Pleśń 101: Ile czasu zajmuje pleśń na płycie gipsowo-kartonowej?

Potrzeba tylko od 24 do 48 godzin, aby odpowiedzieć na pytanie „jak długo trwa rozwój pleśni na płytach kartonowo-gipsowych”. W niektórych przypadkach rozprzestrzenianie się zajmuje co najmniej trzy dni.

Dopóki istnieją odpowiednie warunki, pleśń może rozwijać się na wielu różnych materiałach budowlanych w Twoim domu. Oprócz uszkodzenia przedmiotu, na którym rośnie, rozwój ten może prowadzić do problemów zdrowotnych u każdego, kto go dotyka lub wdycha.

Pleśń 101: Ile czasu zajmuje pleśń na płycie gipsowo-kartonowej?

Chociaż rozwój pleśni jest nieunikniony, ty i twój dom będziecie w lepszej sytuacji, jeśli uda się temu zapobiec. Problem polega jednak na tym, że pleśń może się rozmnażać.

Formy i ściany

Zwykle pleśń rozwija się na suchej ścianie w ciągu 2-3 dni. Rozmnażają się poprzez dyspersję zarodników, które są mikroskopijnymi nasionami unoszącymi się w powietrzu.

Podczas spożywania materiału organicznego pleśnie ostatecznie rozkładają substancję, na której rosną, a następnie rozpraszają się, aby rozłożyć inny materiał organiczny w ich bezpośrednim otoczeniu. Pleśń może spowodować rozległe szkody w Twoim domu oraz drobne lub poważne komplikacje zdrowotne dla Ciebie i Twojej rodziny, które możesz przeoczyć.

Wilgoć i organiczne źródło żywności są niezbędne do wzrostu zarodników pleśni, ale składnik wilgoci ma kluczowe znaczenie. W rezultacie rozwój pleśni jest częstym zjawiskiem po uszkodzeniu przez wodę.

Nadmiar wody powoduje wilgoć w materiałach budowlanych, której zarodniki pleśni potrzebują do rozwoju.

Jak sprawdzić, czy pleśń jest w Twojej płycie gipsowo-kartonowej?

Są chwile, kiedy problemy z wodą, takie jak powodzie lub wycieki, powodują rozwój pleśni w płytach kartonowo-gipsowych. Powietrze w Twoim domu jest zanieczyszczone, zanim się zorientujesz, co sprawia, że ​​oddychanie jest niebezpieczne dla Twojej rodziny.

Dobrą rzeczą jest to, że chociaż pleśń jest niewykrywalna, pozostawia ślad swojej obecności. Istnieje wiele sposobów, aby stwierdzić, czy w ścianach rośnie pleśń i czy w ścianach jest pleśń.

Oto dodatkowy przewodnik dotyczący wykrywania pleśni za ścianami.

Plamy z wilgoci

Powinieneś odciąć uszkodzenia płyt kartonowo-gipsowych przez wodę o jedną stopę znacznie powyżej linii wodnej. Pleśń może rosnąć nawet w przypadku widocznych nieszczelności ścian.

Jeśli zobaczysz którykolwiek z poniższych elementów, Twoja płyta gipsowo-kartonowa może być mokra. Wilgoć najprawdopodobniej znajduje się w ścianach, które są wygięte, wybrzuszone lub zdeformowane.

Gnijąca ściana

Istnieje duża szansa, że ​​jeśli ściana niszczeje, to pod nią jest pleśń. Pleśń może nie być tak widoczna w mniej surowych warunkach.

Należy sprawdzić ściany i obramowania pod kątem pleśni, a także powierzchnie za przedmiotami. Pamiętaj, że pleśń może mieć różne kolory i tekstury, więc bądź czujny.

Kolory pleśni mogą różnić się od czarnego do zielonego, szarego do białego. Kiedy pleśń tworzy się pod tapetą winylową, może wydawać się pomarańczowa, różowa lub fioletowa.

Odbarwienie pleśni na ścianach, nawet po namalowaniu, jest również kolejnym charakterystycznym wskaźnikiem.

Zatęchły zapach

Pleśń może ukrywać się w twoich ścianach, jeśli możesz ją powąchać, ale nie widać jej żadnych widocznych śladów. Mogą zaroić się nad twoim domem, jeśli wydziela stęchły zapach.

Ziemisty i wilgotny aromat przypominający las jest tym, co otrzymujesz, gdy wdychasz zarodniki pleśni.

Dużo łatwiej jest dostać się do obszarów za barierkami. Możesz użyć zapachu pleśni, aby rozpoznać problem.

Jak szybko pleśń rozprzestrzenia się w suchej płycie?

Gdy zarodniki pleśni poruszają się po powierzchni, zostają mocno zakotwiczone i delektują się żywnością organiczną, która jest łatwo dostępna. Pleśń może szybko rozprzestrzenić się na sąsiednie lub okoliczne wilgotne obszary w ciągu zaledwie kilku godzin.

Kiedy pleśń rośnie na wilgotnej powierzchni, uwalnia w powietrze setki milionów zarodników, które mogą szybko rozprzestrzenić się po całym domu. Pleśnie z każdą mijającą minutą rozszerzają swój zasięg ataku.

Aby dowiedzieć się więcej, oto przewodnik, jak łatwo usunąć pleśń z uszkodzeń spowodowanych przez wodę.

Jak mogę powstrzymać rozwój pleśni?

Jeśli masz nieruchomość uszkodzoną przez wodę, musisz podjąć natychmiastowe działania, aby zmniejszyć ilość wilgoci w powietrzu. Ponieważ woda może rozprzestrzeniać się tak szybko, jest to bardzo ważne.

Brak materiałów i mebli pochłaniających wilgoć pozwoli wodzie wnikać w konstrukcję i dalej rozchodzić się, co jeszcze bardziej pogorszy problem.

Możesz użyć mokrego odkurzacza, aby usunąć nadmiar wody z dywanu. Następnym krokiem jest suszenie domu.

Alternatywnie, wilgoć pozostanie, pozwalając na tworzenie się pleśni przed normalnym procesem suszenia.

W przypadku dużej ilości wody i rozległych uszkodzeń ekstrakcja i suszenie mogą być trudne. Z tego prostego powodu, że wysuszenie mokrych przedmiotów na świeżym powietrzu może zająć wieki i umożliwić rozwój pleśni.

Wniosek

Teraz, gdy wiesz, ile czasu zajmuje wzrost pleśni na płycie gipsowo-kartonowej, najlepiej jest podjąć dokładne kroki, aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu się. Jeśli potrzebujesz więcej rąk, najlepiej zatrudnij profesjonalną pomoc, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Jeśli wybierasz się na majsterkowanie, rozważ założenie maski ochronnej.