Pielęgnacja samochodu 101: Jak pozbyć się pleśni w klimatyzatorze samochodowym

Istnieją trzy sposoby na pozbycie się pleśni z klimatyzatora samochodowego. Wszystkie z nich obejmują spraye wykonane z różnych materiałów. Dowiedz się więcej o nich poniżej!

Pleśnia w klimatyzatorach samochodowych

Pleśń rośnie nawet w miejscach, o których myślisz, że nie. Mogą rosnąć w widocznych miejscach, takich jak tkaniny meblowe lub mniej widocznych miejscach, takich jak klimatyzatory samochodowe.

Pielęgnacja samochodu 101: Jak pozbyć się pleśni w klimatyzatorze samochodowym

Wszędzie tam, gdzie może rosnąć pleśń, należy je usunąć, zanim całkowicie zaatakują twoją przestrzeń. W przypadku rozwoju pleśni w dostępnych miejscach, oto artykuł o usuwaniu pleśni z tkanin meblowych. Jeśli chodzi o rozwój pleśni w klimatyzatorach samochodowych, czytaj do końca artykułu, aby się dowiedzieć.

W jaki sposób pleśń rośnie w klimatyzatorach samochodowych?

Rozwój pleśni w klimatyzatorach samochodowych jest spowodowany wysokim poziomem wilgoci. Nic dziwnego, że pleśń rośnie w AC ze względu na rodzaj środowiska, w którym się znajdują – mokre i zimne.

Chociaż nie jest to zaskakujące, rozwój pleśni w klimatyzatorach jest trudny do wykrycia wizualnie. Jest to szczególnie trudne, gdy próbujesz kupić używany samochód. Jeśli kupujesz samochód, upewnij się, że został dokładnie sprawdzony pod kątem pleśni.

Jak wykryć pleśń w klimatyzacji samochodowej?

Jak wykryć pleśń, jeśli jej nie widać, jak w klimatyzatorach samochodowych? Prawidłowa odpowiedź to użycie innych zmysłów.

Pleśń zazwyczaj wydziela nieprzyjemny zapach, którego nie można przegapić, zwłaszcza że to klimatyzator pochodzi z tego, z czego pochodzi pleśń. Gdy klimatyzacja krąży w powietrzu w samochodzie, tym bardziej poczujesz zapach stęchlizny.

Innym sposobem na wykrycie pleśni w klimatyzatorze samochodu jest wyczuwanie powietrza z klimatyzacji. Jeśli powietrze nie jest wypychane, pleśń mogła już przeniknąć do twojego systemu.

Jak pleśń w klimatyzatorach samochodowych wpływa na Ciebie?

Oprócz zapachu i odczucia powietrza, wzrost pleśni można wykryć na podstawie reakcji organizmu na nią. Długotrwałe narażenie na pleśń nieuchronnie prowadzi do problemów z oddychaniem.

Ci, którzy są podatni, mogą nawet cierpieć na astmę wywołaną przez pleśń. Ponieważ pleśń może negatywnie wpływać na twoje zdrowie, uważamy, że dobrze jest wiedzieć, jak się ich pozbyć.

Sposoby usuwania pleśni w klimatyzatorach samochodowych

Etapy usuwania pleśni w klimatyzatorach samochodowych mogą różnić się od, powiedzmy, usuwania pleśni z cewek AC w ​​domu. W celach informacyjnych, oto artykuł na temat zabijania pleśni z cewek prądu przemiennego.

Metoda nr 1. Użyj środka dezynfekującego

W przypadku silnych zapachów pleśni najlepszym rozwiązaniem są spraye dezynfekujące w aerozolu. Wybierz te, które mogą wyeliminować zarówno zapach, jak i wzrost. Coś takiego jak EnviroKlenz Everyday Odour Eliminator jest idealne do tej pracy.

Metoda nr 2. Ocet i woda

Jeśli nie przeszkadza ci zapach, możesz zrobić spray za pomocą octu i wody. Wystarczy wymieszać ocet i wodę w proporcji 1:3, a następnie włożyć do butelki ze spryskiwaczem. Zapach nie będzie przyjemny, ale efekty są świetne, gdy użyjesz octu do zabicia pleśni.

Aby uzyskać świeższy zapach, możesz dodać do mieszanki sok z połowy cytryny. Cytryna sprawi, że zapach będzie trwał dłużej.

Metoda nr 3. Lizol

Podobnie jak w przypadku wszystkich wymienionych sprayów, przed rozpoczęciem natryskiwania należy wyłączyć klimatyzację, wentylator i samochód. Następnie spryskaj środek dezynfekujący lub cokolwiek innego, który zdecydujesz się użyć na każdym otworze wentylacyjnym klimatyzatora.

Trzymaj drzwi zamknięte tym razem, aby utrzymać przepływ powietrza wewnątrz samochodu. Trzymanie go w środku pomoże w usuwaniu pleśni i zarodników pleśni.

Następnie włącz klimatyzację na pełną moc, aby zapewnić obieg systemu wokół samochodu. Naciśnij przycisk recyrkulacji.

Następnie spryskaj otwór wentylacyjny recyrkulacji, gdy klimatyzator jest nadal na maksymalnej mocy. Następnie przełącz się na tryb pełnego wentylatora, aby wydmuchać więcej powietrza. Przełączanie zapobiegnie narażeniu AC na dodatkową wilgoć.

Wskazówki dotyczące zapobiegania pleśni w klimatyzatorach samochodowych

Rdzeń parownika klimatyzatora to miejsce, w którym zwykle rośnie pleśń. Czasami znajdziesz również pleśń w przewodach klimatyzacji. Aby zapobiec rozwojowi pleśni w tych miejscach, wykonaj następujące czynności:

1. Rozmrażaj klimatyzator

Aby zapobiec nadmiernemu narażeniu klimatyzatora na wilgoć, odmrażaj go przez dziesięć minut po użyciu. Włącz wentylator, aby wysuszyć parownik. Nie używaj recyrkulacji, ponieważ może to pogorszyć problemy z wilgocią, wprowadzając więcej powietrza.

2. Unikaj parkowania w niektórych obszarach

Pewne obszary, czyli przestrzenie, w których wszędzie znajdują się zanieczyszczenia, które zostaną zassane do Twojego samochodu. Na przykład, gdy jedziesz w zakurzonych miejscach, zabierasz do samochodu zarodniki i kurz.

Zabieranie gruzu może prowadzić do rozwoju pleśni, zwłaszcza gdy nie są one odpowiednio czyszczone. W takich sytuacjach lepiej jest wyłączyć system HVAC.

Wniosek

Ten artykuł o tym, jak pozbyć się pleśni w klimatyzatorze samochodowym, ma na celu pomóc w zabiciu pleśni. Służy jednak również jako środek ostrożności na następny raz.