Prosty przewodnik w 4 krokach, jak czyścić parapety za pomocą pleśni

Umiejętność czyszczenia parapetów z pleśnią może przynieść korzyści wszystkim, zwłaszcza tym, którzy uwielbiają przebywać w pobliżu okien, siedząc i popijając gorącą kawę w deszczowy dzień. Jak będziesz cieszyć się krajobrazem na zewnątrz, jeśli parapety są pełne pleśni?

Nie martw się więcej, ponieważ czyste okno jest zawsze możliwe dzięki prawidłowemu procesowi czyszczenia! Ten artykuł poprowadzi Cię do najlepszych, ale łatwych i bezproblemowych kroków, aby utrzymać parapety wolne od pleśni.

Prosty przewodnik w 4 krokach

Wystarczy przygotować mieszankę, wyszorować formy i pozostawić do wyschnięcia. Czytaj dalej ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej!

Co powoduje wzrost pleśni na parapetach?

Istnieje wiele powodów, dla których parapety często zarażają się pleśnią. Niektóre z tych przyczyn są następujące:

 • Wyciekający deszcz
 • Brak odpowiedniej wentylacji
 • Kondensacja spowodowana różnymi temperaturami wewnątrz i na zewnątrz okien
 • Wilgoć (zwłaszcza w kuchniach lub łazienkach)
 • Słabe uszczelnienia okien
 • Nieregularne czyszczenie okien (kurz może przekształcić się w pleśń)
 • Upewnij się, że zapobiegasz tym rzeczom i natychmiast naprawiaj uszkodzenia, aby uniknąć rozwoju pleśni na parapetach. Możesz sprawdzić ten przewodnik o tym, co powoduje pleśń na oknach, aby dowiedzieć się więcej.

  Jak można usunąć pleśń na parapetach?

  Pleśnia na parapetach może być jedną z najbardziej irytujących rzeczy, jakich można doświadczyć w domu. Na szczęście cztery proste kroki mogą pomóc każdemu rozwiązać ten problem z rozwojem pleśni!

  Krok 1. Przygotuj swoje materiały

  Przed rozpoczęciem procesu czyszczenia upewnij się, że zebrałeś wszystkie potrzebne materiały. Możesz potrzebować czystych szmat i nieściernej szczotki.

  Poza tym możesz wybrać, jakiego środka czyszczącego lub mieszanki chcesz użyć do procesu czyszczenia. Oto niektóre ze skutecznych rozwiązań czyszczących:

 • Woda wybielająca (jedna część wybielacza na trzy części wody)
 • Gorąca woda z mydłem
 • Biały ocet
 • Boraks
 • Nadtlenek wodoru
 • Soda oczyszczona
 • Amoniak; i
 • Olejek z drzewa herbacianego
 • Środki czyszczące można również kupić w najbliższych sklepach.

  Krok 2. Nosić odzież ochronną dla bezpieczeństwa

  Twoje bezpieczeństwo jest koniecznością podczas wykonywania prac domowych. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy założyć odzież ochronną, np. gumowe rękawice, maskę przeciwpyłową i okulary ochronne.

  Lepiej jest również przykryć podłogę szmatą lub szmatką, aby złapać spadającą pleśń. Na koniec otwórz okna, aby zapewnić odpowiednią wentylację, aby umożliwić wydostanie się niebezpiecznych zarodników i uniknąć najgorszych skutków ich spożycia.

  Krok 3. Zetrzyj pleśń

  Zanurz nieścierną szczoteczkę w wybranej wcześniej mieszance czyszczącej. Następnie użyj go do wyszorowania pleśni z parapetów.

  Pamiętaj, że musisz regularnie zanurzać pędzel, aby usunąć pleśń. Następnie będziesz musiał użyć czystej szmatki, aby wytrzeć formy.

  Krok 4. Pozwól, aby Twoje parapety wyschły

  Na koniec musisz wysuszyć parapety. Pamiętaj, aby nie zamykać okna, jeśli jeszcze nie wyschło.

  Jeśli na parapecie nadal znajdują się pozostałości, najlepiej je wytrzeć. Możesz również powtórzyć proces, jeśli pleśń nie zejdzie za pierwszym razem.

  Jak zapobiegać rozwojowi pleśni na parapetach okiennych?

  Zapobieganie rozwojowi pleśni to najlepszy sposób na uniknięcie tego irytującego problemu. Istnieje jednak wiele sposobów, jak to zrobić.

  W związku z tym w tym artykule znajdziesz dwie wskazówki i strategie zapobiegania pleśni na parapetach.

  Wskazówka nr 1. Kontroluj wilgotność

  Po pierwsze, możesz kupić lub pożyczyć higrometr, aby sprawdzić poziom wilgotności w domu. Aby zapobiec kondensacji, będziesz musiał osiągnąć optymalny poziom wilgotności od 40% do 50% i nie więcej niż 40% w zimie lub w zimnych porach roku.

  Co więcej, możesz również użyć osuszacza, aby usunąć wilgoć z powietrza. Najlepiej też przetrzeć okna, szyby, ramy i parapety, aby usunąć wilgoć z kondensacji.

  Wskazówka nr 2. Utrzymuj parapety w czystości

  Utrzymanie parapetów w czystości to najprostszy sposób na zapobieganie rozwojowi pleśni. Aby to zrobić, będziesz musiał sprawdzać okna raz lub dwa razy w tygodniu pod kątem regularnej konserwacji.

  Pamiętaj, aby regularnie usuwać kurz, ponieważ może zamienić się w pleśń, gdy nie zostanie oczyszczony. Ponadto pamiętaj, aby parapety były zawsze suche.

  Możesz przeczytać ten artykuł o zapobieganiu pleśni wokół okien, aby dowiedzieć się więcej o tym procesie!

  Wniosek

  Pleśń może zawsze rosnąć w ciemnych i wilgotnych miejscach. Gdy nie zostaną oczyszczone i poddane natychmiastowej obróbce, mogą przynieść różne skutki zdrowotne, które mogą zaszkodzić ludziom w gospodarstwie domowym.

  Na szczęście usuwanie pleśni z takich miejsc jak parapety stało się bezproblemowe. Wystarczy przygotować niezbędne materiały, wyszorować formę z parapetów, wytrzeć pozostałości i pozostawić do wyschnięcia.

  Jednak zawsze pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa podczas pracy nad tym problemem. Nosić odzież ochronną przed mieszaniem roztworów i wchodzeniem w kontakt z pleśniami.

  Skoro przeczytałeś ten artykuł o tym, jak czyścić parapety za pomocą pleśni, możesz teraz rozpocząć pracę nad swoim!