Różne rodzaje wosku do świec

Podczas robienia świec ważne jest, aby znać różne rodzaje wosku, którego należy użyć. Każdy rodzaj wosku ma swoje własne właściwości, które należy wziąć pod uwagę przy wytwarzaniu świec.

Różne rodzaje wosku do świec

Do wyrobu świec używa się różnych rodzajów wosku. Różne rodzaje wosków mają różne właściwości związane z nimi, to warto wiedzieć o różnych rodzajach wosków, które można wykorzystać przy wytwarzaniu świec w domu lub w celach biznesowych.

Różne rodzaje wosku do świec

Wosk pszczeli

Wosk pszczeli to miękki, lśniący wosk, który można znaleźć naturalnie w plastrach miodu. Pochodzi z brzucha pszczół, gdzie przechowują miód i inne pożywienie dla ula.

Świece wykonane głównie z wosku pszczelego są drogie, ponieważ potrzeba 6-10 funtów surowego wosku, aby wyprodukować 1 funt gotowego produktu. Mimo to świece z wosku pszczelego są bardzo cenione, ponieważ mają naturalny złoty kolor, palą się dłużej niż inne rodzaje świec, a po spaleniu wytwarzają niewiele lub wcale nie dymią. Wosk pszczeli ma bardzo charakterystyczny zapach, który wielu uważa za przyjemny; inni uważają to za przytłaczające lub zbyt słodkie.

Wosk sojowy

Ponieważ nasiona soi są łatwo dostępne zarówno w odmianach organicznych, jak i nieorganicznych, woski do produkcji świec na bazie soi są popularnym wyborem. Wosk sojowy jest surowcem odnawialnym, spala się czysto i ma długą żywotność.

Świece z wosku sojowego mają taką samą lub podobną trwałość jak świece na bazie wosku pszczelego lub parafiny, ale palą się w znacznie niższej temperaturze. Wosk na bazie soi emituje jony ujemne, które mogą pomóc oczyścić powietrze w domu po spaleniu (oznacza to również, że knoty świecy na bazie soi nie emitują toksyn, gdy świeca się pali).

Kolejna zaleta knotów na bazie soi w porównaniu z bawełną lub papierem: nie wytwarza żadnego hałasu! Jeśli kiedykolwiek słyszałeś syk i trzask dobrze używanego tłumika świec, który wysysał płomień z kapiącej świecy, znasz irytację słyszenia za każdym razem odgłosu knota.

Wosk palmowy

Wosk palmowy powstaje z owoców lub miąższu palm olejowych, które są naturalnie występującymi drzewami w niektórych częściach Afryki i Azji. Wosk palmowy ma naturalny, jasny biały kolor, dzięki czemu idealnie nadaje się do świec o żywych kolorach. Nie wymaga również żadnych dodatków, dzięki czemu jest bardzo czysty. Ponieważ wosk palmowy jest bardzo twardy w temperaturze pokojowej, przed wylaniem do pojemników należy go doprowadzić do temperatury tuż powyżej temperatury topnienia, aby uniknąć zniekształceń po schłodzeniu.

Wosk parafinowy

Wosk parafinowy jest nieokreślonym terminem dla każdego wosku świecowego produkowanego w handlu z ropy naftowej. Jest bardzo tani w produkcji i może być łatwo barwiony lub pachnący w stanie ciekłym, ale nie może dobrze wytrzymać w gorącym stanie ciekłym.

Świece zapachowe wykonane z parafiny mogą nie palić się tak czysto jak inne rodzaje świec ze względu na toksyny wydzielane w procesie spalania. Ponieważ jest pozyskiwany z oleju, ten rodzaj wosku nie posiada naturalnego zapachu.

Żele i pasty

Woski te należą do kategorii „inne”, ponieważ nie można ich podzielić na wosk miękki ani twardy. Spalają się w różnych temperaturach i dają różne efekty w zależności od sposobu ich użycia. Żele i pasty mogą być również wykonane z wosku pszczelego, sojowego lub palmowego.

Świece żelowe wykorzystują płynną parafinę jako źródło paliwa dla płomienia, co pozwala im wytwarzać jaśniejsze płomienie niż większość innych rodzajów świec z mniejszą ilością sadzy. Ich czas palenia jest na ogół krótszy niż zwykłych świec, ponieważ nie są samonośne. Należy je ustawić w pojemniku, który wytrzyma ciepło, które wydziela podczas palenia (a ponieważ pojemniki na świece żelowe są zwykle bardzo dekoracyjne, oznacza to, że świece żelowe zwykle nie są używane w praktycznych pojemnikach).

Świece żelowe zużywają również mniej paliwa niż świece z wosku stałego lub płynnej parafiny. Najlepsza część? Świece żelowe można zrobić w domu, gdy połączy się czystą parafinę płynną z barwnikiem i innymi dodatkami!

Świeca pastowa to taka, która ma stopioną warstwę na wierzchu, która zawiera inne składniki niż reszta świecy. Jest to szczególnie dobre do tworzenia świec warstwowych (na przykład, jeśli chcesz zmienić kolor świecy) lub do mieszania niektórych uzupełniających się zapachów w jedną świecę.

Jak wybrać najlepszy wosk do swoich świec

Płynny wosk sojowy to doskonały wybór, jeśli szukasz świecy wegańskiej lub po prostu świecy, która pali się czysto i pozostawia minimalną ilość sadzy. Wosk palmowy ma jasny biały kolor, dzięki czemu jest popularny wśród jubilerów i rzemieślników, którzy wytwarzają świece w różnych kolorach.

Wosk parafinowy jest używany do produkcji świec od XIX wieku – jest łatwo dostępny, niedrogi, topi się w niskiej temperaturze, a odpowiednio przygotowany wytwarza bardzo mało sadzy.

Wosk pszczeli może być drogi w porównaniu z innymi rodzajami wosków, ale wydziela piękny naturalny zapach, który wielu ludzi uważa za przyjemny. Wiele osób wybiera parafinę, ponieważ jest powszechnie dostępna i dobrze utrzymuje zapachy. Zapali się również czysto, gdy zostanie znaleziona odpowiednia ilość. Istnieje również wiele źródeł hurtowych świec parafinowych w różnych kolorach.

Świece żelowe i pastowe pozwalają na uzyskanie niepowtarzalnych wzorów i kształtów, a także różnych zapachów w jednej świecy. Woski mają szeroki zakres temperatur topnienia, dlatego przed wyborem rodzaju wosku ważne jest, aby wziąć pod uwagę temperaturę, w której będziesz spalać. Świece żelowe wytwarzają jaśniejszy płomień ze względu na źródło płynnego paliwa, ale nie mogą się palić same i muszą być umieszczone w pojemnikach, które mogą poradzić sobie z ciepłem płomienia.

Wniosek

Istnieją różne rodzaje wosku używane w produkcji świec, więc znajomość tych różnych właściwości może pomóc Ci zdecydować, który z nich najlepiej odpowiada Twoim celom! Więcej artykułów na temat świec znajdziesz na naszej stronie!