Niezbędny 3-stopniowy przewodnik dotyczący usuwania pleśni z betonu

Oprócz tego, jak usunąć pleśń z betonu i jak zdecydować, jakie rozwiązanie do tego zastosować, musisz także dowiedzieć się, co w pierwszej kolejności prowadzi do rozwoju pleśni. Znajdziesz to wszystko w tym artykule, a także kilka wskazówek dotyczących zapobiegania pleśni, więc czytaj do końca!

Co to jest pleśń?

Jest to rodzaj grzyba, który czasami jest mylony z wczesną formą pleśni. Pleśń ma różne kolory, a niektóre z nich zaczynają się od bieli, dlatego ludzie mylą tę pierwszą z drugą.

Niezbędny 3-stopniowy przewodnik dotyczący usuwania pleśni z betonu

Pleśń i pleśń mogą mieć podobieństwa, takie jak zapach, który wydzielają i jak mogą wywoływać alergie; jednak mają więcej różnic. Na przykład dojrzała pleśń i pleśń mają kontrastujące kolory.

Pleśń przybiera jaśniejsze kolory, takie jak blady żółty i biały, podczas gdy pleśń zmienia kolor z ciemnozielonego na czarny. Oprócz tych cech mają też różne tekstury.

Pleśń jest albo pudrowa, albo puszysta, a pleśń jest rozmyta lub śluzowata. Pleśń jest bardziej szkodliwa w pomieszczeniach, podczas gdy pleśń niszczy przedmioty na zewnątrz, takie jak rośliny.

Kolejną różnicą jest to, że pleśń ma tendencję do przyklejania się do materii organicznej, podczas gdy pleśń nie dyskryminuje. Co więcej, ta ostatnia penetruje i rozbija powierzchnię, na której jest osadzona, a ta pierwsza nie.

Ze względu na te cechy pleśń jest uznawana za łagodniejszą formę pleśni.

W jaki sposób beton gromadzi pleśń?

Beton nie jest materią organiczną; jednak nadal może być podatny na grzyby. Dwa główne powody jego podatności to wilgoć i źródło pożywienia.

Źródłem pożywienia pleśni są zazwyczaj materia organiczna, taka jak soki drzewne do betonu zewnętrznego lub cząstki żywności do betonu wewnętrznego. Z drugiej strony wilgoć jest głównie spowodowana przez wodę.

Uszkodzenia od wody mogą wystąpić zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Jeśli masz do czynienia z pleśnią zewnętrzną, oto artykuł o tym, jak usunąć pleśń z poduszek zewnętrznych, który może dać ci wyobrażenie o procesie usuwania pleśni.

Zanim pojawi się pleśń na betonie, zaczynają się jako zarodniki w powietrzu. Następnie czekają na idealny moment, w którym środowisko zapewni im wystarczającą ilość wilgoci, źródła pożywienia i temperatury, aby przeżyć.

Stamtąd pleśń zaczyna rosnąć na jednej powierzchni, a następnie się rozmnaża. Jednym z niebezpieczeństw związanych z gniciem pleśni jest to, że powoduje pleśń, co prowadzi do większej liczby napraw.

Jak wykryć pleśń na betonie

Jednym ze sposobów na wykrycie pleśni na betonie jest zapach, który wydziela. Często wydzielają zapach podobny do wilgotnych skarpet.

Lepiej zbadać sprawę od razu, gdy zauważysz taki zapach, choćby tylko jego zapach. Otwarcie okien i zachęcanie do wentylacji może chwilowo pomóc, ale nie rozwiąże problemu pleśni.

Innym sposobem na wykrycie wzrostu pleśni na betonie jest pomiar jego wilgotności za pomocą miernika wilgotności. Jeśli wynik pokazuje wysoki poziom wilgoci, prawdopodobnie masz do czynienia z rozwojem pleśni.

Kroki usuwania pleśni z betonu

Krok 1. Oczyść miejsce

Najpierw trzeba odpowiednio zdjąć meble, aby pracować na obszarze zagrzybionym. Sprawdź, czy pleśń rozprzestrzeniła się na inne części domu, takie jak meble lub rośliny domowe.

Jeśli poza betonem widzisz przedmioty zarośnięte pleśnią, oddziel je od tych, które nie zostały dotknięte pleśnią. Następnie niech ktoś zajmie się tymi, które mają pleśń.

Krok 2. Wybierz środek do usuwania pleśni

Masz wiele możliwości wyboru tego. Możesz użyć octu, wybielacza lub komercyjnego środka do usuwania pleśni.

Jeśli zdecydujesz się użyć octu, wymieszaj jego filiżankę z trzema szklankami wody. Następnie umieść go w czystym pojemniku i spryskaj miksturą uszkodzoną powierzchnię.

Pozostaw mieszaninę na obszarze na pół godziny, a następnie rozluźnij pleśń za pomocą pędzla.

Jeśli chcesz użyć wybielacza, ponieważ jest silniejszy niż ocet, wystarczy rozcieńczyć jego filiżankę w galonie wody. Wlej kilka roztworów do butelki, a następnie spryskaj nimi zanieczyszczony beton.

Upewnij się, że nie nasycasz betonu płynem, co może prowadzić do uszkodzenia przez wodę.

Możesz również użyć CLR Mold i Mildew Remover, aby usunąć pleśń z betonu. Oto artykuł, który może doprowadzić Cię do tego, gdzie kupić CLR Mold and Mildew Remover.

Krok 3. Pozostaw miejsce do wyschnięcia

Po użyciu roztworów przeciw pleśni, upewnij się, że miejsce jest suche, aby nie sprzyjać rozwojowi pleśni. Możesz użyć wentylatorów, aby przyspieszyć proces schnięcia betonu.

Co więcej, podejmij środki zapobiegawcze, aby uniknąć przyszłego wzrostu pleśni.

Jednym ze sposobów zapobiegania pleśni jest zainwestowanie w osuszacz, aby wilgoć nie była uwięziona w pomieszczeniach i nie przenikała do pęknięć w betonie. Innym sposobem zapobiegania uwięzionej wilgoci jest zachęcanie do przepływu powietrza poprzez odpowiednią wentylację domu.

Ponadto regularnie dbaj o swoje gospodarstwo domowe i chroń je przed uszkodzeniem przez wodę, ponieważ jest to główna przyczyna rozwoju pleśni.

Wniosek

Wiedząc, jak usunąć pleśń z betonu, musisz znać środki zapobiegawcze. Lepiej poszukać długoterminowego rozwiązania tego problemu lub przynajmniej utrzymać obecny stan, aby nie pogorszył się.