Przewodnik zakupów: co to jest samochód uszkodzony przez wodę z czystym tytułem?

Jeśli nie wiesz, co to jest samochód uszkodzony przez wodę z czystym tytułem, to dobrze trafiłeś. Ten artykuł nie tylko odpowie na Twoje pytanie, ale dostarczy Ci wszystkich innych informacji, które musisz znać.

Co musisz wiedzieć o samochodach uszkodzonych przez wodę

Elektronika, smary i elementy mechaniczne mogą zostać zniszczone przez wodę. Korozja może przedostać się do kluczowej elektroniki samochodu, w tym elementów sterujących poduszek powietrznych, przez miesiące lub lata.

Przewodnik zakupów: co to jest samochód uszkodzony przez wodę z czystym tytułem?

Przed zakupem używanego samochodu kupujący powinni go dokładnie obejrzeć. To samo dotyczy płatności mechanikowi.

Kiedy firma ubezpieczeniowa uważa samochód uszkodzony przez powódź za całkowitą stratę, często zdarza się, że potencjalni nabywcy nie są tego świadomi. Gdy samochód powodziowy zostanie ogłoszony jako zużyty, ma otrzymać tytuł ratownika.

Słowa „ratunek” lub „powódź” są często wyraźnie zaznaczone na tych tytułach, aw niektórych stanach to ostrzeżenie jest wyświetlane w tytule jako niejasna litera lub kod liczbowy.

Złomowiska i firmy zajmujące się naprawą pojazdów zazwyczaj kupują auta w całości na aukcjach pojazdów powypadkowych. Jeżeli szkoda powodziowa jest zgłoszona na tytule, dopuszcza się możliwość ich odsprzedaży klientom.

Osoby z „tytułami ratownictwa” nie mogą zarejestrować swoich pojazdów do czasu zakończenia niezbędnych napraw i ponownego sprawdzenia pojazdu przez urzędników. Samochód otrzymuje wtedy tytuł „odbudowany”, co pozwala mu uzyskać certyfikat do użytku osobistego.

Jednak niektóre pojazdy uszkodzone przez powódź powracają z czystym tytułem w badaniu naprawionych wraków. Należy za wszelką cenę unikać każdego używanego samochodu z „brakującym” tytułem lub po prostu dowodem sprzedaży.

Jak wykryć samochód uszkodzony przez wodę

Uszkodzenia spowodowane przez wodę mogą być trudne do zauważenia, ale istnieje kilka oczywistych wskazówek, których należy szukać.

 • Poszukaj na dywanie śladów uszkodzeń spowodowanych przez wodę, takich jak zapach stęchlizny lub brud na wierzchu. Zupełnie nowa wykładzina w starym samochodzie może być również flagą ostrzegawczą.
 • Sprawdź, czy śruby mocujące siedzenie są zabrane. Krzesła należy zdemontować i ewentualnie wymienić, aby odpowiednio wysuszyć dywany.
 • Zbadaj oświetlenie. Na soczewce lub odbłyśniku nadal może być widoczna wyraźna linia wodna.
 • Oceń obszary trudne do oczyszczenia pod kątem brudu i gruzu, takie jak szczeliny między panelami w bagażniku i pod maską.
 • Poszukaj brudu na dolnych krawędziach wsporników lub paneli, gdzie jest mało prawdopodobne, aby osiadł.
 • Sprawdź łby wszelkich widocznych, niepomalowanych śrub pod deską rozdzielczą. Korozja pojawi się na gołym metalu w zalanych pojazdach.
 • Sprawdź, czy gumowe korki spustowe pod samochodem i na dole drzwi nie wydają się być niedawno zdjęte. Możliwe, że zrobiono to w celu odciążenia wód powodziowych.
 • Jeśli mieszkasz na obszarze dotkniętym powodzią i masz samochód, który nie został zniszczony, pamiętaj, że potencjalni nabywcy mogą założyć, że tak było. Zanim wystawisz swój samochód na sprzedaż, oddaj go do sprawdzenia mechanikowi, aby zapewnić potencjalnym nabywcom czysty rachunek zdrowia.

  Kilka profesjonalnych porad

  Krajowy System Informacji o Tytułach Pojazdów Samochodowych jest ważnym narzędziem online dla kupujących samochody, ponieważ umożliwia im sprawdzanie przeszłości. Takie podejście próbuje zwalczać „mycie tytułów”, praktykę nadawania czystych nowych tytułów samochodom, które zostały skradzione (lub skradzione) w jurysdykcjach, w których obowiązują luźne zasady.

  Jeżeli jednak właściciel auta nie posiadał pełnego ubezpieczenia w okresie zalania lub jeżeli rachunek za naprawę nie przekroczył określonej kwoty, pojazd może nie otrzymać zwrotu w postaci ratownictwa lub markowego tytułu. Tylko kilka stanów przyznaje tytuł „powodzi”, co wymusza historię zniszczeń powodziowych.

  Oprócz sprawdzania historii pojazdu, który sprzedaje, Carfax zapewnia bezpłatną kontrolę szkód po zalaniu. Kontrole te ujawniają „możliwość wystąpienia szkód powodziowych” na podstawie historii obszaru i aktualnego zarejestrowanego adresu samochodu, a także czy tytuł pojazdu wskazuje na zgłoszoną historię powodzi.

  National Insurance Crime Bureau (NICB) oferuje VINCheck, bezpłatną usługę, która sprawdza numery identyfikacyjne pojazdów, aczkolwiek nie wykorzystuje tylu źródeł danych, co niektórzy komercyjni dostawcy.

  Raporty historii pojazdu nie są wyczerpujące i nie zapewniają bezproblemowego działania pojazdu, ale są użytecznym narzędziem do odsiewania możliwych pojazdów. Ostatecznie najlepszym zabezpieczeniem dla konsumenta jest dokładna kontrola.

  Każdego roku powodzie niszczą lub niszczą tysiące samochodów, ale nie zakładaj, że wszystkie te samochody skończą w gruzach.

  Kluczowe jedzenie na wynos

  Najważniejsze jest to, że przy zakupie używanego samochodu należy zachować ostrożność, zwłaszcza jeśli nie mieszkasz w miejscu narażonym na burze.

  Dzieje się tak dlatego, że po silnych burzach samochody uszkodzone przez powódź są czasami przemieszczane daleko poza swoje pierwotne terytorium, do obszarów, w których kupujący mogą być mniej poinformowani o ostrzeżeniach, których należy szukać.

  Jeśli zamiast tego szukasz naprawy uszkodzonych przez wodę samochodów, zapoznaj się z tymi artykułami na temat czyszczenia samochodów uszkodzonych przez wodę i naprawy uszkodzonych przez wodę skórzanych fotelików samochodowych.

  Wniosek

  Wiedza o tym, co to jest samochód uszkodzony przez wodę z czystym tytułem, jest koniecznością, zwłaszcza jeśli chcesz kupować ostrożnie. Zapobiegnie to również potencjalnym problemom w najbliższej przyszłości!