Prosty przewodnik w 4 krokach, jak pozbyć się pleśni w terrarium

Czy masz zielonego kciuka? Cóż, powinieneś przeczytać poradniki, jak pozbyć się pleśni w terrarium.

Jeśli kiedykolwiek masz dar uprawy roślin, zdecydowanie powinieneś spróbować zrobić terraria. We współczesnej obsesji na punkcie roślin terraria stają się modą na dekorację wnętrz, zwłaszcza dla osób mieszkających na małych przestrzeniach.

Prosty przewodnik w 4 krokach

W przeciwieństwie do ogrodnictwa, terraria są łatwe w utrzymaniu i łatwe w utrzymaniu. Jednak nadal są podatne na psucie się pleśni.

Czynniki do rozważenia, dlaczego pleśń rośnie w terrarium

Chociaż terraria są łatwe w utrzymaniu i nie wymagają wiele uwagi w przeciwieństwie do innych roślin domowych, nie należy odrzucać możliwości zarażenia pleśnią. Aby pomóc Ci pozbyć się pleśni z terrarium, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Przepełnianie

Najczęstszym problemem w uprawie terrarium jest nadmierne podlewanie, które nie tylko powoduje gnicie roślin, ale także stwarza ryzyko pleśni. Jeśli jesteś plantatorem i chcesz spróbować zrobić terrarium, musisz wiedzieć, że ilość wody w terrarium różni się w zależności od rodzaju rośliny i jej pojemnika.

Terrarium typu zamkniętego jest dobre przy podlewaniu średnio raz w miesiącu, ponieważ jest w stanie odzyskać wilgoć z wody. Z drugiej strony podlewanie otwartego terrarium zależy od stanu gleby, ale można je podlewać raz w tygodniu.

Nieregularna wentylacja

Rośliny w zamkniętym terrarium mogą odzyskiwać powietrze, co umożliwia utrzymanie przepływu powietrza. Jeśli chcesz zdjąć pokrywę terrarium, aby wpuścić świeże powietrze, nie musisz się martwić, ponieważ nie uszkodzi to twoich roślin.

W rzeczywistości zapobiegłoby to kiełkowaniu pleśni, ponieważ powietrze w terrariach z czasem się nagrzewa. Następnie należy wziąć pod uwagę regularną wentylację w Twoim terrarium.

Wysoka wilgotność

Pleśń lubi rozwijać się w miejscach o dużej wilgotności. Aby sprawdzić, czy Twoje terrarium ma wysoką wilgotność, po prostu spójrz na ściany pojemnika i sprawdź, czy nie ma na nich pęcherzyków wilgoci.

Ze względu na wysoką temperaturę tworzą się bąbelki wilgoci, które mogą wpływać na cały ekosystem. Aby tego uniknąć wystarczy przetrzeć wilgoć suchym ręcznikiem i już można iść.

Stan gleby

Aby pozbyć się pleśni, musisz wybrać odpowiednią glebę i stworzyć idealne warunki glebowe do swojego terrarium. Zaleca się dodanie wysokiej zawartości materii organicznej, takiej jak kokos — kokos, mech torfowy i odlewy dżdżownic, aby pomóc Twoim roślinom dłużej się rozwijać.

Ponieważ materia organiczna jest wprowadzana do twojego terrarium, pleśń prawdopodobnie zasiedli glebę. Aby temu zapobiec, musisz rozważyć ułożenie warstw piasku, kamyków, węgla drzewnego i gleby, aby zapewnić odpowiedni drenaż i dobry przepływ powietrza.

Pozbywanie się pleśni w terrarium

Pleśń może pojawić się w różnych częściach terrarium w obecności białego puchu lub taśmy i może być widoczna w różnych odcieniach. Bez zbędnych ceregieli pozbądźmy się paskudnej pleśni z Twojego terrarium.

Krok 1. Usuwanie pleśni

Jeśli pleśń zacznie rosnąć w ścianach, skałach i roślinach, możesz łatwo wytrzeć, zeskrobać lub wyrzucić dotknięte obszary, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pleśni. Możesz użyć do tego pęsety, pęsety, skrobaczki i ręcznika.

Krok 2. Przycinanie i wymiana roślin

Kiedy rośliny są przerośnięte i przepełnione, należy je przyciąć lub wymienić, aby uniknąć kondensacji. Im wyższy poziom wilgoci, stwarza możliwość kiełkowania pleśni w roślinach.

Krok 3. Zmiana gleby

Jeśli uważasz, że gleba w Twoim terrarium zaczęła pleśnieć, czas ją wymienić. Zmiana gleby nie tylko zapobiegnie rozprzestrzenianiu się pleśni, ale może bardziej rozkwitnąć roślinom.

Krok 4. Organiczny środek grzybobójczy

Powinieneś również rozważyć użycie organicznych fungicydów, takich jak herbata rumiankowa. Może odświeżyć twoje terrarium, ponieważ ma łagodny efekt, który może wyeliminować zarodniki pleśni.

Fajne wskazówki dotyczące terrarium bez pleśni

Terrarium to samowystarczalny ekosystem, w którym odbywają się cykle życia, co pozwala organizmom biologicznym i innym mieszkańcom na wzajemne czerpanie korzyści. Ponieważ terrarium wykorzystuje materiały organiczne, istnieje możliwość rozwoju pleśni.

Prawdopodobnie nie chcesz, aby te formy zniszczyły estetykę Twojego terrarium. Oto kilka fajnych wskazówek dotyczących terrarium bez pleśni:

  • Nie podlewaj terrarium nadmiernie, ponieważ może to zgnić rośliny, a tym samym doprowadzić do rozwoju pleśni.
  • Przycinaj przerastające rośliny i usuwaj martwe liście przynajmniej raz w miesiącu.
  • Użyj zalecanego rodzaju gleby do terrarium.
  • Utwórz warstwę skał i gleby, aby zapewnić lepszy drenaż i przepływ powietrza.
  • Wystarczająco przewietrz swoje terrarium.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź te poradniki, jak pozbyć się pleśni z kiełkujących nasion i jak pozbyć się pleśni z ściółki. Te artykuły z pewnością dostarczą Ci więcej wiedzy i wskazówek ogrodniczych.

Wniosek

Terrarium to zamknięte środowisko, które można porównać do mini-szklarni. W rzeczywistości może się rozwijać przez długi czas z doskonale zrównoważonym ekosystemem.

Rzeczywiście, pleśń jest największym wrogiem terrariów. Dlatego kluczem do ich długowieczności jest nauka pozbycia się pleśni w terrarium.