Prosty przewodnik w 5 krokach, jak usunąć pleśń ze sklejki na poddaszu

Pamiętając o procesie usuwania pleśni ze sklejki strychowej, można usunąć grzyby, zanim przyniesie to niekorzystne skutki zdrowotne. Aby to zrobić, musisz zabezpieczyć się odpowiednim sprzętem, naprawić źródło wilgoci i osuszyć obszar, usunąć uszkodzoną izolację oraz spryskać i wyszorować formę.

Te proste kroki pomogą zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się pleśni w Twoim domu i uszkodzeniu mienia i zdrowia. Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się więcej o krokach, aby całkowicie usunąć pleśń ze sklejki na poddaszu.

Prosty przewodnik w 5 krokach

Jak czyścić pleśń ze sklejki na strychu

Pleśń jest nieprzyjemną i niepożądaną niespodzianką. Często można je zidentyfikować, po prostu widząc kolorowe plamy i plamy, wąchając smród, który wytwarzają lub czując ciepło i duszność po wejściu na strych. Gdy zauważysz wzrost pleśni, powinieneś podjąć następujące kroki.

Krok 1. Przygotuj swój sprzęt

Ogólnie rzecz biorąc, sprzątanie i zwalczanie pleśni naraża Cię na ryzyko zachorowania. Według Centrum Kontroli Chorób pleśń może powodować objawy, takie jak zatkany nos lub swędzenie skóry i oczu, przy czym objawy są gorsze u osób z osłabionym układem odpornościowym i dolegliwościami układu oddechowego.

Jednak w cięższych przypadkach zarodniki pleśni mogą podrażniać wyściółkę układu oddechowego i powodować infekcje. Przed przystąpieniem do sprzątania strychu najlepiej założyć sprzęt ochronny, taki jak maska ​​oddechowa, gumowe rękawice, gogle i, jeśli to możliwe, pełny kombinezon ochronny z kapturem.

Większość typów form nie wymaga pełnego dopasowania; jednak tak nie jest w przypadku toksycznej czarnej pleśni. Oto przydatny artykuł, który pomoże Ci dowiedzieć się, jak wygląda toksyczna czarna pleśń.

Do tego projektu będziesz potrzebować również plastikowych toreb i rozwiązania do zabijania pleśni. Aby przygotować roztwór, połącz jedną część białego octu z jedną częścią wody i umieść mieszaninę w butelce ze spryskiwaczem. Możesz również użyć jednej części nadtlenku wodoru i dwóch części wody zamiast roztworu octu.

Krok 2. Znajdź źródło wilgoci

Pleśń wymaga dwóch rzeczy, aby przetrwać i rozwijać się: wilgoci i bogatego w włókna materiału organicznego. Dopóki twój dom jest suchy i odpowiednio wentylowany, pleśń nigdzie się nie rozwinie.

Jednak z biegiem czasu pojawiają się przecieki i nadmiar wilgoci, zwłaszcza na poddaszu. Poza przeciekającym dachem, poddasze staje się wilgotne, gdy zgromadzi wystarczającą ilość pary wodnej z każdej części domu.

Gdy podejrzewasz lub zidentyfikujesz wzrost pleśni, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, aby ją usunąć, jest wysuszenie obszaru. Najlepiej byłoby znaleźć przecieki w dachu i osuszyć strych.

Włączenie osuszacza może szybko wysuszyć zarodniki pleśni obecne w sklejce na poddaszu. Jednak to tylko powoduje, że pleśń staje się nieaktywna i jej nie zabija. Podczas procesu osuszania najlepiej byłoby uszczelnić wszelkie okna, otwory wentylacyjne i otwory, aby zapobiec przemieszczaniu się zarodników do innych obszarów domu.

Krok 3. Usuń mokrą lub wilgotną izolację

Ze względu na nieszczelność, wilgoć lub kondensację po zimie, materiały izolacyjne na poddaszu mogą być wilgotne lub mokre. W związku z tym należy je usunąć i wymienić.

Umieść mokre i spleśniałe izolatory w grubych plastikowych workach i szczelnie zamknij, aby uniknąć rozprzestrzeniania się zarodników pleśni. Natychmiast zabierz te plastikowe torby na zewnątrz.

Krok 4. Spryskaj obszar roztworem zabijającym pleśń

Teraz, gdy obszar jest suchy, możesz rozpocząć leczenie spleśniałych obszarów. Spryskaj dotknięty obszar sklejki roztworem zwalczającym pleśń i pozostaw na godzinę do wyschnięcia.

Następnie ponownie spryskaj dotknięty obszar. Zetrzyj formę za pomocą szczotki drucianej, a następnie pozwól sklejce ponownie wyschnąć.

Krok 5. Zakończ

Teraz, gdy sklejka jest wolna od pleśni, możesz przejść do czyszczenia wszystkiego innego. Ponownie otwórz otwory wentylacyjne i okna, aby zapewnić odpowiednią wentylację i zamknij je, gdy spadnie deszcz.

Najlepiej byłoby nałożyć podkład odporny na pleśń i pomalować na wcześniej dotknięte obszary. Podkłady i farby odporne na pleśń mogą pomóc ograniczyć ryzyko ponownego pojawienia się pleśni.

Możesz teraz ponownie zainstalować nową izolację i naprawić wszystkie dziury i nieszczelności znalezione w kroku 2. Prawidłowo wyczyść i wyrzuć wszelkie materiały użyte do czyszczenia.

Jeśli stwierdzisz, że pleśń rozprzestrzeniła się ze sklejki na poddaszu na ściany, nadal możesz ją wyczyścić samodzielnie. Oto kompletny przewodnik, jak łatwo usunąć pleśń z wewnętrznych ścian.

Ten pięcioetapowy proces działa w większości przypadków. Jeśli jednak inwazja pleśni jest poważna i rozległa lub jeśli pleśń ze sklejki wróci, najlepiej skontaktować się ze specjalistą od usuwania pleśni. Duże inwazje stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i najlepiej radzić sobie z nimi profesjonaliści.

Wniosek

Umiejętność samodzielnego usuwania pleśni ze sklejki na poddaszu pozwoli Ci zaoszczędzić tysiące dolarów na usługach naprawczych i rachunkach szpitalnych. Wystarczy pięcioetapowy proces, a Twój strych i dom znów będą bezpieczne i wygodne.