Pomocny przewodnik dla majsterkowiczów w 6 krokach, jak pozbyć się pleśni z dywanów

Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, jak pozbyć się pleśni z dywanów. Od brudu po zapach, przeprowadzimy Cię przez proces eliminacji pleśni.

Czy nie jest prawdą, że spędzamy dużo czasu na naszych dywanikach w domu? Chodzimy na spacery, biegamy, odpoczywamy i bijemy się, zrelaksowani i spokojni.

Pomocny przewodnik dla majsterkowiczów w 6 krokach

Jednak jak bardzo możesz być zrelaksowany, gdy masz do czynienia z plamą pleśni na swoim dywanie? To może nie być najprzyjemniejsze przeżycie.

Więc nie martw się, pleśń może i zostanie usunięta z dywanu na kilka sprawdzonych sposobów.

Dywany i dywaniki Pleśń

Ponieważ dywaniki i wykładziny są wykonane z materiałów przypominających gąbkę, mają skłonność do pochłaniania zapachów. Dobrą wiadomością jest to, że przy odpowiedniej pielęgnacji można wyeliminować większość zapachów.

Złą wiadomością jest to, że gdy zapach jest pleśnią, sprawy stają się trochę trudne, zwłaszcza jeśli pleśń nie zostanie złapana wystarczająco wcześnie i rozprzestrzeniła się na spód dywanu.

Gdy na dywanie pojawi się pleśń, bardzo ważne jest, aby usunąć go tak szybko, jak to możliwe, ponieważ może to oznaczać, że dywan został uszkodzony przez nadmierną wilgoć, która nie wyschła całkowicie. Pleśń może również wywoływać świszczący oddech u pacjentów z astmą.

Usuwanie pleśni na dywanikach

Ważne jest, aby pamiętać, że problem należy rozwiązać natychmiast, gdy tylko zauważysz jakiekolwiek oznaki pleśni. Czas ma kluczowe znaczenie dla pleśni, ponieważ zarodniki mogą stać się bardziej nieprzyjemne, im dłużej trzymasz je w spokoju.

Krok 1. Wynieś dywan na zewnątrz, jeśli masz do czynienia z jednym. W przeciwnym razie wykorzystaj dywan tak często, jak to możliwe.

Krok 2. Usuń jak najwięcej pleśni z dywanu za pomocą miotły. Pleśń na dywanie powinna nadal się rozluźniać i wypadać.

Krok 3. Odkurz dotknięty obszar natychmiast po wstępnym zamiataniu. Jak tylko odkurzysz obszar prawidłowo, opróżnij worek próżniowy do zewnętrznego kosza na śmieci.

Krok 4. Połącz ciepłą wodę i detergent w misce, aby uzyskać mydło.

Krok 5. Aby dokładnie wyczyścić miejsca, w których pojawił się pleśń, przetrzyj go wielokrotnie gąbką.

Krok 6. Chociaż możesz odczuwać pokusę użycia wentylatora w celu przyspieszenia procesu suszenia, powinieneś pozostawić dywan do wyschnięcia w sposób naturalny. Wszelkie zarodniki pleśni lub pleśni, które mogą znajdować się na dywanie, mogą zostać rozsiane po całym domu, jeśli wystrzelisz bezpośrednio na niego wentylator sufitowy lub podłogowy.

Metody usuwania zapachu pleśni z dywaników

Metoda nr 1. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to doskonały produkt do usuwania zapachów, czy to z śmierdzącego obuwia, odzieży czy, w tym przypadku, dywanów.

Krok 1. Najlepiej byłoby obficie posypać powierzchnię dywanu sodą oczyszczoną. Aby praca przebiegała sprawnie, należy nałożyć na dywan grubą warstwę sody oczyszczonej.

Odczekaj kilka godzin, aby usiadł (najlepiej na noc lub nawet najlepiej dwa dni, jeśli to możliwe) bez nadepnięcia na niego. Jeśli zapach jest tylko powierzchnią, wystarczy, aby Twoja wykładzina pachniała jak nowa.

Krok 2. Jeśli podejrzewasz, że nieprzyjemny nieprzyjemny zapach wydobywa się z wnętrza dywanu po dwóch dniach, wyszczotkuj go sztywną miotłą lub szczotką ręczną, aby upewnić się, że soda oczyszczona dotknie włókien dywanu. Aby uniknąć zranienia delikatnych nici miotły, używaj jej delikatnie.

Krok 3. Użyj odkurzacza, aby wytrzeć sodę oczyszczoną na tym etapie procedury, ponieważ proszek może ją uszkodzić. Zamiast tego oszczędź czas i pracuj, wytrząsając dywan na zewnątrz.

Krok 4. Po strząsnięciu nadmiaru sody oczyszczonej odkurz pozostały proszek za pomocą silnej próżni.

Krok 5. Jeśli zapach poprawił się, ale nie zniknął całkowicie, powtórz proces. Nie martw się. Soda oczyszczona nie zaszkodzi wykładzinie, więc możesz jej używać tak często, jak chcesz.

Metoda nr 2. Nadtlenek wodoru

Jeśli na dywanie nadal panuje pleśń i zapach stęchlizny, wypróbuj roztwór wody i nadtlenku wodoru. Użyj około pięciu części wody na każdą część nadtlenku wodoru.

Jest to również doskonały sposób na pozbycie się zarodników pleśni i stęchłego smrodu. Możesz przeczytać ten artykuł, który pomoże określić, jaka jest różnica między pleśnią a pleśnią.

Metoda nr 3. Szampon

Wspaniałą rzeczą w pozbywaniu się pleśni, pleśni i zapachów stęchlizny jest to, że istnieje tak wiele opcji. Jeśli soda oczyszczona i woda utleniona nie działają, idź do sklepu i kup butelkę piany szamponu do dywanów.

Nałóż dużą ilość szamponu do dywanów na dotknięty obszar i delikatnie wetrzyj go gąbką. Pozostaw szampon do dywanów na co najmniej 20 minut przed spłukaniem.

Następnie odkurz szampon i wszelkie pozostałości. Ten połączony artykuł o tym, jak pozbyć się pleśni z koszy na śmieci, z pewnością będzie pomocny.

Wniosek

Chociaż możesz usunąć wiele plam, uszkodzeń pleśni i zapachów stęchlizny za pomocą zwykłych domowych rozwiązań, niektóre będą wymagały więcej pracy.

Możesz zatrudnić specjalistów od usuwania pleśni, jeśli uważasz, że wyczerpałeś wszystkie inne opcje lub nie chcesz się nimi zajmować. To wszystko na temat tego, jak usunąć pleśń z dywanów.