Pielęgnacja basenu 101: Jak łatwo pozbyć się pleśni w basenie?

Pierwszym krokiem do pozbycia się pleśni wodnej w basenie jest określenie, jaki rodzaj pleśni wodnej znajduje się w twoim basenie.

Pleśń ma tendencję do występowania w miejscach obfitujących w wodę i wilgoć, dlatego nie jest zaskoczeniem, że pleśń występuje również w basenach. Pomimo tego, że jest to typowe, nie powinieneś tolerować pleśni wodnej.

Pielęgnacja basenu 101: Jak łatwo pozbyć się pleśni w basenie?

Przeczytaj ten artykuł dalej, aby dowiedzieć się więcej o pleśni wodnej i co możesz z nią zrobić.

Co to są formy wodne?

Pleśń wodna rozwija się na wodach powierzchniowych, co ma sens, dlaczego występują w basenach.

Istnieje kilka rodzajów pleśni wodnych, które można napotkać w basenie i różnią się one kolorem. Najczęstsze to biała pleśń i różowy śluz.

Jednym z najbardziej znanych rodzajów pleśni wodnych jest biała pleśń. Jeśli martwisz się białą pleśnią, przeczytaj ten artykuł o pozbywaniu się białej pleśni z basenu.

Jak wyglądają formy wodne?

Jak wspomniano powyżej, istnieją różne odmiany pleśni wodnej. Najbardziej znaną jest biała pleśń.

Biała pleśń rośnie naturalnie na wodzie i nie ma na nią wpływu zabiegi basenowe. Jednak w porównaniu do zielonych alg, białe pleśnie szybko giną pod słońcem.

Białe pleśnie przypominają błonę i są często porównywane do podartych bibułek. Z drugiej strony różowy śluz wygląda jak glony.

Różowy śluz często łączy się z białą pleśnią. Jednak w porównaniu z białą pleśnią łatwo ją wykryć.

Różowy śluz znajduje się głównie na ścianach basenu i filtrach basenowych. Czują się też śliskie w dotyku i nie radzimy nikomu dotykać ich gołymi rękami.

Co powoduje pleśń wodną?

Biała pleśń i różowe narośla śluzowe zaczynają się w niewielkich ilościach, ale mogą szybko rozmnożyć się w kolonię, jeśli zostaną pozostawione bez opieki. Powodów ich rozwoju jest kilka, ale najczęstsze są problemy z filtracją.

Problemy z systemem filtracji prowadzą do zastoju wody, co nieuchronnie sprzyja rozwojowi pleśni. Mówiąc dokładniej, stojąca woda w basenie prowadzi do gromadzenia się mikroorganizmów.

Posiadanie niezrównoważonej wody powoduje również różowy śluz i białą pleśń wodną. Te pleśnie wodne występują w naturze, więc nie powinny występować w basenach.

Gdy w Twoim basenie brakuje biguanidu lub chloru, może gromadzić się biała pleśń i różowy szlam. To sprawiłoby, że twój basen byłby niebezpieczny do pływania.

Jaki jest wpływ pleśni wodnej na basen?

Długotrwałe narażenie na pleśń jest ogólnie niebezpieczne. Tak samo jest z pleśnią wodną; szkodzi twojemu ciału, jeśli go połkniesz lub dostaniesz do oczu.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, co stanie się po przypadkowym spożyciu pleśni, oto artykuł o tym, co dzieje się po wypiciu pleśni.

Różowy śluz może prowadzić do infekcji, jeśli będziesz na niego narażony przez dłuższy czas. Z drugiej strony biała pleśń jest stosunkowo nieszkodliwa, jeśli nie jesteś na nią regularnie narażony.

Jeśli jednak jesteś podatny na pleśń, możesz cierpieć na alergie, jeśli zostaniesz na nią narażony podczas pływania.

Usuwanie pleśni wodnej w basenach

Ponieważ już udostępniliśmy, jak usunąć pleśń z białej wody, zamiast tego przejdziemy do procesu usuwania różowego śluzu. Oto kroki:

Krok 1. Sprawdź i wyczyść filtr basenu

Biała pleśń uwielbia rosnąć na plastikowych częściach basenu, takich jak rury PCV. Różowy szlam podąża za białą pleśnią, a te dwa występujące w tym samym miejscu prowadzą do dalszych uszkodzeń filtracyjnych.

Musisz sprawdzić stan filtra swojego basenu i odpowiednio postępować. Jeśli zapychają go różowe śluzy i biała pleśń, wyczyść je techniką płukania wstecznego.

Krok 2. Sprawdź pH wody w basenie

Zdobądź zestaw testowy do płynów lub paski testowe, aby ocenić poziom pH wody w basenie. Różowy szlam wpływa na chemię wody w basenie, więc przetestowanie go sprawdzi, z czym masz do czynienia.

Co więcej, pomogłoby ci to zrównoważyć poziom pH, jeśli najpierw go przetestujesz.

Krok 3. Wstrząs

Ten krok jest niebezpieczny, ale konieczne jest zabicie różowego śluzu. Musisz wstrząsnąć wodą w basenie w stosunku 3 lub 4:10 000, odpowiednio, funty na galony.

Krok 4. Pędzel

Po szokowaniu wody w basenie i gdy jest już bezpieczna, spuść wodę. Następnie wyszczotkuj basen, aby usunąć szlam i inne formy wzrostu w basenie.

Używaj tylko odpowiedniej szczotki do swojego basenu. Miękkie włosie jest przeznaczone do płytek, a stalowe do betonu.

Krok 5. Sprawdź filtr i poziom pH

Wróć do pierwszych dwóch kroków, aby upewnić się, że pula jest teraz w lepszym stanie. Sprawdź swój filtr, czy działa poprawnie lub czy jest teraz czysty.

Dla pewności użyj chemicznych środków czyszczących na filtrze, aby usunąć pleśń, która przez niego przeszła. Na koniec przetestuj alkaliczność wody w basenie, poziom pH i poziom środka dezynfekującego.

Wniosek

Postępowanie zgodnie z instrukcjami, jak pozbyć się pleśni wodnej w basenie, wymaga sporo wysiłku. Mamy nadzieję, że ten artykuł o pleśni w basenach był pomocny w rozwiązywaniu problemów związanych z pleśnią i basenami.