłości daj mi znać, zostawiając komentarz poniżej! Koniecznie sprawdź także nasze inne artykuły na naszej stronie.