Prosty samouczek w 4 krokach, jak naprawić zamsz zniszczony przez wodę

Szukasz sposobów na naprawienie uszkodzonego przez wodę zamszu, ale nie może to pomóc profesjonalistom z powodu napiętego budżetu? Jeśli tak, to trafiłeś do właściwego artykułu. Ponieważ udzielimy Ci wszystkich potrzebnych informacji, które mogą pomóc w rozwiązaniu Twojego problemu.

Co to jest zamsz?

Zamsz to skóra, która została napięta, podarta i postarzana, aby uzyskać tradycyjną estetykę zamszu. Zamsz jest znacznie mniej wodoodporny niż skóra, ponieważ tkanina została już „zniszczona”. Zawsze należy je wstępnie przygotować, ale zdarzają się sytuacje, w których nie masz wyboru, jak tylko wyczyścić i wysuszyć mokre buty, które nie zostały poddane obróbce.

Prosty samouczek w 4 krokach

Zamsz to rodzaj skóry, która jest wytwarzana ze spodniej strony skóry zwierzęcia i ma delikatną powierzchnię. Zamsz jest zwykle wytwarzany ze skóry jagnięcej, chociaż może być również wytwarzany z kóz, świń, cieląt i jeleni. Zamsz jest bardziej miękki, cieńszy i mniej wytrzymały niż skóra licowa.

Od czasów paleolitu skóry zwierzęce były wykorzystywane do produkcji odzieży i innych towarów. Suede wywodzi się od francuskiego słowa „Gants de Suede”, co oznacza „rękawiczki szwedzkie”, ale teraz ewoluowało, aby oznaczać każdy rodzaj skóry z meszkową powierzchnią. Stał się niezwykle modny w XX wieku, a jego miękka, delikatna faktura kojarzyła się z luksusem z wyższej półki.

Skóra zamszowa jest bardziej miękka i delikatniejsza niż zwykła skóra, dzięki czemu idealnie nadaje się do odzieży i akcesoriów modowych, takich jak:

Obuwie

Zamszowe botki są szczególnie popularne ze względu na ich wygodę i osobowość. Zamsz jest jednak lżejszy niż tradycyjna skóra, a jednocześnie zachowuje swoją sprężystość, dzięki czemu idealnie nadaje się na buty.

Akcesoria

Zamsz to popularna cecha wielu akcesoriów, takich jak rękawiczki, torebki i paski. Zamsz jest popularną tkaniną wśród projektantów mody na elementy akcentujące, takie jak torebki i paski, ze względu na swój niepowtarzalny wygląd.

Odzież wierzchnia

Zamszowe kurtki z frędzlami są dobrze znane na Zachodzie, a zamsz jest stylową ostoją ze względu na swoją wyjątkową fakturę i trwałość.

Co się dzieje, gdy woda uszkadza zamsz?

1. Zmiany tekstury

Zamoczenie zamszowych butów nie spowoduje trwałych uszkodzeń, nawet jeśli w mieszance jest sól. Dotyk zamszu jest często aksamitny i aksamitny w swoim nowym, nieskazitelnym stanie. Gdy jest mokra, tekstura nieznacznie sztywnieje, gdy wilgoć wyparowuje, a Twoje buty są nienaruszone.

2. Usuwanie plam

Oczyść zamsz roztworem równych części białego octu i wody, aby uzyskać wilgotne ślady, takie jak kolor lub sól. Zetrzyj ślady ręcznikiem papierowym lub szczoteczką do zębów, aby usunąć roztwór octu.

Pozwól na całkowite wyschnięcie zamszu i unikaj zgniatania butów poprzez wpychanie butów papierem lub prawidłami. Do usuwania plam z oleju można użyć skrobi kukurydzianej lub talku.

Jak naprawić zamsz zniszczony przez wodę

Krok 1. Nie używaj ciepła ani nie wieszaj odzieży do wyschnięcia na słońcu lub w upale. Pozostaw do wyschnięcia na świeżym powietrzu.

Użyj gąbki lub ręcznika, aby wchłonąć jak najwięcej wody, jeśli twój zamsz jest mokry. Bądź jednak delikatny. Pozostaw do wyschnięcia na powietrzu w temperaturze pokojowej.

Krok 2. Plamy z brudu, błota lub wody? Pracując zgodnie z kierunkiem zamszowej drzemki ostrożnie usuń gumką do zamszu lub szczoteczką do zamszu (działa czysta miękka szczoteczka do zębów).

Większość plam wodnych, a także błoto czy ziemię należy usunąć tą metodą. Jeśli plamy utrzymują się, przygotuj roztwór równych części białego octu i ciepłej wody i delikatnie wytrzyj je szczoteczką (pędzelkę zanurz w roztworze czyszczącym, a nie w zamszu) przed dociśnięciem ręcznikiem, aby wchłonąć trochę wody.

Do ciepłej wody użyliśmy również mydła do naczyń o świcie. Wybierz to, czego chcesz.

Krok 3. Gumka do artgum to kolejny sposób na pozbycie się brudu. Jeszcze raz delikatnie usuń pozostałości.

Gdy zamsz całkowicie wyschnie, użyj szczoteczki do zamszu, aby delikatnie przywrócić go do życia. Pracuj małymi kółkami, aż sen zmięknie i ponownie się obudzi.

Krok 4. Unikaj nadmiernego wycierania, pocierania lub szorowania zamszu. Jedwabiste, delikatne włoski sztywnieją i stają się kruche po zmoczeniu, co ułatwia ich odrywanie.

Gdy buty odbarwią się lub zmoczą, wstrzymaj się ze szorowaniem, aż całkowicie wyschną. Większość uszkodzeń butów zamszowych można naprawić przy odrobinie cierpliwości.

Przypomnienia

Jeśli zamszowe buty lub odzież zamoczą się, użyj chłonnej szmatki, aby natychmiast usunąć jak najwięcej wody z zamszowej odzieży. Po wchłonięciu całej wilgoci pozostaw ubranie do wyschnięcia na powietrzu.

Jeśli jest to czapka lub miękki but, wypełnij go papierem chłonnym, aby zachować jego kształt podczas wysychania. W przypadku plam, których nie da się usunąć jednym z domowych środków, najlepiej udać się do profesjonalnego środka do czyszczenia zamszu.

Wniosek

Oto sposoby i inne informacje, które pomogą Ci naprawić zniszczony przez wodę zamsz. Ponadto ważne jest, aby dokładnie znać kroki i postępować zgodnie z nimi. Jeśli nadal nie możesz zrozumieć, co robić, najlepiej poszukaj pomocy profesjonalisty.