Opieka domowa 101: Jak łatwo usunąć pleśń z komina?

Jeśli zauważysz wilgotny zapach wydobywający się z komina, możesz dowiedzieć się, jak usunąć pleśń z komina. Pamiętaj jednak, że będziesz robić coś więcej niż tylko szorowanie, ponieważ najpierw musisz również zająć się źródłem problemu.

Wszyscy właściciele domów słyszeli jedną lub dwie przerażające historie o skutkach rozwoju pleśni i pleśni w domu. Chociaż te narracje prawdopodobnie brzmią przesadnie, niektóre z nich są prawdziwe i mogą się przydarzyć każdemu w dowolnym momencie.

Chociaż pleśń nie jest tak szkodliwa jak pleśń, musisz ją usunąć, gdy tylko podejrzewasz, że rośnie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak usunąć pleśń z kominów i co ją powoduje.

Co powoduje wzrost pleśni w kominach?

1. Brak odpowiedniej wentylacji

Najczęstszą przyczyną rozwoju pleśni jest słaba wentylacja. Jeśli nie ma przepływu powietrza odprowadzającego wilgoć z komina, zostanie ona uwięziona w środku i spowoduje kondensację.

Proces ten zachodzi, gdy ciepłe i wilgotne powietrze styka się z zimną powierzchnią komina. Przekształci wilgotne powietrze w stan ciekły, który będzie wyglądał, jakby komin się pocił.

2. Uszkodzony korona komina

Korona komina pomaga zakryć wszelkie pęknięcia na górze, aby zapobiec przedostawaniu się wody do wnętrza domu. Jeśli więc podejrzewasz, że na kominie pojawił się pleśń, prawdopodobnie powinieneś sprawdzić koronę i zobaczyć, czy nie jest zepsuta lub uszkodzona.

Gdy warunki są odpowiednie, pleśń może rozwijać się w każdym środowisku. Wystarczy jedno pęknięcie, aby nakarmić pleśń.

3. Cegły i zaprawy niewodoodporne

Inną przyczyną pleśni są niewodoodporne cegły i zaprawa. Może powodować przenikanie wody i wilgotnego powietrza do ścian komina.

Teraz, gdy w kominie jest wilgoć, to tylko kwestia czasu, zanim pojawi się pleśń. Aby uzyskać więcej informacji, oto przewodnik, jak długo trwa rozwój pleśni.

Łatwe kroki w usuwaniu pleśni z komina

Krok 1. Natychmiast napraw źródło wody

Po potwierdzeniu, że na kominie pojawiła się pleśń, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to poszukać, co może ją w pierwszej kolejności powodować.

Naprawienie źródła problemu zapobiegnie powtórzeniu się podobnych sytuacji w przyszłości. Pleśń nie może rosnąć bez wody, więc odcięcie jej źródła wody pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i bóle głowy.

Kiedy już przy tym jesteś, może to być również czas na posprzątanie obszaru. Zapoznaj się z tym artykułem o tym, jak czyścić komin pieca na drewno od dołu do góry, aby uzyskać przydatne wskazówki.

Krok 2. Przygotuj swoje rozwiązanie do czyszczenia

Następnym krokiem do zrobienia jest wymieszanie roztworu czyszczącego. Istnieje kilka rozwiązań, które możesz zrobić, w zależności od tego, co jest dostępne w Twoim domu.

W wiadrze wymieszaj ¼ szklanki wybielacza z jedną czwartą wody. Jako zamiennik można również zmieszać detergent i odrobinę amoniaku w ciepłej wodzie.

Należy pamiętać, że należy unikać mieszania wybielacza i amoniaku. Tworzy toksyczny gaz, który może być niebezpieczny dla zdrowia.

Krok 3. Zastosuj i wyszoruj dotknięty obszar

Następnie ostrożnie wlej roztwór czyszczący do butelki z rozpylaczem za pomocą lejka. Nie zapomnij nosić sprzętu ochronnego, aby zapobiec przedostawaniu się zarodników do wnętrza ciała.

Pozostaw roztwór na maksymalnie pięć minut. Pozwoli to roztworowi wniknąć w pleśń i zapobiec jego namnażaniu.

Następnie wyszoruj obszar za pomocą szczotki o sztywnym włosiu. Możesz użyć długiego uchwytu do trudno dostępnych miejsc.

Krok 4. Spłucz ciepłą wodą

Czy wiesz, że ciepła woda to skuteczny środek czyszczący? Kiedy skończysz szorować dotknięte obszary, spłucz wszystko ciepłą i czystą wodą.

Może również pomóc, jeśli spróbujesz jeszcze trochę szorować, aby upewnić się, że wszystkie zarodniki pleśni zniknęły. Możesz również znaleźć trochę brudu i sadzy na swoim problemie z pleśnią, gdy to robisz.

Krok 5. Umów się na spotkanie z profesjonalistami

Po spłukaniu sprawdź swój komin i sprawdź, czy nie wyciągnąłeś wszystkiego. Jeśli uważasz, że nadal są jakieś pozostałości, możesz powtórzyć kroki od 1 do 4 tak często, jak potrzebuje Twój komin.

Możesz również umówić się na wizytę kontrolną u profesjonalnego kominiarza. Czasami zatrudnienie eksperta może zaoszczędzić więcej pieniędzy niż zrobienie tego samemu.

Ten post o tym, czego możesz się spodziewać przed zatrudnieniem kominiarza, może pomóc Ci wybrać doskonałą firmę, która pomoże Ci w tym czasie.

Wniosek

Skoro już wiesz, jak usunąć pleśń z komina, prawdopodobnie powinieneś wstać i zrobić to jak najszybciej. Jak wspomniano wcześniej, narażenie na ten grzyb może powodować potencjalne problemy zdrowotne i powodować nieświeży zapach w domu.

Kiedy już zdecydujesz, kiedy to zrobić, zalecamy, abyś nie robił tego sam. Najlepiej byłoby mieć asystenta, który pomoże ci we wszystkim i będzie się tobą opiekował na wypadek, gdyby coś się stało.

Należy również upewnić się, że nosisz odpowiedni sprzęt, taki jak maska ​​na twarz, ochrona oczu i rękawiczki.