Prosty 3-stopniowy przewodnik, jak naprawić uszkodzony przez wodę ekran telefonu

To bardzo frustrujące, jeśli nie wiesz, jak naprawić uszkodzony przez wodę ekran telefonu — wiedząc, że ekran dotykowy telefonu odpowiada za przyjmowanie danych wejściowych z zewnętrznych dotknięć.

Ekrany dotykowe są przyjemne, gdy działają, ale kiedy nie działają, cała ta łatwość obsługi znika, a irytacja szybko się pojawia. Głównym problemem jest to, że ekran dotykowy jest jedynym sposobem komunikacji z telefonem lub tabletem dla określonych urządzeń.

Prosty 3-stopniowy przewodnik

Płyn może dostać się na ekran telefonu, jeśli telefon komórkowy zostanie wrzucony do wody, takiej jak toaleta lub basen. Jeśli telefon komórkowy jest narażony na ekstremalną wilgotność, wilgoć może się skroplić na ekranie wyświetlacza.

Jeśli jak najszybciej usuniesz wodę z ekranu wyświetlacza, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo nieodwracalnego uszkodzenia telefonu. Gdy nagle znika, może się wydawać, że nie masz dostępu do urządzenia.

Chociaż istnieją pewne okoliczności, w których niereagujący ekran dotykowy wymaga fachowej naprawy, możesz podjąć różne środki, od prostych do skomplikowanych, aby przywrócić działanie.

Jak ustalić, czy Twój telefon jest uszkodzony przez wodę

Większość telefonów zawiera wskaźnik kontaktu z płynem, który jest tylko małą naklejką, która zmienia kolor w kontakcie z wodą i zwykle znajduje się w pobliżu gniazda karty SIM. Niezależnie od tego, czy zmienił się kolor naklejki, możesz wykryć, czy Twój telefon został uszkodzony przez wodę.

Jeśli Twój telefon to Samsung S6 Edge lub Galaxy S8, zapoznaj się z następującym artykułem o tym, jak sprawdzić, czy S6 Edge jest uszkodzony przez wodę i jak sprawdzić, czy Galaxy S8 jest uszkodzony przez wodę, aby szybko ustalić, czy Twój telefon jest uszkodzony przez wodę.

Co zrobić, gdy za ekranem telefonu uwięziona jest woda

Gdy telefon ulegnie uszkodzeniu przez wodę, należy zrobić wiele rzeczy. Oto kilka rzeczy, o które powinieneś się martwić.

Krok 1. Wyłącz telefon

Gdy Twój telefon zostanie uszkodzony przez wodę, powinieneś go wyłączyć jako jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić. Inne komponenty sprzętowe ulegają zniszczeniu podczas próby korzystania z telefonu.

Płyn w uszkodzonym obszarze ekranu może powodować problem z obwodem telefonu. Zwarcie wpłynie również na wewnętrzne elementy telefonu.

Krok 2. Usuń wszystkie akcesoria

Usuń wszystkie elementy telefonu, w tym tylną obudowę, baterię i tackę karty SIM. Otwórz wszystkie te obszary, aby telefon mógł oddychać i zidentyfikować wszelką możliwą wilgoć otaczającą te sekcje.

Jeśli którykolwiek z tych elementów jest wilgotny, osusz go czystym, suchym ręcznikiem.

Krok 3. Wysusz telefon uszkodzony przez wodę

Włóż uszkodzony telefon do plastikowej torby lub pojemnika wypełnionego ryżem. Ryż wyciąga wilgoć z telefonu, co pomaga uwydatnić wyświetlacz i zapobiec przyszłemu pogorszeniu się z powodu wilgoci.

W zależności od ilości uszkodzeń spowodowanych przez wodę, pozostaw telefon w ryżu do 48 godzin. Możesz również użyć metody próżniowej i żelu krzemionkowego.

Jak woda wpływa na ekran telefonu

Nadmiar wilgoci lub kropla wody mogą być widoczne na pojemnościowych ekranach dotykowych, podobnie jak kontakt z palcem. Wszędzie tam, gdzie występuje wilgoć, ekran rejestruje dotyk.

Po upuszczeniu do wody ekran dotykowy smartfona może przestać reagować.

Gdy telefon zostanie włożony do wody, płyn wnika do komponentów i sprzętu, powodując, że urządzenie przestaje działać. Woda może potencjalnie uszkodzić i uniemożliwić działanie ekranu dotykowego.

Zwarcia spowodowane przez minerały w wodzie mogą spowodować, że ekran przestanie reagować, wpływając na obwód sterowania dotykowego w zespole ekranu. W wielu przypadkach ekran będzie wymagał wymiany.

Czy obrażenia od wody powodują dotyk ducha

Uszkodzenie telefonu przez wodę może wywołać dotyk ducha z powodu zwarć lub przerwanych styków wewnętrznych spowodowanych wlewem wody między korpusem telefonu a zespołem ekranu lub połączeniami. Duchowy dotyk występuje, gdy telefon reaguje na ruchy, których nigdy nie wykonywałeś, co skutkuje np. wprowadzaniem tekstu lub niezależnym uruchamianiem aplikacji.

Dotyk ducha może również spowodować, że niektóre obszary ekranu całkowicie przestaną reagować na dotyk. Woda może również uszkodzić digitizer, maleńką warstwę szkła na górze ekranu, która przekształca twoje ruchy w sygnał cyfrowy, który telefon rozumie.

Naprawianie uszkodzonego przez wodę ekranu telefonu

Ryż pochłania wodę i zapewnia ultrasuchą atmosferę. Ryż wchłonie wilgoć i wysuszy wszelkie uszkodzenia spowodowane wodą na ekranie telefonu.

Ta metoda działa w przypadku większości elementów elektrycznych, które zostały zanieczyszczone wodą. Pozostaw sitko w ryżu na 24 godziny.

Możesz również użyć metody dmuchawy. Usuń wszystkie elementy telefonu uszkodzonego przez wodę, w tym płytę główną.

Sprawdź, czy złącze LCD nie jest uszkodzone przez wodę. Jeśli tak, zaopatrz się w cieńszy i miękki pędzelek.

Nałóż niewielką ilość rozcieńczalnika na pędzel i zacznij szczotkować złącze LCD. Po wyszczotkowaniu użyj dmuchawy, aby wysuszyć pozostałe części i włóż wszystkie elementy z powrotem, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Jeśli ta metoda nie działa, wymiana LCD jest ostatnią opcją.

Wniosek

Po przeczytaniu tego artykułu możesz teraz odpowiedzieć na swoje pytanie „jak naprawić uszkodzony przez wodę ekran telefonu”. Większości problemów z ekranem dotykowym telefonu z systemem Android nie da się rozwiązać, zdejmując osłonę ekranu i przecierając ekran miękką, lekko wilgotną, niestrzępiącą się ściereczką.

Jeśli to nie zadziała, możesz spróbować innych metod wymienionych w tym artykule, aby rozwiązać problem.